Akciové trhy

Rekordná rely na akciových trhoch v Spojených štátoch aj v Európe sa v minulom týždni zastavila napriek pokračovaniu prílevu silných makrodát, ktoré hovoria o akcelerácii rastu svetovej ekonomiky, a aj napriek silnému začiatku firemnej výsledkovej sezóny za prvý kvartál, ktorá prekonáva vysokopoložené konsenzy. Býkom skrížili cestu rekordné denné prírastky infekcií na COVID-19 vo svete, špeciálne v rozvíjajúcich sa krajinách na čele s Indiou, a plány Bieleho domu na takmer zdvojnásobenie vrchnej sadzby dane z kapitálových ziskov pre najbohatších Američanov z 20 percent na 39,6 percenta. Výsledkom bol medzitýždenný pokles širokého amerického indexu S&P 500 o 0,1 percenta pri 0,8-percentnej strate paneurópskeho indexu STOXX 600. Emerging trhy rástli podľa MSCI Emerging Markets Indexu o 0,3 percenta najmä vďaka oslabeniu dolára.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných amerických či nemeckých dlhopisov mierne klesli, keď reagovali na určité zvýšené napätie na akciových trhoch v dôsledku plánov establišmentu amerického prezidenta Joea Bidena na vyššie zdanenie bohatých a nervozitu z toho, že koronavírus opäť ukazuje svoju silu v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Rast cien dlhopisov bol však limitovaný zlepšovaním makrodát, keď prieskumy PMI ukazujú prudkú prichádzajúcu expanziu na oboch brehoch Atlantiku a vôbec vo svetovej ekonomike. 10-ročný americký výnos klesol približne o dva bázické body na 1,56 percenta, pričom nemecký s rovnakou splatnosťou prakticky stagnoval na -0,26 percenta. Rast dopytu po bezpečí sa pretavil do 0,3- až 0,5-percentných ziskov korporátnych dlhopisov v investičnom stupni, high yield bondy len stagnovali.

Komoditné trhy

Zlato sa posunulo k méte 1 800 dolárov, keď benefitovalo zo zvýšenej nervozity na trhoch pri poklese americkej výnosovej krivky a pri oslabení kurzu dolára. Hoci sa dopyt po rope v USA aj Európe vďaka otváraniu ekonomík a uvoľňovaniu lockdownov zlepšuje a pokračuje pokles jej komerčných zásob vo svete, keď rafinérie spracúvajú viac ropy, ako je denná ťažba, komodita v minulom týždni zaznamenala stratu, keď nad ňou prevážilo prudké zhoršovanie epidemiologickej situácie v Indii a Japonsku súvisiacej s koronavírusom. Brent stratil 0,9 percenta a zatváral tesne nad 66 dolármi pri poklese WTI o 1,6 percenta, čo vyústilo do jej zatváracej ceny na úrovni 62 dolárov.

Devízové trhy

Americký dolár pokračoval v zostupnom trende, ktorý sa začal koncom marca a voči euru už oslabil o vyše jednu figúru a dostal sa až k hranici 121 centov, keď makrodáta ukazujú, že už aj tempo rastu ekonomiky eurozóny by sa malo po Veľkej noci zvýšiť a rastový náskok a výnimočnosť americkej ekonomiky by sa mali znížiť.