Keď približne pred rokom Rolls-Royce predstavil svetu model 103EX, odvolával sa na svoje karosárske dedičstvo, aby inšpiroval budúcu klientelu. Toto vozidlo znázorňovalo svet celkom osobnej luxusnej mobility, kde nové technológie umožňovali, aby bol každý Rolls-Royce navrhnutý podľa vlastného imidžu majiteľov a tak, ako si prajú. Takýto Rolls-Royce by predstavoval najprirodzenejší význam luxusu, teda osobný automobil na zákazku a ako žiadny iný.

/data/MediaLibrary/articles/11662/p90262050-highres-rolls-royce-sweptail-little.jpgZdroj: Rolls-Royce

Vlastné nápady v skutočnosti

Samotná myšlienka jedinečného vozidla Rolls-Royce nestačila niekoľkým tvorcom a jedinému kupcovi, ktorí sa rozhodli preniesť do dnešných čias aj odkaz minulosti a jedinečnosti, akou sa vtedy automobilka pýšila. Vznikol model, ktorý sa skutočne nepodobá žiadnemu inému a pokrstili ho menovkou Sweptail s typickou zadnou časťou modelov z 20. rokov minulého storočia.

Minulý týždeň predstavili vozidlo na prehliadke v Concorso d‘Eleganza Villa d'Este pri talianskom jazere Como.

/data/MediaLibrary/articles/11662/p90261371-highres-rolls-royce-sweptail-little.jpgZdroj: Rolls-Royce

Sweptail je skutočne nádherné auto. Zosobňuje romantiku cestovania ako takého a radí tento model medzi globálne vozidlá. História spoločnosti Rolls-Royce má luxus v jadre svojej identity a Sweptail je dnes dôkazom toho, že Rolls-Royce je na vrchole karosárskeho priemyslu. Staráme sa o našich najnáročnejších zákazníkov a hodnotíme ich záujem investovať do podobných, úplne exkluzívnych majstrovských diel. Zároveň sa pozeráme na zdroje, ktoré nám umožnia ponúkať túto jedinečnú službu náročným patrónom luxusu,“ uviedol na margo predstavenia nového modelu generálny riaditeľ Rolls-Royce Motor Cars Torsten Müller-Ötvös.

Najdrahší nový exemplár

Svet je zvyknutý, že exkluzívne modely vznikajú v striktne obmedzenej sérii, ale vyrobiť iba jediný kus je skutočne rarita. Aj preto sa cena tohto modelu, ktorý vznikol podľa túžob jediného kupca, vyšplhala na 10 až 13 miliónov dolárov a ide o najdrahší nový cestný automobil nielen súčasnosti, ale pravdepodobne aj všetkých čias.

Nie je žiadnym tajomstvom, že najdrahšou položkou ceny vozidiel je ich vývoj, a práve ten zohral významnú úlohu aj v tomto prípade. Sweptail vychádza z modelu Phantom Coupé, pričom jeho vývoj trval celé štyri roky.

/data/MediaLibrary/articles/11662/p90262049-highres-rolls-royce-sweptail-little.jpgZdroj: Rolls-Royce

Zákazníka popísala spoločnosť ako znalca a zberateľa limitovaných a jedinečných produktov vrátane jácht a súkromných lietadiel, ktorý si želal mať exkluzívny dvojdverový Rolls-Royce s presklenou strechou, pričom inšpiráciu hľadal v tvaroch vozov z 20. rokov a jácht, čo koniec koncov naznačujú aj tvary a použité materiály. Zmien, ktoré Sweptail vo svojom jedinečnom zhotovení priniesol, je, pochopiteľne, niekoľko. Predná maska je doteraz najväčšia, aká sa použila, nanovo predizajnované sú aj svetlá a najmä zadná časť auta s plne presklenou strechou a s osobitým interiérom, kde najviac zaujme, že sa vytratili zadné sedadlá.

Dvojčlennú posádku napokon rozmaznáva kvalitná a ručne spracovaná koža v odtieni Moccassin a Dark Spice, ale aj drevené dekory Macassar Ebony a Paldao.

/data/MediaLibrary/articles/11662/p90261372-highres-rolls-royce-sweptail-little.jpgZdroj: Rolls-Royce

Giles Taylor, riaditeľ dizajnu v Rolls-Royce Motor Cars, tvrdí, že ide o "Rolls-Royce navrhnutý a ručne prispôsobený konkrétnemu zákazníkovi. Tento zákazník prišiel do domu Rolls-Royce s nápadom a podieľal sa na tvorivom procese, kde sme mu poradili v detailoch. Našou úlohou bolo usmerňovať, upravovať a jemne zdokonaľovať línie, ktoré klientovi nakoniec poskytli to najlepšie z Rolls-Roycea“.