Bezprecedentná aukcia kostry T-Rexa pomenovaná „Stan“ sa účastníkom aukcie určite vryla hlboko do pamäti. Risk zaradiť medzi umenie 20. storočia tento prírodný unikát sa organizátorom aukcie vydaril viac, ako dúfali. A prečo zaradili práve kostru dinosaura do aukcie diel z minulého storočia? 

Pretože práve začiatkom 20. storočia sa ľudstvo s týmto druhom vyhynutého predátora zoznámilo. Jeho pozostatky vtedy prvýkrát zdokumentoval legendárny paleontológ Barnum Brown. V rokoch 1900 a 1902 „Pán kostí“, ako bol známy vtedajší asistent kurátora Amerického prírodovedného múzea, našiel čiastočné kostry Tyranosaura rexa vo Wyomingu a na montanskej strane formácie Hell Creek. Krátko nato sa stala postava T. rexa predmetom globálnej fascinácie. Najobávanejší z dinosaurov prenikol do kinematografie. Objavil sa napríklad vo filme Stratený svet (1925), boj viedol so slávnym King Kongom (1933) a výrazne sa podobal na Godzillu (1954). Jeho najpozoruhodnejšia rola na obrazovke sa však objavila až v roku 1993 v ikonickom filme Jurský park. 

Podľa organizátorov aukcie bola tak práve táto položka dôležitým záznamom nielen strateného pravekého sveta, ale aj 20. storočia. „Je to taký ikonický kúsok 20. storočia a tak dobre zapadá do kontextu, ktorý mu ponúkame. Archetyp, filmová hviezda, popkultúrna osobnosť, je teda veľmi vhodné, aby Stan debutoval v aukcii popri majstrovských dielach moderného a súčasného umenia,“ uvádzal ešte pred aukciou dražobný dom Christie’s. Podľa vedúceho oddelenia Science & Natural History v Christie’s Jamesa Hyslopa bola táto kostra „jedným z najlepších objavených exemplárov“ a kúpiť niečo také bola podľa neho „šanca, ktorá sa zopakuje len raz za generáciu“. „T. rexovia, ako je tento, jednoducho na trh neprichádzajú. Je to neuveriteľne vzácna udalosť, keď sa to stane,“ uvádzal Hyslop.

Stan, ktorý bol objavený v roku 1987, menej ako jedno storočie po prvom objavení Tyranosaura rexa, predstavuje jednu z najkompletnejších fosílnych kostier tohto najslávnejšieho druhu dinosaura a je pomenovaný po svojom objaviteľovi Stanovi Sacrisonovi. Odhad predaja tejto kostry sa pohyboval medzi 6 až 8 miliónmi dolárov. A aukčná sieň Christie’s si na tomto experimente dražiť medzi umeleckými dielami aj časť prírodnej histórie zakladala tak, že dokonca špeciálne pre túto položku pozvala separátnu licitátorku Tash Perrinovú. 

Vyvolávacia cena kostry sa začínala približne na 3 miliónoch dolárov, ale veľmi rýchlo sa vyšplhala až takmer na 20 miliónov. O prírodný unikát malo záujem niekoľko dražiteľov na telefóne. Ten najnedočkavejší dokonca namiesto odporúčaných prihodení vo výške 500 000 dolárov zvyšoval cenu aj o niekoľko miliónov. Finálna suma, ktorú za výlet do histórie pomocou kostry dinosaura bol kupca ochotný zaplatiť, sa zastavila až na 27,5 milióna dolárov, s aukčnou prirážkou na 31,8 milióna dolárov. Aukčná sieň potom odmietla zverejniť, či šlo o privátneho alebo inštitucionálneho dražiteľa. 

/data/MediaLibrary/articles/18238/t.-rex-zdroj-christies.com.jpgZdroj: Christies.com

Okrem tejto nezvyčajnej položky bola aukcia podarená, aj čo sa týka predajov skutočných umeleckých diel. Celková vydražená suma sa vyšplhala na 340,8 milióna dolárov. Táto suma je približne uprostred očakávaných 277,3 milióna dolárov až 401,4 milióna dolárov. Aj keď sa celá aukcia uskutočnila online či telefonicky len za prítomnosti špecialistov z aukčnej siene, o pravú aukčnú atmosféru sa postaralo niekoľko vecí. Zábery z dražby doplnila prepracovaná scénografia a podmanivá hudba. A mnohí zo špecialistov a špecialistiek boli ozdobení šperkami, ktoré sa budú dražiť v nadchádzajúcich aukciách. Nechýbala ani úplná novinka v podobe živého komentára k aukcii od dvoch „veteránskych“ špecialistov.

Medzi najdrahšie diela predané na aukcii patril obraz Marka Rothka Untitled z roku 1967, ktorý sa vydražil za 31,3 milióna dolárov, ďalej akvarel Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier (1900-06) od Paula Cézanna, predaný za 28,6 milióna dolárov, alebo dielo Woman (Green) vytvorené medzi rokmi 1953 až 1955 Willemom de Kooningom, za ktoré kupec zaplatil 23,3 milióna dolárov.

Mark Rothko

/data/MediaLibrary/articles/18238/mark-rothko-zdroj-christies.com.pngZdroj: Christies.com

Alex Rotter, vedúci umeleckých tímov špecializujúcich sa v spoločnosti Christie’s na umenie 20. a 21. storočia, pripustil, že načasovanie tejto aukcie aj s jej nezvyčajným bonusom bolo celkom zámerné, a to vzhľadom na nadchádzajúce americké voľby a ďalšie potenciálne zdravotné problémy, ktoré môže jeseň ešte priniesť. „Uvažujeme o týchto veciach? Absolútne!“ uviedol v rámci tlačovej konferencie po predaji Rotter a dodal: „Je zrejmé, že to funguje: 280 000 divákov a tržby v hodnote 340 miliónov dolárov. Som v tom proste dobrý.“

Paul Cezanne

/data/MediaLibrary/articles/18238/paul-cezanne-zdroj-christies.com.jpegZdroj: Christies.com

Willem de Kooning

/data/MediaLibrary/articles/18238/willem-de-kooning-zdroj-christies.com.jpgZdroj: Christies.com