Akciové trhy

Bluechipsový americký akciový index Dow Jones má za sebou najhorší týždeň od októbra 2008, keď klesol o viac ako 17 percent, pričom dvojciferné straty zaknihoval aj široký index S&P 500, keď oba klesli na trojročné minimá. Masívne straty zaznamenali všetky hlavné akciové trhy sveta pri historicky vysokej volatilite. Je očividné, že ekonomické dno koronavírusu pre plošné reštriktívne opatrenia na jeho zastavenie v systémovo dôležitých ekonomikách nebude mať paralelu s ničím okrem II. svetovej vojny a zatiaľ nesvieti svetlo na konci tunela, ktoré by naznačovalo, že obrat je blízko. Práve naopak, už aj viaceré štáty v USA obmedzujú spoločenský a ekonomický život. V takomto prostredí trh príliš nereflektovali ani na oznamované gigantické fiškálne stimuly vlád a dodávanie likvidity na trhy centrálnymi bankami.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečných štátnych dlhopisov sa odrážali, za čím nestálo nejaké zásadnejšie zlepšenie sentimentu, ale kombinácia úteku k hotovosti a očakávania rastu nových emisií, ktorými sa budú financovať najrôznejšie záchranné podporné balíčky vlád. 10-ročný americký výnos sa tak konvergoval k hladine 1,0 percenta a 10-ročný nemecký sa pri obrovskej volatilite pohyboval miestami aj nad -0,2 percenta. Dôkazmi veľkého stresu na trhoch sú rýchlo sa rozširujúce prirážky viacerých podnikových dlhopisov na úrovne, ktoré implicitne očakávajú bankrot, ako aj skutočnosť, že rástli aj rizikové prirážky štátnych dlhopisov juhu Európy na čele s Talianskom, kde trhy začali opäť hrať špekulácie na rozpad eurozóny. Až mimoriadne zasadnutie ECB a zvýšenie objemu kvantitatívneho uvoľňovania o dodatočných 750 miliárd eur sčasti znížilo tieto rizikové prirážky.

Komoditné trhy

Zlato sa pohybovalo pod 1500-dolárovou hranicou, keď ho pod predajný tlak dostávali margin cally naprieč spektrom aktív, čo investori riešili výberom ziskov zo žltého kovu. Navyše mínusom bolo aj výrazné posilnenie dolára. Ropa klesla na najnižšie úrovne od roku 2002 a miestami sa benchmark WTI pohyboval pod 20-dolárovou métou. Dopyt po rope kolabuje, keď klesá ekonomická aktivita pre reštriktívne opatrenia okolo koronavírusu a k tomu sa pridáva ešte aj ponukový šok s nárastom produkcie, keď Saudská Arábia a Rusko vedú cenovú vojnu. Na týždennej báze dosiahli straty ropy WTI36 percent, pričom benchmark Brent klesol o vyše 22 percent a končil tesne nad 27-dolárovou hranicou.

Devízové trhy

Dolárový index merajúci silu dolára voči košu vybraných hlavných svetových mien sa posunul na historické maximá, keď v čase neistoty platí, že hotovosť je kráľom a dolár je cisárom tejto hotovosti. Vzájomný výmenný kurz dolára voči euru klesol k hodnote 107 dolárových centov. Dopyt po dolári bol taký silný, že voči nemu strácali aj klasické bezpečné prístavy ako japonský jen a švajčiarsky frank. Veľké straty zaznamenali emerging meny vrátane českej koruny (kde ČNB aj núdzovo znížila sadzby o 0,5 percentuálneho bodu), maďarského forintu či poľského zlotého. Okrem toho padli aj komoditné meny na čele s rubľom či nórskou korunou, pre kolaps cien komodít.