Akciové trhy

Americké akciové trhy len stagnovali, keďže minulý týždeň sa nedokázali prehrýzť cez výrazný posun americkej výnosovej krivky nahor. Krátkodobo vyššie výnosy zatienili solídne firemné fundamenty v podobe rastu zisku firiem a svižného ekonomického rastu. Široký index S & P 500, ako aj bluechipsový index Dow Jones klesli zhodne o 0,5 percenta pri 0,7-percentnej strate Nasdaqu Composite. Európske akcie mierne outperformovali americké najmä vďaka slabosti eura, a to napriek politickým otáznikom z Talianska. Bluechipsový index Euro Stoxx 50 rástol o 0,2 percenta pri 0,6-percentnom zisku nemeckého indexu DAX 30. Akcie na rýchlo rastúcich trhoch sa dostali pod masívny predajný tlak najmä v dôsledku posilnenie dolára. Index MSCI Emerging World odovzdal až 2,3 percenta.

Dlhopisové trhy

Americká výnosová krivka sa minulý týždeň posunula výraznejšie nahor pri raste 10-ročného výnosu na sedemročné maximá vyššie nad trojpercentnú úroveň a dvojročného výnosu k 2,6-percentnej hladine na najvyššiu úroveň od leta 2008 v dôsledku presvedčenia trhových hráčov o tom, že solídne tempo ekonomického rasu, silný trh práce a vysoké ceny ropy by sa mali pretaviť do ďalšieho rastu inflácie v USA a do pokračovania normalizácie menovej politiky v USA. Nemecké výnosy len limitovane nasledovali tie americké, jednak pre pokračovanie obáv trhov z toho, že ekonomika eurozóny spomaľuje, jednak pre politickú nervozitu okolo Talianska, kde sa formuje euroskeptická a fiškálne nezodpovedná vláda a kde sa špekulovalo, že chce požiadať dokonca o odpustenie časti štátneho dlhu. Strach zo smerovania Ríma sa pretavil do rastu rizikových prirážok talianskych dlhopisov na sedemmesačné maximá, keď 10-ročný výnos rástol o masívnych 36 bázických bodov na 2,23 percenta. Rast dolárových sadzieb zhodil aj ceny podnikových dlhopisov a najviac sa dotkol dlhopisov v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách, čo súviselo so silnejším dolárom.

Komoditné trhy

Zlato minulý týždeň odštartovalo len miernym poklesom pri pozitívnej nálade na trhoch a pri poklese indexu strachu VIX. Už v druhý obchodný deň však zaznamenalo prudký prepad, keď s ľahkosťou prelomilo psychologickú 1300-dolárovú hranicu. Dôvodom bol rast výnosov desaťročných dlhopisov nad tri percentá spolu s výrazným posilňovaním dolára. Do konca týždňa sa cena zlata výraznejšie nezmenila a žltý kov tak ukončil týždeň so stratou takmer dvoch percent na 1 293 amerických dolároch za trójsku uncu.Ropa nadviazala na rast z predchádzajúceho týždňa po reporte OPEC, podľa ktorého boli nadmerné zásoby čierneho zlata úplne odstránené, pričom bol zdôraznený aj ďalší pokles produkcie vo Venezuele pre ekonomické a politické problémy v krajine. Okrem toho na trhoch sa prejavovalo aj očakávanie zavedenia sankcií USA voči Iránu. Až na konci týždňa ropa mierne poklesla po slovách Saudskej Arábie, že zabezpečí adekvátne globálne zásobovanie ropou, keďže jej hlavným cieľom je podpora ekonomického rastu. Medzi riadkami by sa tak okrem iného mohlo skrývať aj nahradenie výpadku iránskej a venezuelskej produkcie. Severomorský benchmark Brent vzrástol v minulom týždni o 1,8 percenta na 78,50 dolára a americký WTI vzrástol o 0,8 percenta na 71,30 amerického dolára za barel na nové triapolročné maximá.

Komoditné trhy

Dolár sa na začiatku týždňa dostal pod predajný tlak, keďže do popredia sa dostáva rastúci deficit rozpočtov a verejný dlh USA, ktoré v minulosti vždy znamenali oslabenie americkej meny. Okrem toho sa zdalo, že inflácia v USA nebude výraznejšie akcelerovať. Solídne makrodáta indikujúce nespomaľovanie rastu ekonomiky USA však presvedčili trhy o opaku, čo zatlačilo rozpočtový pesimizmus nateraz do úzadia. Opačný scenár je v eurozóne, kde sa zdá, že sa tempo ekonomiky spomaľuje, čo dostáva euro pod predajný tlak, k čomu sa pridali aj taliansky politický vývoj a formovanie novej vlády, ktorá naznačuje, že sa nechce správať fiškálne zodpovedne a dokonca údajne v drafte svojho programu mala požiadavku odpustenia 250-miliardovej časti štátneho dlhu. Lídri víťazných strán síce túto správu dementovali, samotný prospekt takejto požiadavky však bol pre investorov nočnou morou a mohol by vyvolať neistotu v eurozóne. Euro tak voči doláru zoslablo v minulom týždni o vyše jedno percento tesne pod hranicu 118 dolárových centov.