Akciové trhy

Hoci americké akciové trhy v závere augusta prepisovali historické maximá, s príchodom septembra sa konštruktívna nálada otočila o 180 stupňov a na burzy dorazila veľká korekcia. Na týždennej báze klesol široký index S&P 500 o 2,3 percenta. Najviac strácali technologické akcie, ktoré boli ťahúňom predchádzajúcej rely s poklesom indexu Nasdaq Composite o 3,3 percenta. Trhoví hráči vyberali zisky z ich 10-dňového nepretržitého rastu po tom, čo vykazovali znaky vysokej prekúpenosti a aj stratosféricky vysokých valuácií, k čomu prispel aj zvýšený nákup call opcií u jedného veľkého trhového hráča, japonskej Softbank, čo prinútilo ich vypisovateľov hedžovať pozíciu cez nákup samotného podkladového aktíva. Sčasti nastala rotácia do cyklických titulov, ktoré sa predtým na rely nezúčastnili a ktoré by mohli profitovať z vakcíny na COVID-19. Výpredaje sa prejavili aj v Európe s poklesom paneurópskeho indexu STOXX 600 o 1,9 percenta, ktorá nestrácala toľko ako Wall Street, keď ju neťahali dole veľké technologické mená. Na starom kontinente totiž absentujú. Emerging trhy klesli podľa MSCI Emerging World o 2,0 percenta, pod čo sa podpísalo aj posilnenie dolára.

Dlhopisové trhy

Zvýšená averzia voči riziku pri raste volatility na akciových trhoch a páde technologických akcií sa pretavila do poklesu výnosových kriviek bezpečne vnímaných amerických či nemeckých štátnych dlhopisov a rozšírenia rizikových prirážok podnikových dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. V samotnom závere týždňa však výnosy predsa len vyskočili vyššie v reakcii na zverejnenie solídnych augustových dát z amerického trhu práce. Na týždennej báze sa americký 10-ročný výnos preto nepohol a ostal tesne nad 0,7 percenta, hoci v priebehu týždňa bol aj na úrovni 0,6 percenta. Obdobne to platí aj pre 10-ročný nemecký bechmark, ktorý sa v priebehu týždňa prepadol až na -0,53 percenta, aby sa týždeň končil na -0,47 percenta, čo je o šesť bázických bodov nižšie ako koncom augusta. Nervozita trhov spôsobila, že index cien dlhopisov v neinvestičnom pásme mierne klesol. Ceny investment Grade dlhopisov mierne rástli, keď ich nahor potiahol posun vládnych výnosových kriviek nadol. 

Komoditné trhy

Napriek rastu nervozity na trhoch bolo zlato v ostatných dňoch skôr v defenzíve, čo ide najmä na vrub silnejšieho dolára, ako aj zverejneniu robustných makrodát z Európy, Číny aj Spojených štátov, ktoré hovoria o návrate globálnej ekonomiky k rastu. Minulý týždeň kleslo o 1,6 percenta a končilo na 1934 dolároch. Ropa ako rizikové aktívum doplatila na výpredaje na akciových trhoch, čo ju stiahlo nadol za týždeň takmer o osem percent. Mínusom pre ňu boli aj dáta, ktoré hovoria o pomalom oživovaní dopytu po nej v USA. Brent tak zatváral od 43 dolárov a WTI pod 40 dolármi.

Devízové trhy

Ešte začiatkom minulého týždňa sa kurz eura voči doláru pohyboval na najvyššej úrovni od jari 2018 a zdolal aj métu 120 dolárových centov, aby na konci týždňa klesol o vyše jeden a pol figúry pod 118,5 centa. Rast eura zablokovali znepokojivé slová viacerých centrálnych bankárov ECB na čele so šéf ekonómom Philipom Lanom o tom, že na sile kurzu záleží. Centrálnej banke by mohlo silné euro prekážať, keď len zintenzívni disinflačné tlaky. Navyše, dopyt po dolári sa zvýšil, keď sa mod trhu prepol do averzie voči riziku v úvode septembra.