Akciové trhy

Wall Street, európske akcie, ako aj globálny index MSCI World v minulom týždni opäť marginálne prepisovali historické maximá pri zlepšujúcich sa perspektívach globálneho ekonomického rastu. Sentiment vo svetovej ekonomike je podľa JP Morgan Global PMI Composite indexu na 15-ročných maximách a v druhom a treťom kvartáli by mohla rásť približne 7-percentným medzikvartálnym anualizovaným tempom, keď ju potiahnu najmä rozvinuté ekonomiky vďaka rýchlejším vakcinačným programom, ako aj vysokým menovým a fiškálnym stimulom. To by sa malo podpísať aj pod pokračovanie nadpriemerného rastu ziskov firemného sektora Západu, ktorý dostane podporu z oživenia spotrebiteľského dopytu, ako aj kapitálových výdajov. Rely pomáha aj ústup z vysokej inflácie, keď sa trhoví hráči priklonili na stranu tábora centrálnych bánk, ktoré hovoria o dočasnom charaktere zvýšeného rastu cien a zatiaľ nebudú nijako znižovať menovú akomodáciu. Široký americký index S&P 500 si na týždennej báze polepšil o 0,4 percenta pri raste paneurópskeho indexu STOXX 600 o 1,1 percenta. Emerging trhy len stagnovali, keď jednak ekonomické perspektívy regiónu sa nezlepšujú tak rýchlo ako na Západe pre pomalé tempo vakcinácie proti covidu-19 a navyše v minulom týždni prišlo k posilneniu dolára.

Dlhopisové trhy

Trhy neboli minulý týždeň špeciálne vzrušené a zaskočené májovým číslom americkej inflácie, ktorá dosiahla 5,0-percentný medziročný rast, prekonala konsenzus na úrovni 4,7 percenta a dostala sa na najvyššie úrovne od augusta 2008. Mentálne boli nastavené, že pri inflácii reálne čísla prekonávajú očakávania, navyše trh prijal rétoriku, že vyššie inflačné tlaky majú len prechodný charakter, ktorý súvisí s nízkou bázou z minulého roka a prudkým oživením po koronašoku, kde ponuková strana ekonomiky nestíha dopytu. 10-ročný americký výnos reagoval na americké inflačné čísla paradoxným poklesom pod 1,45 percenta, hoci týždeň začínal na úrovni tesne pod 1,60 percenta. Zvyšok trhu kopíroval americký pohyb, čo znamenalo okrem iného aj rast cien korporátnych dlhopisov.

Komoditné trhy

Ani ceny zlata zásadnejšie nereagovali na rast americkej inflácie a pokles reálnych dlhopisových výnosov a konsolidovali sa okolo 1 900-dolárovej úrovne. Rast zlata brzdil aj silnejší dolár. Ropa pokračuje v systematickom graduálnom raste pri tom, ako sa zvyšuje dopyt po nej v USA, Európe aj Číne, troch kľúčových regiónoch, ktorých ekonomický rast sa zrýchľuje po uvoľňovaní rôznych koronareštrikcií. Ponuka pritom zaostáva za rastúcim dopytom a je zrejmé, že OPEC a s ním spolupracujúce krajiny budú musieť časom pristúpiť k ďalšiemu navýšeniu ťažby. Americký benchmark WTI pokoril 70-dolárovú úroveň a je najvyššie od októbra 2018 a severomorský Brent atakuje 73 dolárov, keď sa pohybuje na najvyšších úrovniach od mája 2019.

Devízové trhy

Kurz eura voči doláru klesol k hranici 121 dolárových centov, keď medzi obchodníkmi prevážil názor, že hoci sa ekonomika eurozóny oživuje, jej výkon bude stále zaostávať za Spojenými štátmi. Navyše trhy čakajú, že Fed začne skôr s redukciou kvantitatívneho uvoľňovania v porovnaní s ECB, keď jednak americká ekonomika stojí na pevnejších základoch a nebude tak dlho potrebovať monetárnu podporu. Zároveň Fed skôr dosiahne inflačný cieľ na rozdiel od ECB, ktorá ho nebude plniť v nasledujúcom projektovanom horizonte minimálne do roku 2023.