Knihy o umení

Už desaťročia ponúka celosvetovo najúspešnejšia kniha o umení s názvom Príbeh umenia od profesora E. H. Gombricha čitateľom základnú orientáciu v dejinách umenia. Prečítate si tu fascinujúce príbehy o tom, ako sa postupne umenie vyvíjalo, ako vznikali jaskynné maľby, čo inšpirovalo renesančných umelcov, prečo sa moderné umenie vymanilo z realizmu alebo ako vzniká súčasná experimentálna tvorba. Gombrich je veľmi zrozumiteľný rozprávač, jeho knihu tak pochopia ľudia rôznych profesií aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich základov dejín umenia. A práve históriu umenia autor vníma (a túži po tom, aby ju tak začali vnímať aj čitatelia tejto knihy) ako „príbeh sústavného prelínania a zmeny tradícií, v ktorých sa každé dielo vzťahuje na minulosť a ukazuje na budúcnosť“, ako „živú reťaz, ktorá trvalo spája umenie našich dní s umením z čias pyramíd“.

Pokiaľ sa po dočítaní Príbehu umenia budete chcieť ponoriť viac do umenia 20. storočia s presahom až do súčasnosti, pomôže vám v tom publikácia Umenie po roku 1900, ktorú napísali súčasní americkí teoretici a kritici umenia Hal Foster, Rosalind Kraussová, Yve-Alain Bois, Benjamin H. D. Buchloh a David Joselit. Ide o najúplnejšie kritické dejiny umenia posledného storočia, ktoré sú priekopnícke nielen svojím obsahom, ale aj jeho podaním. Autori vypichujú dôležité momenty v histórii umenia 20. a 21. storočia a dopĺňajú ich o hlavné myšlienky, teórie, zlomové publikácie a eseje, ktoré sa k týmto udalostiam viazali. Viac ako sto statí tak do hĺbky rozpráva o rozhodujúcich a prelomových okamihoch modernizmu, postmodernizmu či o rade antimodernistických reakcií, ktoré navrhovali alternatívny pohľad na umenie a svet. V závere knihy potom autori vytyčujú svoje predstavy o tom, kam sa bude umenie uberať v budúcnosti.

Podcasty o umení

Dejiny umenia sú plné fascinujúcich, nečakaných a niekedy mierne (aj viac) podivných príbehov. Jennifer Dasal sa v podcaste Art Curious o tieto historky s poslucháčmi s radosťou delí. Môžete sa tak zrozumiteľnou a pútavou formou dozvedieť, či v skutočnosti naozaj spáchal Van Gogh samovraždu, ako vznikol Duchampov nápad vyhlásiť za umelecké dielo pisoár a nazvať ho Fontánou, alebo si vypočuť príhodu o tom, ako súperenie medzi Michelangelom a Raffaelom prinieslo jedno z najlepších umeleckých diel vôbec.

Desaťdielny podcast A Piece of Work, za ktorým stojí Museum of Modern Art v New Yorku a Abbi Jacobson, odhaľuje odpovede na otázky, ktoré vám môžu pri pohľade na umelecké diela z obdobia moderny alebo súčasnosti napadnúť. Počúvaním tohto podcastu tak možno lepšie porozumiete stratégii Andy Warholovej sebapropagácie aj princípu popartu, zistíte, čo sa ukrýva v teórii, ktorá stojí za vznikom minimalistických umeleckých diel, alebo sa vrátite do 60. rokov, keď umelci začali pri svojej tvorbe využívať video.

Zo slovenských podcastov o umení potom stojí za pozornosť polhodinová relácia Fenomény od rádia Devín, v ktorej sa redaktorky Zuzana Golianová a Mariana Jaremková zameriavajú na aktuálne fenomény v oblasti umenia, nielen toho vizuálneho. Objavíte tak „Umenie Fascinujúce, Emocionálne, Nákazlivé, Obsesívne, Mimoriadne, Extrémne, Návykové a Yracionálne, ktoré inšpiruje redaktorky a ich hostí“.

A pokiaľ vás navyše láka lepšie porozumieť trhu s umením, môže vám pomôcť podcast ArtTactic. Vďaka rozhovorom s najdôležitejšími riaditeľmi aukčných domov, zakladateľmi online trhovísk s umením a ďalšími významnými postavami umeleckého trhu spoznáte, ako tento špecifický segment funguje, aké rieši problémy či aké úspechy zaznamenáva. V jednej z posledných epizód napríklad môžete zistiť s Andersom Pettersonom, zakladateľom ArtTactic, aké závery odhaľuje nedávno publikovaný TEFAF Art Market Report, ktorý je zameraný na sponzorstvo umenia v 21. storočí.

/data/MediaLibrary/articles/17119/manssabstracts-gallery-5-1000x500.jpgZdroj: https://fineartmaya.com/