Akciové trhy

Akciové trhy sa minulý týždeň ponorili do hlbších strát, keď investori postupne strácajú trpezlivosť nad nekončiacim sa americko-čínskym obchodným konfliktom, ktorý má čoraz väčší vplyv aj na reálnu ekonomiku. Frustráciu zo spomaľovania globálnej ekonomiky podčiarkli slabé ekonomické dáta z oboch brehov Atlantiku. Americký index aktivity ISM v spracovateľskom sektore poklesol v septembri na najnižšiu úroveň od júna 2009. Rovnaké čísla aktivity z eurozóny boli najslabšie za ostatných sedem rokov. Problémom začína byť spomaľovanie v službách, ktoré boli donedávna hlavným motorom ekonomickej aktivity. Aspoň sčasti dokázal straty kompenzovať naďalej silný americký trh práce, keďže miera nezamestnanosti sa drží dlhodobo na 50-ročnom minime. Negatívne vyznelo tiež zníženie výhľadu vývoja nemeckého HDP tento a na budúci rok. Averziu k riziku okrem toho zvyšuje Svetovou obchodnou organizáciou posvätené zavedenie amerických dovozných ciel na európske lietadlá, priemyselné a poľnohospodárske výrobky ako odveta za nelegálne subvencie pre výrobcu lietadiel Airbus viacerými európskymi vládami. Sumárne minulý týždeň najsledovanejší akciový index na svete S & P 500 stratil 0,3 percenta, keď uzatváral na úrovni 2 952 bodov. Technológie, ktoré sú tento rok s 20 percentami stále najrýchlejšie rastúcim odvetvím, dokázali získať 0,5 percenta a Nasdaq Composite sa priblížil k hranici 8 000 bodov, keď uzatváral na 7 982 bodoch. Užší index Dow Jones Industrial Average stratil 0,9 percenta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 2,9 percenta a nemecký DAX 30 až tri percentá. Nedarilo sa ani emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets stratil takmer pol percenta.

Dlhopisové trhy

Nepriaznivé vyhliadky, ktoré dostihli americkú ekonomiku spomalením ekonomickej aktivity sú však aj na niečo dobré, keď posilňujú očakávania, že Fed podporí hospodársky rast ďalším znižovaním úrokových sadzieb. Tomuto kroku nebráni ani naďalej silný trh práce, keď priestor otvára utlmená mzdová inflácia. Americké dlhopisy reagovali prudkým prepadom svojich výnosových kriviek, keď poklesli k úrovni 1,5 percenta. Európske dlhopisy počas týždňa stagnovali a nemecký 10-ročný výnos sa držal okolo -0,6 percenta. Obavy z recesie a s tým spojený negativizmus na trhu amerických štátnych dlhopisov sa však prejavili v poklese cien a v raste výnosov korporátnych a emerging dlhopisov.

Komoditné trhy 

Pokles akciových trhov, dlhopisových výnosov a slabší americký dolár nahrávali zlatu, ktoré sa prehuplo naspäť nad hranicu 1 500 dolárov. Po obnovení saudskoarabských dodávok pokračovala ropa vo svojom poklese až na dvojmesačné minimum, keď strácala pod ťarchou obáv z klesajúceho dopytu po energii. K poklesu prispel aj nárast zásob komodity na americkom trhu tretí týždeň v rade o viac ako tri milióny barelov. Americká ropa WTI zaznamenala najhorší týždeň od polovice júla, keď poklesla o 5,5 percenta pod hranicu 53 dolárov za barel. Severomorský benchmark, ropa Brent stratila 5,7 percenta a drží sa nad hodnotou 58 dolárov za barel.

Devízové trhy

Objavujúce sa trhliny v americkej ekonomike uberali výtlak doláru strácajúcemu pod ťarchou očakávaní znižovania úrokových sadzieb, ktorými by centrálna banka podporila vädnúce hospodárstvo. Zo slabosti dolára, naopak, ťažilo euro, ktoré sa dokázalo plne spamätať z pondelkového poklesu voči americkej mene na dvaapolročné minimum. Výraznejšiemu posilňovaniu však bránili negatívne vyhliadky európskej ekonomiky.