Obaja miliardári vlastnia vesmírne spoločnosti, ktoré vyvíjajú vlastné rakety. Ako prvý šokoval verejnosť Elon Musk, oznámiac, že jeho spoločnosť SpaceX plánuje do konca roku 2018 vyslať do vesmíru dvoch ľudí. Pôjde o bohatých turistov, ktorí si zaplatia vyhliadkový let na Mesiac. Nepristanú na ňom, iba ho obletia.

Muskove plány sú nepochybne ambiciózne. O to viac, keď si uvedomíme, že chce použiť technológie, ktoré ešte nie sú vyskúšané – pretože ešte neexistujú.

SpaceX momentálne stavia ťažšiu a výkonnejšiu raketu Falcon Heavy, ktorá má vyniesť kapsulu s posádkou smerom na Mesiac. Doteraz používané rakety Falcon totiž stačia iba na dopravu nákladu na obežnú dráhu, k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Úplne nová má byť aj kapsula Dragon pre posádku.

Raketa Falcon Heavy by mala absolvovať prvý let toto leto. Dragon chcú vyskúšať koncom roka – zatiaľ bez posádky. S astronautmi na palube poletí prvýkrát na jar 2018 a do konca budúceho roka by mal letieť na Mesiac.

Podľa odborníkov tento plán nedáva veľa času na prípravu a na nastavenie všetkých dôležitých systémov. Elon Musk však projekt zjavne pripravuje už dlhšie a spolupracuje na ňom s vesmírnou agentúrou NASA, ktorá má neoceniteľné skúsenosti.

Kto poletí?

Čo však šokovalo možno ešte viac, je ohlásená posádka. Má ísť o bohatých ľudí, ktorí za let zaplatia. Podľa Elona Muska už zložili značnú zálohu. Ich identitu nezverejnil, povedal len, že sa navzájom poznajú a že nejde o nikoho z Hollywoodu.

„Budeme vykonávať testy zdravotného stavu a fyzickej pripravenosti a v priebehu roka začneme s výcvikom,“ oznámil E. Musk. „Vstupujú do toho s otvorenými očami a vedia, že to prináša riziko. Určite nie sú naivní a my urobíme všetko preto, aby sme toto riziko minimalizovali, ale nebude nulové,“ vyjadril sa o dvojici pasažierov.

Nadviažu na Apollo

Prvá misia, ktorá doletela na Mesiac, bola Apollo 8 v decembri 1968. Let vtedy trval šesť dní. Ako prví na Mesiaci pristáli členovia misie Apollo 11 v júli 1969. Naposledy sa na našu obežnicu pozrela posádka Apolla 17 v decembri 1972.

Aj terajšia misia spoločnosti SpaceX je naplánovaná na 6 až 7 dní. Čo je zaujímavé, má ju riadiť autopilot, dvaja cestujúci sa iba povezú. Ak sa niečo stane, nebude na palube nikto, kto by napríklad mohol riadiť vesmírnu loď manuálne.

Bezos chce vesmírny Amazon

Okamžite po Muskovom oznámení sa strhli špekulácie o tom, kto poletí na Mesiac. Spomínalo sa aj meno Jeffa Bezosa. Už dávnejšie sa vyjadril, že chce letieť do vesmíru. Trvá však na tom, že sa tam pozrieť vlastnou raketou. Jeho spoločnosť Blue Origin ich tiež vyvíja a testuje niekoľko. Plány, ktoré zverejnil len pár dní po E. Muskovi, však všetkých šokovali ešte viac. Blue Origin chce vytvoriť vesmírnu loď a pristávací modul, ktoré by automaticky dopravovali zásoby na Mesiac. Previezli by tam aj obytné moduly a ešte pred pristátím astronautov by tam pre nich všetko pripravili. V podstate by išlo o dodávkovú službu, akú poskytuje jeho spoločnosť Amazon, len na „trochu väčšiu“ vzdialenosť. Systém by mohol fungovať približne v polovici budúceho desaťročia.