Jeho stratégia sa dá zhrnúť ľahko: kupuj lacné a bezpečné akcie, zlepši manažment a stratégiu firmy a následne predávaj draho.

Wall Street je jediné miesto, kam ľudia cestujú Rolls-Royceom, aby dostali radu od tých, ktorí chodia metrom.

Začať tým prvým je hádam najjednoduchšie. Druhé miesto nie je veľmi obľúbené, lebo predstavuje prvého porazeného. Preto v novej rubrike Najbohatší ľudia na svete začnime s tretím miestom, ktoré podľa rebríčka Forbes, aktuálneho ku dňu 10. júla, obsadil Warren Buffett.

Začiatky

Celým menom Warren Edward Buffett je americký podnikateľ, investor a významný filantrop, ktorý sa narodil 30. augusta 1930 v meste Omaha, v americkej Nebraske. Warren Buffett, známy tiež ako „Čarodejník z Omahy“, predovšetkým pre jeho úspešné investície, začal s investíciami už v jedenástom roku života, pričom ako trinásťročný viedol malý podnik. Celý svoj majetok, ktorý predstavuje približne 62 miliárd dolárov, prisľúbil W. Buffett v roku 2006 charite.

Buffett sa narodil ako druhé z troch detí do rodiny amerického burzového makléra Howarda Buffetta, ktorý sa neskôr stal kongresmanom, a jeho manželky Leily Stahl Buffett. Mladý Warren už v ranom detstve demonštroval svoj talent pre matematiku, ako aj šikovnosť vo finančných a v podnikateľských otázkach.

Jeho prvá investícia prišla, keď mal jedenásť rokov a navštívil maklérsku spoločnosť svojho otca. Mladý Buffett kúpil tri akcie spoločnosti Cities Service Preferred za cenu 38 dolárov za akciu. Hodnota akcie však rýchlo spadla na 27 dolárov. Buffett však vyčkal, až kým nedosiahla 40 dolárov, a potom ju s malým ziskom predal. Svoje rozhodnutie neskôr, keď Cities Service vyskočila na 200 dolárov, oľutoval. Táto chyba mu priniesla prvú možnosť naučiť sa v otázke investovania trpezlivosti.

Keď mal Buffett trinásť, viedol svoj vlastný podnik, kde pracoval ako kolportér a predával zoznam s vlastnými tipmi na dostihy. V tom istom roku spísal prvé vlastné daňové priznanie, kde žiadal o odpis svojho bicykla v hodnote 35 dolárov.

Vzdelanie a mentori

/data/MediaLibrary/articles/6023/superbohaci-buffett-obama.jpgFoto: Wikimedia CommonsWarren Buffett s prezidentom Barackom ObamomV roku 1947 Buffett ukončil strednú školu a na naliehanie svojho otca sa zapísal na Wharton Business School na University of Pennsylvania. Tam vydržal dva roky, sťažujúc sa, že vie viac ako jeho profesori.

Potom, čo jeho otec prehral boj o kreslo v Kongrese, Warren sa vrátil do Omahy a prestúpil na University of Nebraska – Lincoln. Aj keď pracoval na plný úväzok, podarilo sa mu spromovať už v devätnástich.

Napriek apatii k štúdiu sa prihlásil na Harvard Business School, kde ho však odmietli. Vraj pre nízky vek. Odmietnutý Warren sa prihlásil na University of Columbia, čo zmenilo jeho život. Tam sa stretol s uznávaným investorom Benom Grahamom, ktorý sa neskôr stal jeho mentorom.

Ben Graham bol v dvadsiatich rokoch pionierom vyhľadávania lacných a bezrizikových akcií, ktoré neskôr premenil na veľký zisk.  Buffett túto stratégiu adoptoval, ale po skončení štúdia postupne začal od nej upúšťať. Namiesto analýzy čísiel sa viac zaujímal o korporátnu stratégiu a o vedenie firmy. Buffettovo imanie sa vďaka úspešnej stratégii znásobovalo a čoskoro si vyslúžil prezývku „prorok“ či „čarodejník z Omahy“. Okrem kvalitatívnej analýzy na vyhľadávanie správnych investícií Buffett tiež používa vlastnú formulu vrodenej hodnoty.

Výslnie – Berkshire Hathaway

Buffet sa 10. mája 1965 stal 49-percentným vlastníkov akcií spoločnosti Berkshire Hathaway a vymenoval sa za jej riaditeľa. Na pokraji bankrotu z dôvodu zlého manažmentu táto firma založená v 1839 čoskoro začala zaznamenávať jeden úspech za druhým. Na konci 70. rokov sa akcie firmy pohybovali na úrovni 290 dolárov a Buffettov majetok bol takmer 140 miliónov dolárov. Istou iróniou bolo, že Buffett nikdy nepredal ani jednu akciu svojej spoločnosti, takže jeho jediným príjmom vtedy bola jeho ročná mzda 50-tisíc dolárov.

Berkshire Hathaway sa v roku 1989 obchodovala za 8000 dolárov za akciu a Buffettov majetok bol 3,8 miliardy. Na konci 90. rokov sa akcie firmy vyšplhali na neuveriteľných 80-tisíc dolárov za akciu. Dot com hystéria však Buffetta obrala o slávu, keď sa začínalo hovoriť, že stratil svoj cit. On však naďalej robil to, čo vedel najlepšie – kupoval lacno a bezpečne, pričom neskôr predával draho. Keď sa trhy upokojili, Warren Buffett bol opäť hviezdou.

Krízu, ktorá prišla v 2007/08, nazval Buffett „poetickou spravodlivosťou“ a urgoval svojich kolegov, aby kupovali americké akcie, pričom Berkshire Hathaway kúpila 10 percent preferovaných akcií firmy Goldman Sachs. Buffettova firma sa však kríze nevyhla a v treťom kvartáli 2008 zaznamenala 73-percentný pokles ziskov, čo poslalo akcie výrazne nadol.

V polovici augusta 2014 sa preferované akcie Berkshire Hathaway vyšplhali po prvýkrát na 200-tisíc dolárov, čo vynieslo firme trhovú kapitalizáciu 328 miliárd dolárov. Napriek tomu, že Buffett už stihol previesť množstvo svojich akcií na charitu (za ostatných osem rokov venoval 18,7 miliardy), v polovici augusta 2014 stále vlastnil 321-tisíc akcií majúcich cenu 64,2 miliardy dolárov.