Akciové trhy

Svetové akciové trhy minulý týždeň rástli, pričom rozvíjajúce sa trhy prekonali rozvinuté. Medzi investormi prevážili pozitívne pohľady, že pri robustnom raste globálnej ekonomiky a pri očakávaní ďalšieho rastu zisku firiem by vyššie úrokové sadzby na dlhopisových trhoch nemali byť prekážkou v ďalšom raste akcií. Paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 pridal 0,4 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 0,3 percenta a francúzskeho indexu CAC 40 o 0,7 percenta. Bluechipsový americký indexu Dow Jones si polepšil o 0,4 percenta pri raste širokého indexu S & P 500 o 0,6 percenta a pri odraze technologického indexu Nasdaq Composite o 1,4 percenta.

Dlhopisové trhy

Hoci sa 10-ročný americký výnos v priebehu minulého týždňa dostal nad 2,95 percenta na nové štvorročné maximá, rast neudržal, keď sa posun nahor javil ako prestrelený a trh prepredaný. Zdá sa, že dlhopisové trhy nateraz započítali do svojich cien vyššiu infláciu v USA, ako aj pokračovanie sprísňovania menovej politiky, pričom v zásade nepočítajú s úletom inflácie výrazne nad dvojpercentný cieľ Fedu. Žiadne nové informácie neprinieslo ani zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, v ktorej sa len skonštatovalo, že vzhľadom na akceleráciu hospodárskeho rastu je primerané pokračovať v procese zvyšovania sadzieb. Výnosy štátnych dlhopisov eurozóny dokonca mierne klesli v reakcii na zverejnenie horších ako očakávaných flashových prieskumov sentimentu PMI za február. Rizikové prirážky podnikových dlhopisov mierne klesli v reakcii na opätovne zvýšený sklon k riziku na finančných trhoch.

Komoditné trhy

Zlato do minulého týždňa vstúpilo len nesmelým krokom, už v nasledujúcich dňoch však jeho cena nabrala rázne smerovanie nadol. Zatiaľ čo počiatočným impulzom bol silnejší dolár, v ďalších dňoch dostalo slovo aj zverejnenie zápisnice Fedu z januárového zasadnutia. Slovník centrálnych bankárov bol totiž vnímaný jastrabo, ale neindikoval nič neočakávané. Členovia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) stále očakávajú postupné tempo zvyšovania sadzieb. Možno však očakávať, že ak by mali centrálni bankári na januárovom zasadnutí inflačné čísla za január, ich slovník by mohol byť ešte ostrejší. Ku koncu týždňa zlato už len skôr prešľapovalo na mieste a reagovalo na americký dolár. Týždeň tak žltý kov ukončil v blízkosti dvaapolmesačných miním na úrovni 1 329 amerických dolárov za trójsku uncu, po poklese o 1,4 percenta v minulom týždni. Ropa po solídnom raste v minulom týždni hľadala potvrdenie tohto trendu, keď sentiment udáva dynamický rast svetovej ekonomiky, či pravdepodobné predĺženie dohody OPEC aj za rok 2018. Pozitíva sú však vyvážené obavami obchodníkov z opätovného rastu svetových zásob. Rastový impulz ponúkol prekvapujúci pokles amerických zásob ropy, namiesto ktorého konsenzus očakával pokračovanie rastu nadväzujúce na predchádzajúci týždeň. Na konci týždňa v prospech cien čierneho zlata hralo odstavenie ropného poľa El Feel v Líbyi, ako aj komentáre saudskoarabského ministra pre energetiku Khalida al-Faliha, že ropný trh sa rebalansuje v očakávaniach ďalšieho poklesu svetových zásob. Týždeň uzavrel ropný benchmark Brent s rastom 3,8 percenta na 67,3 dolára a WTI s 3,0 percenta na 63,6 amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Dolár po minulotýždňovom pondelňajšom sviatku v USA na Deň prezidentov pokračoval posilnením, keď sa odrazil od trojročného dňa voči košu hlavných svetových mien. Euru v nasledujúcich dňoch mohol uškodiť mierny pokles sentimentu podľa rýchleho odhadu indexov nákupných manažérov v eurozóne za február. Na sile dolára sa však naďalej podpisovali neatraktívne valuácie amerických aktív, ale aj diery v rozpočte pre daňovú reformu v USA. Okrem toho trhy stále očakávajú, že ECB v tomto roku ukončí program kvantitatívneho uvoľňovania a nasledovať bude zvyšovanie sadzieb po stopách Fedu. Medzi investormi sú však aj takí, ktorí začínajú prehodnocovať, či v prípade rýchlejšieho ako očakávaného zvyšovania sadzieb Fedom nebude znamenať stávka na slabší dolár postavenie mimo hry. Americký dolár ukončil ôsmy tohtoročný týždeň so ziskom voči euru o 0,9 percenta a menový pár sa na konci poslednej obchodnej seansy obchodoval tesne pod 123 dolárovými centmi. Voči košu hlavných zahraničných mien dolár zosilnel v minulom týždni o 1,5 percenta.