Najnovšia jachta by mohla byť pokojne novou hračkou amerického podnikateľa, miliardára a spolumajiteľa spoločnosti Microsoft Billa Gatesa. Je totiž plná rekordov, ekologická a nabitá technológiami. Napriek tomu jej výrobca popiera, že jeho plavidlo by malo skončiť v rukách zakladateľa Microsoftu.

Napriek tomu ide o jedinečný koncept jachty budúcnosti, keďže vodíkové plavidlo by malo byť jedným z prvých svojho druhu a s jedinečnými rozmermi. Jeho dĺžka prekoná 110 metrov a dokončiť by ho mali v roku 2024. Ojedinelé cifry pritom dosiahne aj na svojej cenovke, keďže jeho hodnota by mala prevyšovať 500 miliónov libier.

Najnovšie technológie a luxus

Za túto sumu budúci majiteľ, nech ním už bude ktokoľvek, získa napríklad pristávaciu plochu pre vrtuľník, zabudovaný bazén, kúpele či posilňovňu. Jachta je poháňaná výhradne tekutým vodíkom a projekt zverejnila ešte minulý rok dizajnérska spoločnosť Sinot na monackej jachtárskej výstave.

V súvislosti s projektom sa vlani dizajnér Sander Sinot o jachte vyjadril slovami, že „dizajn lode Aqua sa inšpiroval životným štýlom náročných majiteľov, vizionárov a rôznymi podobami vody, pričom ho dopĺňa špičková technológia. To všetko sme skombinovali v super jachte so skutočne inovatívnymi funkciami“.

Loď má päť palúb a priestor na ubytovanie 14 hostí a 31 členov posádky. Ako ďalšie funkcie sú vnímané aj pohon šetrný k životnému prostrediu či inovatívne vykurovanie na palube.

S pohonom budúcnosti

Najmodernejšia vlastnosť je však skrytá práve v podpalubí. Ide o dve 28-tonové, vákuovo utesnené nádrže, ktoré sú ochladené na -253 stupňov Celzia a sú naplnené kvapalným vodíkom. Ten poháňa loď. Palivo bude vyrábať energiu pre dva megawattové motory a hnacie vrtule, a to prostredníctvom palivových článkov, ktoré kombinujú vodík a kyslík na výrobu elektriny. Voda je pri tom type pohonu vedľajší produkt.

Médiá informovali, že plavidlo by sa malo dostať na vodu najskôr v roku 2024. So svojimi parametrami a novým pohonom by malo bez toho, aby muselo doplniť palivo, zvládnuť aj plavbu dlhú ako vzdialenosť z New Yorku do Londýna.

Jachta sa tak stane je ikonickou súčasťou budúceho majiteľa, hoci jej výrobca nateraz odmieta, že by ním bol podnikateľ a filantrop B. Gates, ktorý dlhodobo podporuje inovatívne projekty zamerané na ochranu životného prostredia.

Šesťdesiatštyriročný B. Gates, ktorý je v súčasnosti druhým najbohatším mužom na svete s majetkom vo výške 118 miliárd dolárov a je častým turistom a cestovateľom, by do tejto úlohy výborne zapasoval. Doteraz totiž nevlastnil vlastné plavidlo. Zvyčajne si prenajímal jachty pre svoju vlastnú potrebu. V minulosti sa objavil napríklad na palube jachty Serene v hodnote 330 miliónov dolárov, ktorú vlastní podnikateľ Yuri Scheffler.