Britská značka Rolls-Royce sa objavila v roku 1906 a hoci prešla mnohými zmenami, dodnes je symbolom luxusných áut. Pod touto značkou sa však dodnes vyrábajú aj letecké motory. A práve motor Rolls-Royce Merlin poháňal aj legendárnu stíhačku Spitfire.

Počas druhej svetovej vojny vznikli v rámci britského kráľovského letectva aj štyri československé perute. Tri z nich lietali práve na Spitfiroch. Nový Rolls-Royce Dawn Czechoslovak Squadrons si pripomína dve z nich – 312. a 313. peruť. V tej prvej lietal aj najslávnejší slovenský pilot v RAF, Otto Smik.

České motto

O výslednú podobu auta sa postaral tím Bespoke, ktorý robí remeselné úpravy zákazníkom na mieru. Kabriolet je v šedej farbe, ktorá pripomína vojenské lietadlá. Na opierkach hlavy vodiča a spolujazdca vpredu sú vyšité znaky 313. perute, znak 312. perute je na opierkach hlavy zadných sedadiel. Obloženie dverí je z luxusného nelakovaného dreva a sú na nich plakety s mottom oboch jednotiek. Pri vodičovi je už spomínaný český nápis „Jeden jestřáb mnoho vran rozhání“. Na spolujazdcovej strane je zas latinské motto 312. perute „Non Multi Sed Multa“, ktoré znamená „Nie mnohí, ale mnoho“. V tomto prípade sa dá preložiť ako „Nie mnoho mužov, ale mnoho činov“.

/data/MediaLibrary/articles/14310/rr-2.jpgzdroj: Autoweb.cz

Zložitá výšivka zdobí aj priestor medzi zadnými sedadlami. Zobrazuje práve motor Rolls-Royce Merlin, ktorý poháňal nielen stíhačky Spitfire, ale aj viaceré ďalšie typy. V licenčnej podobe sa vyrábal aj v USA a stal sa tak srdcom aj ďalšej legendárnej stíhačky – amerického stroja P-51 Mustang. Výšivka vychádza z pôvodných technických plánov motora a podtrhuje vysoko precízny charakter celého automobilu.

Dve výročia

Británia si celý tento rok pripomína 100 rokov do založenia RAF. Rôznych pôct sa tak dočkali viaceré jednotky kráľovského letectva.  Rolls-Royce Dawn Czechoslovak Squadrons si uctil práve československých letcov a načasovanie tiež pripomenulo 100 rokov od vzniku Československa. Počas druhej svetovej vojny slúžilo v britskom letectve 2500 Čechov a Slovákov, vyše 500 z nich v boji zahynulo.

/data/MediaLibrary/articles/14310/rr-1.jpgzdroj: Autoweb.cz