Aj napriek všetkému online úsiliu dostal vlani na frak najmä segment súčasného umenia. Súdobí autori sa najčastejšie predávajú na veľtrhoch a priamo z galérií. Práve tieto oblasti boli vzniknutou situáciou vlani najviac postihnuté. Ani na aukciách sa súčasnému umeniu príliš nedarilo. Objem predajov v tejto kategórii predstavoval 857 miliónov dolárov, čo je prepad o 39 percent v medziročnom porovnaní. Napriek tomu najdrahšie predané dielo minulého roka spadá do tejto kategórie. Ide o triptych Francisa Bacona z roku 1981 inšpirovaný Aischylovou trilógiou Oresteia z 5. storočia pred naším letopočtom. Ten patrí medzi Baconove najambicióznejšie diela zobrazujúce v celom rozsahu umelcovu ikonografiu. Viac ako tridsať rokov boli obrazy súčasťou majetku súkromného múzea v Osle, ktoré vlastní nórsky zberateľ Hans Rasmus Astrup. Keď sa po takom dlhom čase objavil v aukcii, strhla sa pre jeho získanie v aukčnej sieni Sotheby's v New Yorku v júni viac ako desaťminútová bitka, ktorá vyústila do nového míľnika pre akúkoľvek online ponuku v aukcii vo výške 73,1 milióna dolárov. Tú však čoskoro prekonala telefonická ponuka a zapísala sa do histórie ako tretia Baconova najvyššia dosiahnutá cena na aukcii. Nový majiteľ za dielo zaplatil 84,55 milióna dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/19010/francis-bacon-zdroj-sothebys.com.jpgZdroj: Sothebys.com

Trh, ktorému sa navzdory pandémii podarilo na rozdiel od všetkých ostatných umeleckých trhov vyrásť, je Hongkong. Obrat sa v rámci tohto zástupcu ázijského trhu vyšplhal na 726 miliónov dolárov, čo je o 11 percent viac ako v roku 2019. Práve v oblasti Ázie sa vydražilo aj druhé najdrahšie dielo roku 2020. Išlo o starý čínsky zvitok od umelca Wu Bina. Maľba zo 17. storočia zobrazuje 10 samostatných pohľadov na jeden kameň z grófstva Ling-pi vo východočínskej provincii An-chuej. Dielo sa už v roku 1989 stalo prvou čínskou maľbou predanou za milión dolárov, ktorá sa kedy v aukčnej sieni Sotheby´s vydražila. Keď sa vlani znovu dostala do dražby, tentoraz v rámci aukcie Poly Auctions v Pekingu, dosiahla viac ako 75-násobok ceny z konca 80. rokov. Aukčný dom k tomuto výsledku prispel svojimi chytrými krokmi. Nezverejnil odhad, iba oznámil, že záujemcovia o artefakt musia najprv zaplatiť depozitný vklad vo výške v prepočte takmer 4,5 milióna dolárov. Aukčná prestrelka o dielo trvala takmer hodinu. A dosiahnutá cena v prepočte 76,6 milióna dolárov z neho robí historicky najdrahšiu čínsku klasickú maľbu predanú v aukcii.

/data/MediaLibrary/articles/19010/wu-bin-zdroj-fuquimeng.com.jpg.jpegZdroj: Sothebys.com

Tretie najdrahšie dielo minulého roka sa vydražilo v júlovej aukcii Christie´s. Dražba pomenovaná ONE bola prvá svojho druhu, ktorá sa postupne prenášala v reálnom čase z Hongkongu do Paríža, Londýna a New Yorku pomocou streamovacej technológie a vzbudila tak veľkú vlnu záujmu. Najúspešnejším predajom aukcie sa stalo majstrovské dielo z neskorého obdobia Roya Lichtensteina. Obraz Nude with Joyous Painting z roku 1994 zobrazujúci nahú ženu vo svojej spálni zachytenú pre Lichtensteina ikonickým komiksovým štýlom sa vydražil za viac ako 46,24 milióna dolárov. Podľa Any Marie Celis, jednej z vedúcich večerných predajov povojnového a súčasného umenia v Christie´s, išlo o „najdôležitejší príklad z Lichtensteinovej ​​poslednej série aktov, ktorý sa kedy objavil na aukcii“. Dielo tak právom zaujalo miesto v pomyselnom rebríčku top predajov roku 2020.

/data/MediaLibrary/articles/19010/roy-lichtenstein-zdroj-christies.com.jpgZdroj: Christies.com

Aj stálica medzi najdrahšie predávanými súčasnými autormi dosiahla v minuloročnej aukcii zaujímavý výsledok. Dielo Davida Hockneyho s názvom Nichols Canyon z roku 1980 sa na sklonku roka v decembri vydražilo v aukčnej sieni Phillips v New Yorku takmer za 41,1 milióna dolárov. Plátno pomenované po jednej z vlniacich sa ulíc križujúcich hollywoodske kopce, po ktorej Hockney mnohokrát cestoval, sa mohlo pochváliť vzácnou provenienciou. Spoločne s ďalším Hockneyho obrazom z roku 1980, The Conversation, dielo najprv získal jeden z najvplyvnejších newyorských obchodníkov s umením André Emmerich výmenou za neskorého Picassa, ktorého Hockney adoroval. Od Emmericha potom dielo v roku 1982 kúpil americký zberateľ a odvtedy nezmenilo majiteľa. Až minuloročná večerná aukcia spoločnosti Phillips, ktorá sa zároveň zapísala do histórie tejto spoločnosti ako tá s najvyššou dosiahnutou sumou v rámci newyorskej pobočky, priniesla zmenu. Nichols Canyon pritom v tejto aukcii debutoval a vytvoril nový rekord pre Hockenyho krajinárske motívy, ktorý súperí s cenami typickými pre jeho ikonické portréty.

/data/MediaLibrary/articles/19010/david-hockney-zdroj-davidhockney.org.jpgZdroj: Davidhockney.org

Medzi prvých päť najdrahších diel minulého roka sa dostal ďalší čínsky zvitok. Tentoraz ešte starší ako ten predchádzajúci. Zvitok Five Drunken Princes Returning on Horseback od Ren Renfy pochádza niekedy z prelomu 13. a 14. storočia. V rámci aukcie Sotheby's v Hongkongu sa oň strhla bitka trvajúca hodinu a štvrť, ktorá obsahovala viac ako 100 prihodení. Víťazom tohto súboja sa stalo Long Museum v Šanghaji na čele s jeho zakladateľom Liu Yigianom. Nový majiteľ za ponúkanú položku, ktorej najvyššia odhadovaná cena bola 15,5 milióna dolárov, zaplatil v prepočte 39,4 milióna dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/19010/ren-renfa-zdroj-sothybs.com.jpgZdroj: Sothebys.com

Bezprecedentným výsledkom minulého roka sa stal predaj kostry Tyranosaura rexa pomenovanej Stan. Okrem dosiahnutej sumy, ktorá bola približne desaťnásobkom pôvodného odhadu, bol tento predaj zaujímavý aj v tom, že sa uskutočnil v rámci dražby umenia 20. storočia a zaradil by sa tak na siedmu pomyselnú priečku najdrahších umeleckých predajov roku 2020. Organizátori aukcie z Christie´s umiestnili kostru medzi diela moderného až súčasného umenia podľa svojich slov preto, že práve začiatkom 20. storočia sa ľudstvo s týmto vyhynutým predátorom zoznámilo, a kostra je podľa nich dôležitým symbolom nielen strateného pravekého sveta, ale aj minulého storočia. „Je to taký ikonický kúsok 20. storočia a tak dobre zapadá do kontextu, ktorý mu ponúkame. Archetyp, filmová hviezda, popkultúrna osobnosť, je teda veľmi vhodné, aby Stan debutoval v aukcii vedľa majstrovských diel moderného a súčasného umenia,“ uvádzala aukčná sieň na svojich stránkach pred dražbou. Tento husársky kúsok sa sieni nakoniec vydaril viac, ako ktokoľvek predpokladal. Stan sa v aukcii predal s aukčnou prirážkou za 31,8 milióna dolárov. Viac si o ňom môžete prečítať v tomto článku.

/data/MediaLibrary/articles/19010/stan-t-rex-zdroj-bbc.com.jpgZdroj: BBC.com