Hoci sa to dlhodobo očakávalo, výmena na poste najbohatšieho človeka na svete je prekvapením. Ešte nikdy sa totiž nestalo, aby najúspešnejším podnikateľom spomedzi všetkých bol majiteľ automobilky a vizionár.

Situácia sa však najmä v ostatných rokoch zmenila a vývoj vo svete, potreba elektromobility, nových technológií či dokonca opätovná priazeň v dobývaní vesmíru k tomuto cieľu priblížili nového jednotlivca.

Elon Musk, spolumajiteľ spoločností Tesla či SpaceX, je novým najbohatším človekom na svete. K tomuto úspechu ho však dotiahol najmä enormný rast akcií spoločnosti Tesla v posledných mesiacoch. Tie počas uplynulého roka vyskočili až o 743 percent. A to aj napriek koronakríze, ktorá postihla celý automobilový priemysel. Na indexe miliardárov Bloomberg Billionaires Index tak predbehol zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa.

Hoci akcie spoločnosti Tesla potvrdzovali rastový trend už dlhodobo a dokonca sa museli takzvane „splitnúť“, čiže rozdeliť, až ich nedávny rast o ďalšie 4,8 percenta zvýšil Muskov čistý majetok na 188,5 miliardy dolárov (153,55 miliardy eur). Jeho hodnota tak bola v jednom momente o 1,5 miliardy dolárov vyššia než hodnota majetku J. Bezosa, ktorý bol na čele indexu od októbra 2017.

Svoj úspech a nový post si však E. Musk zaslúži. A to nielen odhodlaním, správnym marketingom či cielením na globálne trhy. V minulom roku bol aktívny na všetkých frontoch a aj preto jeho majetok počas uplynulých dvanástich mesiacov stúpol o vyše 150 miliárd dolárov. To je zrejme najprudší nárast majetku v dejinách a dokonca za jeden rok zvýšil jeho hodnotu viac, než je hodnota majetku Billa Gatesa na tretej pozícii.

Medzi dôvody patrí aj to, že Tesle sa darilo trvalo sa udržať v zisku, čo jej tiež pomohlo k zaradeniu jej akcií na index S&P 500.