Akciové trhy

Akciové trhy na Západe v minulom týždni rástli, keď ich podporila silná kvartálna výsledková sezóna, kde 90 percent amerických firiem porazilo na úrovni zisku konsenzy a európske čísla boli takisto solídne, pričom boli pozitívne aj výhľady do budúcnosti. Plusom pre akcie bol tiež pokoj zbraniam protekcionizmu v zahraničnom obchode po stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa a Jeana-Clauda Junckera, šéfa Európskej komisie. Obaja predstavitelia sa dohodli najmä na odstraňovaní obchodných bariér medzi USA a EÚ v segmente priemyselného tovaru mimo automobilov, pričom rokovania sa začnú okamžite a kým budú trvať, nebudú zavedené žiadne nové clá. Široký americký index S & P 500 tak pridal 0,6 percenta, keď ho vo väčšom rozlete brzdil pokles akcií technologického sektora, po slabých štvrťročných výsledkoch a vyhliadkach firiem ako Facebook či Intel. Americký technologický index Nasdaq Composite klesol o 1,1 percenta. Široký paneurópsky index STOXX 600 si polepšil až o 1,7 percenta. Ešte lepšie ako rozvinutým trhom, kde si index MSCI Developed World pripísal 0,8-percentný rast, sa darilo rozvíjajúcim sa trhom, ktoré dostali forsáž okrem zmienenej úľavy okolo obchodnej vojny, ako aj z krokov Číny zmeniť fiškálnu politiku z reštriktívnej na expanzívnu. Preto index MSCI Emerging Markets pridal až 2,1 percenta.

Dlhopisové trhy

Konštruktívna nálada na finančných trhoch prameniaca zo zverejnenia série lepších ako očakávaných firemných kvartálnych čísel, z utíšenia napätia okolo obchodnej vojny a úpravy čínskej fiškálnej politiky smerom k jej uvoľneniu viedla k poklesu cien, a teda k rastu výnosov bezpečne vnímaných dlhopisov USA, a takisto k poklesu rizikových prirážok firemného sektora a k rastu cien dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch. Plusom pre výnosy štátnych dlhopisov Západu boli aj špekulácie, že Bank of Japan by na tohtotýždňovom zasadnutí mohla prijať kroky, ktoré znížia negatívne dôsledky terajšej politiky kontroly výnosovej krivky, výsledkom čoho by sa mohol jej dlhý koniec posunúť nahor. Výnosy dlhopisov eurozóny sa posunuli nahor len limitovane, keďže im bránilo zasadnutie ECB, ktoré síce neprinieslo žiadne nové a presnejšie informácie o úprave menovej politiky, no trhy vyhodnotili míting a následnú tlačovú konferenciu šéfa banky Maria Draghiho ako trochu holubičie, keď akoby váhal s klarifikáciou ďalších krokov banky. Celkovo sa 10-ročný americký výnos posunul na týždennej báze nahor o šesť bázických bodov na 2,95 percenta a nemecký s rovnakou splatnosťou o tri bázické body na 0,40 percenta.

Komoditné trhy

Zlato v minulom týždni kleslo o 0,7 percenta na ročné minimá k 1 223 dolárom pri raste výnosov na dlhopisových trhoch a relatívne silných úrovniach dolára spolu so zníženou averziou voči riziku okrem iného aj ako reakcie na stretnutie šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde bolo dohodnuté zastavenie zavádzania ďalších ciel a kroky smerom k odstraňovaniu bariér vo výmene priemyselného tovaru mimo automobilov medzi dvomi najväčšími svetovými ekonomikami. Cena ropy WTI hneď v úvode minulého týždňa pomerne prudko klesla, keď sa obchodníci zamerali na rast ťažby členmi OPEC a na slovnú prestrelku medzi iránskym lídrom Hassanom Rouhaním a americkým prezidentom Donaldom Trumpom. V nasledujúcich dňoch však nastal obrat a ceny čierneho zlata podporili špekulácie, že sa zvýši dopyt Číny po rope potom, ako oznámila uvoľňovanie fiškálnej politiky, čo by malo viesť k zvýšeniu infraštruktúrnych výdavkov. Rope tiež pomohlo stretnutie lídrov Junckera s Trumpom, ktoré znížiloobchodné napätie, čo vytvára potenciál na akceleráciu ekonomického rastu. Okrem toho ceny podporilo aj oznámenie Saudskej Arábie, že dočasne zastaví dodávky ropy cez strategickú líniu v Červenom mori pre útoky jemenských povstalcov spriaznených s Iránom na tankery v tejto oblasti. Na konci týždňa sa ešte dostavilo pravdepodobné vyberanie zisku obchodníkmi, ktorý udal konečný stav týždňových pohybov. Severomorský Brent vzrástol o 1,7 percenta na 74,2 dolára za barel a zvýšil tak svoj náskok pred americkým benchmarkom WTI, ktorý poklesol o 2,5 percenta na 68,7 dolára za barel.

Devízové trhy

Vývoj dolára a eura bol v minulom týždni ako na hojdačke. Dolár v jeho úvode mazal svoje straty po bezprostrednej reakcii na slová Donalda Trumpa o silnom doláre z predposledného júlového týždňa, ktoré však v súlade s očakávaniami rýchlo upadli do zabudnutia a neviedli k žiadnym intervenciám ani k zmene nastavenia menovej politiky. Oslabovanie eura však zastavil prieskum ekonomického sentimentu podľa indexu nákupných manažérov PMI za júl, ktorý síce za eurozónu ako celok v júli poklesol, no stále signalizoval dostatočne silný ekonomický rast. Euro sa však voči doláru odrazilo pri znížení obchodného napätia potom, ako sa šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker a americký prezident Donald Trump dohodli na hľadaní riešenia odstraňovania bariér v spoločnom obchode. Po vytriezvení z ružových predstáv však dolár vymazal predošlé straty, keď si obchodníci uvedomili, že odstránenie obchodných bariér bude enormne náročné, a to najmä potom, čo vysokopostavený predstaviteľ americkej vlády vo veciach obchodu Robert Lighthizer povedal, že akákoľvek dohoda s EÚ bude musieť zahŕňať aj služby a že Čína bude dlhodobým problémom. K stratám eura prispel aj pomerne mierny tón prezidenta ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po zasadnutí banky. Dolárový rozmach na konci týždňa bol zastavený po zverejnení pomerne vysokého kvartálneho rastu americkej ekonomiky za druhý kvartál. Trhy totiž neveria, že si toto tempo udrží. Euro voči doláru v minulom týždni zoslablo o 0,6 percenta na 116,6 dolára, zatiaľ čo samotný dolár voči košu hlavných zahraničných mien zosilnel o 0,2 percenta.