„Králik“, ako jedinečnú oceľovú skulptúru nadrozmerného nafukovacieho zajaca nazývajú, získal v dražbe Christie’s rekordnú sumu za prácu žijúceho umelca. Jeff Koons vytvoril sochu ešte v osemdesiatych rokoch a najnovšie má dielo nového majiteľa.

Socha z nehrdzavejúcej ocele predstavuje nafukovacieho králika bez tváre. Ide o jedno z jedenástich diel, ktoré boli v zbierke vydavateľa Samuela Irwinga Newhousea, dlhoročného šéfa vydavateľstva Condé Nastu, ktorý zomrel v roku 2017. Víťazná ponuka v aukcii prišla od obchodníka s umeleckými dielami Boba Mnuchina, otca ministra financií Spojených štátov Stevena Mnuchina, ktorý dielo kúpil v mene klienta.

Podľa umeleckého online magazínu Artnet novým majiteľom by mal byť newyorský miliardár, manažér hedžového fondu a zberateľ umenia Steve Cohen. Králika vydražili za 91 miliónov dolárov, S. Cohen nákup tohto diela prostredníctvom hovorcu Jonathana Gasthaltera poprel.

/data/MediaLibrary/articles/15355/bunny.jpgzdroj: Christie´s

„Dielo je považované za svätý grál Koonsovej umeleckej tvorby aj v určitých zberateľských kruhoch. Záujem o králika je zároveň zvýraznený tým, že Newhouse bol jeho dlhoročným vlastníkom,“ uviedol portál Artnet. Skulptúra dostala tiež mimoriadnu predpredajovú výstavu v Christie’s s vlastnou miestnosťou, kde posadili králika na podstavec obklopený osvetlením napodobňujúcim inštaláciu Jamesa Turrella.

Umeleckí zberatelia a investori zaplatili počas piatich dní aukcií Christie’s v New Yorku celkovo viac ako dve miliardy dolárov. Steve Cohen, údajný majiteľ „Králika“, je manažérom hedžového fondu Point72 Asset Management a známy je aj svojou zbierkou viacerých moderných umeleckých diel, v ktorej zhromaždil práce Pabla Picassa, Roya Lichtensteina a Jaspera Johnsa. Podľa indexu Bloomberg Billionaires má jeho majetok hodnotu 10,2 miliardy dolárov.