Akciové trhy

V úvode týždňa sa akciové burzy, najmä európske a špeciálne talianske dostali pod masívny predajný tlak a rástla averzia k riziku, keď taliansky prezident Sergio Mattarella cez víkend odmietol nomináciu euroskeptika Paola Savonu na post ministra financií. To vyústilo do prehĺbenia politickej krízy v krajine, keďže populistické strany Hnutie piatich hviezd aj Liga nechceli zostaviť inú vládu a požadovali skoré predčasné voľby. V nich by navyše získali pravdepodobne ešte viac hlasov pri existencii obáv, že voľby by boli vnímané ako referendum o zotrvaní v eurozóne. Keď sa už zdalo, že sa im Apeninský polostrov nevyhne koncom leta, pretože úradnícka vláda nemala šancu získať dôveru v parlamente, napokon sa Liga aj Hnutie predsa len dokázali dohodnúť, Savonu nahradil viac prijateľný Giovanni Tria. Panika na trhoch sa čiastočne utíšila a európske akciové trhy limitovane mazali straty. Neistoty okolo Talianska naďalej pretrvávajú, keďže sa opätovne vynárajú otázniky nad zamýšľanou fiškálnou expanziou v krajine a nad odstránením nedávno prijatých reforiem, čo je kolízny azimut s pravidlami EÚ. A to bude nakoniec stále vyvolávať pochybnosti o tom, či Rím naozaj ostane v eurozóne. V každom prípade toto nie sú také akútne otázky, ktoré by trhových hráčov trápili okamžite, čo umožnilo vyššiu akceptáciu rizika na trhoch spolu so zverejnením série silných amerických makrodát na čele s výrazne lepším ako očakávaným čistým prírastkom pracovných miest za máj podľa nonfarm payrolls reportu. Hoci ani na Wall Street nepanuje úplná pohoda vzhľadom na to, že Washington zaviedol dovozné clá na oceľ a na hliník z Kanady, Mexika a z EÚ a vyhráža sa, že by mohol zaviesť ďalšie protekcionistické opatrenia. Celkovo však široký americký index S & P 500 pridal na týždennej báze 0,5 percenta, pri 1,6-percentnom raste technologického indexu Nasdaq Composite. Európske akcie síce končili v strate, ale nie v takej hlbokej ako v prvej polovici týždňa. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 vymazal 1,8 percenta, taliansky index FTSE MIB odovzdal 1,3 percenta pri strate nemeckého DAXU vo výške 1,7 percenta.

Dlhopisové trhy

Aj dlhopisovým trhom dominoval najmä vývoj talianskej politickej scény. Keď v prvej polovici týždňa gradovali napätie a nervozita a hrozili predčasné voľby, rástli ceny, a teda klesali výnosy bezpečne vnímaných amerických či nemeckých dlhopisov. 10-ročný nemecký výnos klesol z úrovne 0,65 percenta v polovici mája až pod 0,2 percenta, americký s rovnakou splatnosťou z 2,90 smerom k 2,75 percenta. Naopak, talianske rizikové prirážky prudko rástli, keď napríklad dvojročný výnos bol ešte začiatkom mája pod nulou, aby sa v priebehu minulého týždňa vyšplhal miestami až k 2,8 percenta, a 10-ročný, ktorý bol začiatkom mája pod dvoma percentami, sa posunul cez 3,4-percentnú métu. Zvrat nastal v druhej polovici minulého týždňa, keď sa situácia na Apeninskom polostrove utriasla, no len do miery vyhnutia sa predčasným voľbám, pri zotrvaní všetkých ostatných otázok smerovania politiky k fiškálnej nezodpovednosti. Talianske výnosy prudko klesli, keď dvojročný končil týždeň na úrovni tesne cez jedno percento a 10-ročný okolo 2,55 percenta. Naopak, zníženie averzie k riziku znamenalo mazanie zisku nemeckých dlhopisov, ktoré zatvárali v piatok na 0,4 percenta pri 10-ročnej splatnosti, a amerických, ktoré končili na 2,9 percenta, pod čo sa podpísal už zmienený silný nonfarm payrolls report z amerického trhu práce za máj spolu s dátami solídneho rastu miezd a s robustnou aktivitou vo výrobnom sektore. Na druhej strane odraz bol limitovaný rastom nervozity súvisiacej s krokmi USA v zahraničnom obchode, keď zrušili výnimky na dovozné clá na oceľ a na hliník z Kanady, Mexika a z EÚ.

Komoditné trhy

Ropa ostala minulý týždeň pod tlakom, jednak najskôr najmä pre zhoršený sentiment na trhoch okolo Talianska, jednak preto, lebo trhy si čoraz viac všímali správy o tom, že Saudská Arábia ako líder OPEC rokuje s Ruskom o možnom zvýšení limitov ťažby s cieľom nahradiť výpadky produkcie Iránu a Venezuely. A súčasne dáta ukazujú na rastúcu bridlicovú ťažbu v USA. Severomorský benchmark WTI klesol na týždennej báze o 3,1 percenta na 66-dolárový level, k čomu prispel fakt, že Amerike chýba prepravná kapacita dostať ropu z vnútrozemia do prístavov na export, čím jej je na lokálnom trhu prebytok. Severomorský Brent stagnoval bezpečne pod 80-dolárovou hranicou okolo úrovne 77 dolárov. Zlato väčšinu minulého týždňa tancovalo okolo 1300-dolárovej úrovne, keď najskôr napriek rastu otáznikov okolo Talianska jeho rastu bránil silnejúci dolár a neskôr poklesu zavádzanie dovozných ciel zo strany USA. Až v závere týždňa výraznejšie klesla, keď reagovala na solídne údaje z trhu práce Spojených štátov, ktoré dávajú argument Fedu na postupovanie pri uťahovaní monetárnej politiky. Žltý kov tak v minulom týždni poklesol o 0,61 percenta na 1 294 amerických dolárov za trójsku uncu.

Devízové trhy

Americký dolár pokračoval v úvode minulého týždňa v posilňovaní a atakoval hranicu 115 dolárových centov, čo predstavovalo 10-mesačné maximá, keď menovou úniou otriasali talianske politické problémy. Už v strede týždňa však nádej, že by sa Taliansko mohlo vyhnúť predčasným voľbám, znížila predajný tlak na euro a mena tak výrazne zosilnela voči hlavným svetovým menám. Okrem toho euru pomohli aj solídne výsledku trhu práce a májové inflačné čísla v Nemecku a neskôr aj za eurozónu ako celok. Silný májový report tvorby práce mimo poľnohospodárskeho sektora, ako aj zvyšné solídne makrodáta z USA zverejnené v piatok však odraz eura zastavili. Spoločná mena eurozóny voči doláru nakoniec na týždňovej báze len stagnovala tesne pod 117 dolárovými centmi.