Posun americkej výnosovej krivky nahor v dôsledku očakávaní ďalších fiškálnych stimulov podporil kurz dolára voči košu hlavných svetových mien a pretavil sa do oslabenia zlata ako aktíva, ktoré nenesie žiadny úrok, pod 1 830-dolárovú métu. Ropa iba mierne skorigovala z 11- mesačných maxím a ostala nad 50 dolármi, keď systematicky klesajú komerčné zásoby komodity a na trhu je aj vďaka regulácii ťažby OPEC-om plus previs pomaly oživujúceho sa dopytu nad ponukou. 

Akciové trhy

Wall Street a globálne akciové indexy zastavili v minulom týždni prepisovanie historických maxím. Investori sa zamýšľajú po prudkom, vyše dvojmesačnom raste od objavenia vakcíny proti COVID-19 nad vysokými valuáciami a nad nedávnym rastom úrokových sadzieb. K slovu sa dostáva „sell the news“ po tom, čo establišment nového amerického prezidenta Joea Bidena predstavil ďalší fiškálny stimulačný balík. Samotné stimuly by mohli byť dvojsečnou zbraňou, keďže silná podpora by cez prudký rast dlhopisových výnosov a možné zvyšovanie daní mohla nadol stiahnuť valuáciu amerických akcií. Navyše do popredia vystupujú ďalšie protivetry konštruktívnej nálady v podobe rýchlo sa šíriaceho koronavírusu a relatívne pomalého procesu vakcinácie proti nemu. Súčasne ani začiatok kvartálnej podnikovej výsledkovej sezóny zatiaľ nie je príliš presvedčivý. Výsledkom bol pokles širokého amerického akciového indexu S&P 500 o 1,5 percenta pri 0,8-percentnej strate paneurópskeho indexu STOXX 600. Index MSCI Emerging Markets len stagnoval v zelenej nule s rastom 0,3 percenta.

Dlhopisové trhy

V očakávaní masívnej fiškálnej expanzie a zadlžovania v USA rástli výnosy bezpečných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku až k 10-mesačným maximám a priblížili sa k méte 1,2 percenta. Neskôr však mierne klesli pre zverejnenie slabších čísel z amerického trhu práce, čo sa pretavilo aj na zhoršenej kondícii amerických spotrebiteľov. 10-ročný nemecký benchmark kopíroval ten americký a na chvíľu sa vynoril nad -0,5 percenta, aby nakoniec končil opäť pod touto métou. Začína byť čoraz jasnejšie, že Európu pre koronavírus a trvajúce a predlžujúce sa lockdowny čaká pomerne slabý ekonomický štart roka 2021. Určité napätie na trhoch sa pretavilo do mierneho poklesu cien podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme a mierneho rastu podnikových dlhopisov v investičnom stupni.

Komoditné trhy

Ropa sa konsolidovala okolo 11-mesačných maxím s Brentom nad 55 dolármi a WTI nad 52 dolármi, keď systematicky klesajú komerčné zásoby komodity a na trhu je aj vďaka regulácii ťažby OPEC-om plus previs pomaly oživujúceho sa dopytu nad ponukou. Navyše vietor do plachiet rastu jej dáva aj oznámené dobrovoľné jednostranné zníženie ťažby Saudskou Arábiou. Zlato v minulom týždni kleslo o 1,2 percenta pod 1 830 dolárov pri posilnení dolára a pretrvávaní vyššieho úročenia amerických dlhopisov, čo prevážilo fakt, že ďalšie fiškálne stimuly v Spojených štátoch budú financované dlhom, ktorý bude vykupovať Fed, čo má de facto veľa znakov monetizácie dlhu.

Devízové trhy

Kombinácia zvýšenej averzie voči riziku a posunu americkej výnosovej krivky nahor, okrem iného aj pre novoohlásené fiškálne stimuly v USA, nahrávala doláru, ktorý sa odrazil z trojročných miním voči košu hlavných svetových mien. Euro sa voči doláru oslabilo až pod 121 dolárových centov, keď únik investorov do bezpečia zatienil aj relatívne solídne makrodáta z európskej ekonomiky, naznačujúce jej pomerne dobrú odolnosť proti reštriktívnym opatreniam v priebehu druhej vlny pandémie.