Akciové trhy

Wall Street aj na prelome augusta a septembra pokračovala v strojovom prepisovaní historických maxím, pričom rástli aj ostatné dôležité akciové trhy vo svete. Výsledkom bol posun širokého globálneho akciového indexu MSCI All Country World na nové historické maximá, pričom globálna trhová kapitalizácia verejne obchodovaných firiem prekonala historické maximum a dosiahla 120 biliónov dolárov. Globálna ekonomika ukazuje koronakríze svoj chrbát z čoraz väčšej diaľky a pokračuje vo veľmi svižnom oživovaní aj vďaka skroteniu koronavírusu očkovaním, a hoci sa jej tempo spomalí, nevyvoláva to zásadnejšie obavy, keď by stále malo ísť o nadtrendový rast podporovaný robustnou fiškálnou stimuláciou. To pomáha aj rastu firemných ziskov. Navyše, aj keď je pravdepodobné, že ECB aj Fed by mohli koncom roka spomaliť tempo kvantitatívneho uvoľňovania, vo všeobecnosti ostanú finančné a financujúce podmienky stále priaznivé a menová politika ako taká expanzívna.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov ostávajú na mimoriadne nízkych úrovniach pri 10-ročnom výnose mierne nad 1,3 percenta a na rast konštruktivizmu na trhoch reagujú len veľmi limitovaným a pozvoľným rastom. Prispieva k tomu aj holubičí slovník viacerých predstaviteľov Fedu na čele s hlavou banky Jerome Powellom z augustového sympózia centrálnych bankárov v Jackson Hole, ktorý naznačil, že americký trh práce sa potrebuje ešte ďalej zlepšiť predtým, ako budú centrálni bankári ochotní pristúpiť k zvyšovaniu sadzieb. Potvrdil to aj augustový nonfarm payrolls report, ktorý ukázal na veľmi slabý prírastok pracovných miest vo výške len 235-tisíc v porovnaní s očakávaniami vyše 750-tisíc. Nemecké výnosy sa v ostatných dňoch výraznejšie odrazili, na týždennej báze rádovo o sedem bázických bodov na -0,36 percenta pri 10-ročnej splatnosti, keď sa čoraz častejšie ozývajú z ECB hlasy o možnosti spomalenia nákupov dlhopisov v rámci núdzového PEPP programu, keď rastie diskomfort z pretrvávajúcich zvýšených inflačných tlakov. Konštruktívna nálada na trhoch viedla ku kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov, ktoré aj pri poklese cien štátnych dlhopisov nezaznamenali zásadnejší pokles.

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo minulý týždeň v odraze, ktorý sa zastavil na úrovni 1 830 dolárov. Žltý kov už niekoľko dní profitoval z holubičo vnímaného slovníka šéfa Fedu Jaya Powella o tom, že kým sa ďalej nezlepší americký trh práce, zvyšovanie úrokových sadzieb neprichádza do úvahy. Rast žltého kovu v závere týždňa podporila aj mimoriadne slabá tvorba pracovných miest v USA za august podľa nonfarm payrolls reportu. Ropa pokračovala v raste, pričom Brent sa dostal nad 73 dolárov a WTI nad 70-dolárovú métu, keď sa zvyšuje optimizmus ohľadne oživovania dopytu po komodite, ktorý bol v auguste zastretý šíriacim sa delta variantom koronavírusu. K rastu prispel aj výraznejší pokles jej komerčných zásob v Spojených štátoch a odstávka ropných plošín v Mexickom zálive v dôsledku hurikánu Ida.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v minulom týždni vo vädnutí voči košu hlavných svetových mien a voči euru nabral azimut 119 dolárových centov. Stojí za tým pokles averzie voči riziku, holubičí slovník šéfa Fedu Jaya Powella a súčasne sa šíriace vyjadrenia viacerých centrálnych bankárov z eurozóny o tom, že už v septembri by sa malo spomaliť kvantitatívne uvoľňovanie ECB pri vysokých inflačných rizikách. V samotnom závere minulého týždňa doláru uškodili aj slabé makročísla z amerického trhu práce.