V Rolls-Roycei sa ostatné mesiace hovorí tejto novinke. Najnovší model totiž v zadnej časti pripomína zadok či chvost lode. Takzvaný Boat Tail, ktorý je skonštruovaný ako reálny zákazkový model, je podľa luxusnej automobilovej značky zhmotnením luxusu, dizajnu a kultúry medzi značkou a zadávateľmi na strane klientov. „Toto je originálny luxus. Ide o moderný spôsob vytvárania zákazkových produktov v tej najrýdzejšej podobe. Takýto je dnešný Rolls-Royce,“ tvrdí na margo novinky Torsten Müller-Ötvös, generálny riaditeľ spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars. Dodáva, že značka v súčasnosti stavila na vôbec jedinú službu, ktorá umožní klientom zadať si do výroby vozidlo podľa vlastnej predstavy. A to aj v tvaroch a parametroch. „Vo svojej podstate je takýto produkt rovnako jedinečný, ako sú oni sami.“ Navyše majú príležitosť priamo sa zúčastniť na každom jednotlivom kroku pri jeho vytváraní. A práve tak vznikal aj najnovší model Boat Tail.

/data/MediaLibrary/articles/19610/profimedia-0613101714.jpg

Dvetisíc nových dielcov

Podľa Rolls-Royceu tento model odmieta zažité predstavy o automobile a spisuje novú definíciu toho, čo automobil vlastne znamená. „Nie je to len spôsob dosiahnutia destinácie, je to destinácia samotná,“ tvrdia v Rolls-Roycei. „S Boat Tail sme tento cieľ dosiahli. Vytvorili sme trojicu výnimočných vozidiel, ktoré, hoci v zásade zdieľajú jeden spoločný typ siluety karosérie, nesú jedinečný, vysoko osobný odtlačok klienta,“ tvrdí Alex Innes, šéfdizajnér Rolls-Royce Coachbuild. Auto je tak zakaždým spojené s odlišným príbehom. Na tomto pozadí musí značka podrobne skúmať a pochopiť dva rôzne svety. Prvým je dôverný osobný kontext klienta – jeho osobný život a štýl, akým spôsobom oslavuje úspech, čím a kým sa obklopuje, aké má skúsenosti. Druhým je tiež kultúrny kontext. Tu značka skúma kultúrne nuansy klienta, trendy v architektúre, krajčírstve či umeleckom vkuse. Napríklad model Rolls-Royce Sweptail z roku 2017 predznamenal nástup dnešného trendu zákazkovej výroby karosérií. Sweptail vzbudil záujem úzkej skupiny záujemcov: zberateľov, mecenášov umenia a klientov požadujúcich diela na zákazku. V snahe naplniť ambície klientov bol vývoj modelu Rolls-Royce Boat Tail spojený aj s prekonávaním zásadných technických výziev. Špeciálne pre tieto vozidlá bolo nakoniec vytvorených 1813 úplne nových dielcov. Len čo sú ručne nakreslené dizajnové skice, môže sa začať s modelovaním tvarov pomocou hlineného modelu v životnej veľkosti. Do celého procesu boli klienti prizvaní s tým, aby sami určili rozsah spolupráce aj jej ďalší smer. Hlinený model je prevedený do digitálnej podoby, z ktorej sa vytvorí kostra, na ktorú sa ručne tvarujú hliníkové plechy. Ručná práca a metódy zákazkovej výroby karosérie tak otvárajú úplne novú sféru možností na poli dizajnu.

/data/MediaLibrary/articles/19610/profimedia-0614249150.jpg

Výbava aj na slnečné dni

Ukázalo sa, že v tejto úzkej skupinke záujemcov hneď traja potenciálni záujemcovia oceňujú moderný dizajn námorných plavidiel. Tie sa stali ich inšpiráciou, pričom často odkazovali na jachty. „Toto vozidlo by malo byť fyzickou oslavou okamihu a slúžiť na tento účel ako nič iné.“ Tak znelo stručné zadanie zadávajúcich klientov modelu Rolls-Royce Boat Tail. Po konzultácii s príslušnými klientmi bola dosiahnutá dohoda, že trojica vozidiel bude mať rovnakú karosériu, ale každé pritom ponesie individuálnu úpravu odrážajúcu víziu klientov. O klientovej fascinácii tvarmi Boat Tail vypovedá aj prítomnosť špeciálneho automobilu v jeho súkromnej zbierke – modelu Rolls-Royce Boat Tail z roku 1932, ktorý majiteľ zreštauroval ešte pred dokončením Boat Tailu moderného veku. Proporcie s dĺžkou takmer 5,9 metra spoločne s čistotou povrchov prezentujú luxusný postoj. Predný profil sa sústredil na novú úpravu svetiel a riešenie ikonickej prednej masky odkazujúcej na grécky chrám Panteón. Pokroková úprava istým spôsobom „zmäkčuje tradične formálny charakter Rolls-Royceu pri jednoznačnom zachovaní typického vzhľadu vozidiel uvedenej značky,“ dodáva automobilka. V zadnej časti vozidla sa odkazy na moreplavbu odrážajú najvýraznejšie. Zadná paluba je modernou interpretáciou drevených palúb. Tradičným dizajnovým prvkom moderných vozidiel Rolls-Royce sú už klasicky schránky na uloženie dáždnikov Rolls-Royce vo dverách pre prípad nevľúdneho počasia. Ako protipól však v prípade tohto konceptu slúži, naopak, vzadu uložený slnečník pri očakávaní slnečného počasia.

/data/MediaLibrary/articles/19610/profimedia-0612928897.jpgRolls-Royce Tail Boat má v zadnej časti nielen slnečník, ale celý set pre stolovanie pod holým nebom