Elon Reeve Musk sa narodil 28. júna 1971 v  Pretórii v Juhoafrickej republike. Jeho otec pracoval ako inžinier a mama, pôvodom z Kanady, ako expertka na výživu. Vzťah k technológiám mal už od skorého detstva, keď sa ako 10-ročný naučil na svojom prvom počítači programovať. Muskov zápal pre počítače vzrástol až natoľko, že už vo veku 12 rokov napísal kód pre videohru – Blastar. Hra bola aj prvým produktom, ktorý v živote predal. Zinkasoval za ňu 500 dolárov.

Ekonomický fyzik

Ako sedemnásťročný v roku 1989 emigroval do Kanady, kde začal navštevovať univerzitu. Dôvodom jeho údajného odchodu bola aj nevôľa povinne slúžiť v juhoafrickej armáde.

Zlyhanie je nevyhnutné. Ak veci nezlyhávajú, neinovujete dostatočne  

Musk chcel pôvodne navštevovať University of Waterloo, ale vybral si University of Queens, kde podľa jeho slov na rozdiel od Waterloo boli dievčatá. O tri roky neskôr školu opustil a v roku 1992 začal so štúdiom biznisu a fyziky na University of Pennsylvania. Nakoniec Musk získal diplom v ekonómii a neskôr druhý vo fyzike. Následne ho prijali na doktorandské štúdium energetickej fyziky na Stanfordskej univerzite. Jeho kroky k akademickej kariére však kolidovali s internetovým boomom. Musk ako 24-ročný zo školy po dvoch dňoch odišiel a založil svoju prvú spoločnosť Zip2 Corporation.

Internetový sprievodca mestom, Zip2, tiež ponúkal online verziu obsahu novín ako New York Times a Chicago Tribune. Musk sa trápil, aby firmu udržal nad hladinou, čo ho následne donútilo predať jej majoritnú časť venture kapitalistom, za čo dostal investičnú injekciu v hodnote 3,6 milióna dolárov. V roku 1999 firmu Zip2 kúpila za 307 miliónov spoločnosť Compaq Computers, pričom 28-ročný Musk z predaja zinkasoval 22 miliónov. V rovnakom roku založil svoju ďalšiu spoločnosť. 

Online banking a PayPal

S desiatimi miliónmi dolárov, ktoré utŕžil zo spomínaného predaja Zip2, Musk založil internetovú online banku X.com. Jeho inovatívnym krokom, za ktorý mu aj dnes prináleží kredit, je, že vynašiel bezpečnú metódu peňažných transferov za použitia e-mailovej adresy príjemcu.

Firma X.com v roku 2000 kúpila spoločnosť Confinity, ktorá už rok ponúkala internetové peňažné transfery známe ako PayPal. Musk premenoval svoju firmu po fúzii na PayPal, pričom upustil od online bankingu a sústredil sa na poskytovanie globálnych prevodov.

V roku 2000 sa Musk oženil s kanadskou spisovateľkou Justine Wilson, s ktorou sa zoznámil ako študent na Queen’s University, no v roku 2008 sa pár rozviedol. V roku 2002 internetový bazár eBay kúpil PayPal za 1,5 miliardy dolárov, pričom Musk s 11,7-percentným podielom z predaja získal niečo vyše 165 miliónov dolárov.

Nebo nie je hranica

Bez oddychu či ostychu Musk pokračoval vo svojom neutíchajúcom podnikateľskom ťažení. V ten istý rok, ako predal PayPal, založil svoju tretiu firmu Space Expoloration Technologies Corporation, známu ako SpaceX. Cieľom spoločnosti je budovať vesmírne plavidlá na komerčné využitie; SpaceX sa stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá vyniesla do orbitu a bezpečne navrátila naspäť vesmírne plavidlo. 

Firma napredovala natoľko, že koncom roka 2008 dostala od NASA ponuku na kontrakt vo výške 1,6 miliardy dolárov na zásobovanie vesmírnej stanice ISS. Kontrakt je na 12 letov raketou Falcon 9, ktorá nesie plavidlo Dragon. Dňa 22. mája 2012 sa let rakety Falcon 9 zapísal do histórie ako prvý let súkromnej spoločnosti na ISS. Musk je tiež značným podporovateľom ľudskej výpravy na Mars.

Tesla, ale nie Nicola!

Napriek mylnej domnienke verejnosti automobilovú spoločnosť nezaložil Musk, ale štvorica podnikateľov. V roku 2004, rok po jej založení, Elon Musk investoval do Tesla Motors a stal sa predsedom predstavenstva.

Jeho inžinierske zručnosti mu umožnili byť na čele vývoja elektromobilov ako Tesla roadster, ktorými sa spoločnosť snaží preraziť na trhu. Najvýkonnejší elektromobil, model S, dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy. Model S je zároveň jedným z najbezpečnejších automobilov na svete.

Hyperloop

Ďalším, priam až futuristickým projektom, kde sa Musk snaží pretaviť výrazne inovatívnu myšlienku do reality, je projekt Hyperloop. V auguste 2013 Musk svetu ukázal svoj koncept novej formy cestovania rýchlosťou viac ako 1100 km/h medzi jednotlivými veľkomestami USA.

Na rozdiel od tradičných cestovných prostriedkov, ako sú vlaky, by cesta medzi takým San Franciscom a Los Angeles prebiehala v transportných trubiciach a bola by rýchlejšia ako let lietadlom. Vybudovať takúto sieť by podľa Muska trvalo 7 až 10 rokov s odhadovanou cenou 6 miliárd dolárov (asi 1/10 ceny plánovanej investície do kalifornskej železničnej siete).

Ďalšie zaujímavé fakty:

  • Už na univerzite zistil nevyhnutnosť internetu, udržateľnej energie a života na iných planétach ako troch najdôležitejších vecí pre budúcnosť ľudstva. Jeho ďalším projektom, ktorý pomohol založiť ešte v roku 2006, je firma SolarCity.
  • Musk je aj filantropom, pričom väčšina jeho donácií smeruje do vzdelávania vo vede a v technike, ako aj do čistej a obnoviteľnej energie.
  • So svojou prvou ženou mal päť detí: dvojičky a trojičky, všetko chlapcov.
  • Musk sám sa opísal ako workoholik, ktorý rutinne pracuje 100 hodín týždenne.
  • Vo filme Iron Man, ktorý rozpráva o živote génia, superboháča a vynálezcu Tonyho Starka, akejsi fiktívnej podobizne Muska, si tento podnikateľ aj zahral cameo rolu.