Zhodujú sa na tom odborníci na diamantový priemysel, ktorí potvrdzujú, že Lesedi La Rona, najväčší existujúci nespracovaný diamant, treba rozrezať a opracovať, aby sa našiel jeho kupec. Takto získa na hodnote, hoci stratí nemalú časť svojej pôvodnej váhy.

Naše svetlo

Surový kameň nebol pred rokom vydražený, pretože najvyššia ponuka 61 miliónov dolárov nepresiahla minimálnu predajnú cenu 70 miliónov dolárov. Vtedy bol highlightom aukcie Sotheby’s a očakávalo sa, že bude prekonávať nielen rekordy vo svojej veľkosti, ale aj vo svojej konečnej cene.

To sa nestalo a diamant je dodnes v ponuke. Jeho rozdelenie by teda mohlo rozhýbať dopyt a najmä rozšíriť možnosti jeho využitia či ďalšieho spracovania. V súčasnej podobe je totiž takpovediac nepoužiteľný. S váhou až 1 109 karátov (221,8 gramu) je síce svetovým unikátom, ale určený len na obdiv. Ťažobná spoločnosť Lucar Diamond ho vyťažila v novembri 2015 v Botswane. Na diamantový trh vniesol tento kameň nové svetlo a právom tak dostal aj pomenovanie Lesedi La Rona, čo v jazyku tswančina používanom v Botswane znamená „naše svetlo“.

/data/MediaLibrary/articles/11999/lesedi-la-rona-2.jpgZdroj: Sotheby´s

V čase nálezu bol Wiliam Lamb, výkonný riaditeľ a prezident spoločnosti Lucara Diamond vlastniacej bane nálezu, vo Vancouveri. Mal zmeškaný telefonát, pretože v Kanade bolo v tom čase po druhej ráno a on mal mobil v tichom režime. Keď si však o štvrtej ráno všimol ďalšie dva zmeškané telefonáty, tušil, že sa stalo niečo dôležité. Po oznámení už nezaspal. Hoci sa od aukcie veľa očakávalo, v júli 2016 sa kupec nenašiel, a tak dnes prichádzajú na rad nové riešenia.

Riskantné opracovanie

Diamante teraz, podľa popredných odborníkov oslovených agentúrou Reuters, čaká s veľkou pravdepodobnosťou brúsenie a leštenie, ktoré môže trvať aj viac ako jeden rok.

„Spracovať takýto veľký diamant je dosť riskantná záležitosť a nečudo, že pred ním má veľká časť potenciálnych záujemcov rešpekt. Jednoducho nechcú brať riziká spracovania na seba. Diamant je síce najtvrdší nerast na svete, ale zároveň aj veľmi štiepny. Nikdy s istotou dopredu neviete, či sa vám pri spracovaní nerozdelí na viac menších kusov. Napríklad výsledkom spracovania historicky najväčšieho surového diamantu Cullinan je deväť menších diamantov,“ naznačuje klenotník Alojz Ryšavý, ktorý s diamantmi na svetových burzách obchoduje už viac ako dvadsať rokov.

Na spracovanie diamantov je podľa neho potrebné takmer umenie. „Rezanie, brúsenie a leštenie diamantov je naozaj majstrovským remeslom, ktorého najvyššiu kvalitu na svete zaisťuje len niekoľko uznávaných diamantových domov. Preto je pre budúceho majiteľa lepšie vlastniť už precízne vybrúsený diamant aj napriek tomu, že kvôli spracovaniu stratil napríklad až polovicu svojej pôvodnej veľkosti.“

/data/MediaLibrary/articles/11999/lesedi-la-rona-main.jpgZdroj: Sotheby´s

Podľa odborníkov je veľmi pravdepodobné, že z Lesedi La Rona vznikne niekoľko menších vybrúsených diamantov, ktoré budú vo finálnej fáze zasadené do investičných šperkov.

Môže získať na hodnote

Už pri prvotnej aukcii odborníci naznačovali terajší scenár. Podľa nich bolo najočakávateľnejšie, že ak by sa aj našiel jeden kupec na celý diamant, dal by ho s najväčšou pravdepodobnosťou opracovať a rozdeliť na viac kusov. Cieľom totiž bude získať profesionálne opracovaný diamant čo najväčších rozmerov. Menšie kusy sa spravidla vsadzujú do investičných šperkov. Hodnota diamantu totiž brúsením stúpne viac, ako keby zostal v pôvodnej neopracovanej podobe, a to aj napriek tomu, že brúsením sa stratí až polovica jeho váhy, uvádzali predajcovia šperkov.

Predajca šperkov uvádza, že pre nového majiteľa pôjde určite o dobrú investíciu. Vlastniť čokoľvek, čo je svetovým unikátom, je z finančného hľadiska vždy veľmi zaujímavé. Sám osebe tento neopracovaný diamant nemá vo veľkosti konkurenta. Hodnota diamantov navyše dlhodobo rastie. Cena veľmi kvalitných väčších diamantov v dolároch len v rozmedzí rokov 2010 až 2015 vyskočila o 54,5 percenta.