Výsledok potom vyzerá asi takto. Na stránke Indiegogo spustili v stredu kampaň na konzoly Atari VCS. Táto stránka slúži na crowdfunding, čiže zbierajú sa na nej peniaze na financovanie určitých projektov alebo kampaní. Buď ľudí zaujmú a zaplatia výrobu vopred, alebo nie.

Atari VCS ľudí zjavne zaujal – za deň dosiahli predobjednávky hranicu 2 miliónov dolárov. A to si výrobca stanovil hranicu 100-tisíc dolárov, ktoré chcel vyzbierať za mesiac. Svedčí to o tom, že značka Atari je stále populárna. Nová konzola by sa mala k zákazníkom dostať v máji 2019.

Skratka VCS znamenala Video Computer System a na trhu sa objavila v roku 1977. V roku 1982 ju premenovali na Atari 2600. Bola prelomová v tom, že sa na nej dali hrať nielen hry zabudované priamo v konzole, ale bolo možné pridať nové z pamäťových kaziet. Používateľ tak mohol striedať rôzne hry. Jednou z najpopulárnejších bol Pac-Man.

/data/MediaLibrary/articles/13524/atari-1.jpgzdroj: Engadget.com

Ošiaľ spustilo Nintendo

Práve na tieto staré hry mieri najnovšia vlna nostalgických produktov. Nintendo napríklad vrátilo na trh svoju klasickú konzolu SNES (Super Nintendo Entertainment System) z roku 1990 a za prvé tri mesiace predalo štyri milióny kusov. Nie všetky pokusy o návrat však vyšli. Na Sinclair ZX Vega+ sa napríklad vyzbieralo vyše pol milióna dolárov a mal byť na trhu v roku 2016, dodnes sa tak však nestalo. Spoločnosť Retro Computers tvrdí, že to spôsobili problémy s hardvérom a legálne spory. Stránke Indiegogo, kde sa financie na konzolu zbierali, však došla trpezlivosť a najala si vymáhačskú spoločnosť, aby peniaze pre prispievateľov získala späť.

Nové Atari

Atari sa zatiaľ javí ako úspešnejší projekt. Nová konzola VCS má síce retro dizajn s dreveným čelným panelom a umožní hrať vyše 100 obľúbených retro hier, bude mať však tiež množstvo moderných funkcií. Umožní hrať aj nové hry od viacerých súčasných štúdií. Používa operačný systém Linux, čo umožní používateľom nainštalovať aj iné aplikácie. Používateľ bude mať k dispozícii streaming, prehrávače hudby či internetové prehliadače. Čerešničkou bude hlasový asistent. Ceny sa pohybujú od 199 dolárov za samotnú konzolu bez joysticku po 299 dolárov za zberateľskú edíciu.