Akciové trhy

Akciové trhy vstupovali do predvianočného týždňa vystresované, čo pramenilo z nejasností nad vyriešením obchodných treníc medzi USA a Čínou, z obáv z prílišného spomalenia sa globálnej ekonomiky, z menšej menovej akomodácie a prepnutia módu menovej politiky z kvantitatívneho uvoľňovania na kvantitatívne sprísňovanie, keď klesá agregátna bilancia troch najdôležitejších centrálnych bánk sveta- Fedu, ECB a Bank of Japan. Okrem toho boli stále prítomné otázniky okolo brexitu, kde nikto s istotou nevie zaručiť ani to, či vôbec nastane, a ak áno či to bude na konci marca 2019. K tomu sa navyše pridali kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý útočil na šéfa Fedu Jerome Powella pre jeho zvyšovanie sadzieb a začali sa šíriť špekulácie, že by ho mohol odvolať z funkcie. To by podkopalo dôveru v nezávislosť centrálnej banky a podkopalo základy, na ktorom dnes funguje finančný systém. Snaha ministra financií Stevena Mnuchina o upokojenie situácie konzultáciami so šéfmi najväčších amerických bánk spôsobila presný opak -  trhy ešte viac vystresovala.  Navyše Trump je aj v spore  s politickou opozíciou a zavrel vládne úrady, keď mu Kongres nechce alokovať prostriedky na stavbu hraničného múru s Mexikom. Na trhu bolo jednoducho až príliš veľa emócií a tak ako počas predchádzajúcej dlhej tiahlej rally mali akcie tendenciu prestreľovať fundamenty a ich rast až predbiehal vlastný tieň, zrazu započítavali až príliš pesimistický scenár budúceho vývoja a prestreľovali panickými výpredajmi na opačnú stranu. Vyvrcholilo to najväčším percentuálnym poklesom Wall Street počas Štedrého dňa v histórii, keď široko sledovaný index S&P 500 klesol o 2,7 percenta. Hluché obdobie medzi sviatkami, keď mnoho obchodníkov a investorov bolo na dovolenkách, dodávalo ostatným pohybom zväčšenú magnitúdu. To bol zrejme aj dôvod najväčšieho bodového zisko Dow Jonesu v histórii hneď nasledujúci obchodný deň, 26. decembra s 1086 bodovým rastom teda ziskom takmer piatich percent, ktorý bol inšpirovaný signálmi silného rastu tržieb maloobchodu počas sviatkov spolu s uistením poradcu Bieleho domu Kevina Hassetta, že miesto Jaya Powella je „100-percentne bezpečné.“ Prispeli k tomu zrejme aj názory, že ostatný pokles trhov výrazne zlacnil akcie a ich valuácie sa stali atraktívne. Navyše na trhoch včera prebehla nezvyčajne veľká koncoročná rebalancia portfólii penzijných fondov. Podľa dát Bloombergu bol zobchodovaný objem na americkom trhu dvojnásobkom toho, čo sa za predošlé štyri roky urobilo počas 26. decembra. Napriek odrazu boli na trhoch silné turbulencie, keď 27. decembra urobili americké trhy pohyb od miním po maximá až takmer štyri percentá. Šialené. Celkovo však za posledné dva týždne roka končili akciové trhy v stratách.

Dlhopisové trhy

Napriek tomu, že Fed podľa očakávaní tesne pred Vianocami zvýšil úrokové sadzby o 25 bázických bodov do pásma 2,25 - 2,50 percenta, americká výnosová krivka klesla. Stálo za tým niekoľko faktorov. Jednak už zmienené obavy z prílišného spomalenia rastu svetovej ekonomiky či menej uvoľnenej menovej politiky ako aj politický vývoj v USA, kde prezident Donald Trump zavrel vládne úrady pre spor o financovanie hraničného múru s Mexikom. A najmä pre jeho útoky na ďalšie zvyšovanie sadzieb Fedom a kritiku jeho šéfa Jaya Powella, pričom sa začali šíriť špekulácie, že by ho mohol zosadiť z funkcie a prípadne nahradiť niekým, kto nebude tak rýchlo zvyšovať sadzby. Navyše samotný Fed na predvianočnom zasadnutí mal holubičí slovník a upravil projekcie zvyšovania sadzieb podľa dot. plot grafu na budúci rok len na dve. Pri zvýšenej volatilite na trhoch preto 10 - ročný americký výnos klesol z úrovní 2,90 percenta k 2,70 percentnej méte pričom zvyšok dlhopisových trhov tento pohyb kopírovali pri raste rizikových prirážok. V poklese pokračovali rizikové prirážky Talianska po tom, ako sa Rím dohodol s Bruselom na kompromisnom rozpočte na budúci rok.

Komoditné trhy

Zlato sa posunulo v závere roka na šesťmesačné maximá, keď len odzrkadľovalo výpredaje na akciových trhoch a rast averzie voči riziku, posun americkej výnosovej krivky nadol a oslabenie sa dolára, ktoré pramenilo z presvedčenia, že Fed zastaví zvyšovanie sadzieb ako aj z tlaku amerického prezidenta Trumpa voči zvyšovaniu sadzieb Fedom. Za posledné dva týždne roka získalo skoro tri percentá a končilo na 1280 dolároch. Ropa kopírovala vývoj na akciových trhoch, obavy z výrazne sa zhoršujúcich perspektív rastu globálnej ekonomiky totiž zhoršujú aj prospekty rastu dopytu po komodite. Mínusom pre čierne zlato bolo aj pokračovanie rastu americkej produkcie ako aj fakt, že trhom sa javila dohoda OPECu a s ním spolupracujúcich krajín na znížení ťažby o 1,2 milióna barelov denne od januára ako nedostatočná na nastolenie rovnováhy na trhu. Aj preto sa ropa Brent dostala na Vianoce až k 50-dolárovej méte, kam poklesla z 60 dolárovej úrovne týždeň pred tým. Po Vianociach sa však zotavila podobne ako akciové trhy a končila nad 52 dolármi a WTI na 45 dolároch.

Devízové trhy

Dolár sa dostal na konci roka pod predajný tlak, keď došlo k výraznému posunu americkej výnosovej krivky nadol v dôsledku rastu očakávaní, že Fed v budúcom roku ukončí alebo minimálne preruší cyklus zvyšovania sadzieb pre rastúce protivetry v svetovej a americkej ekonomike, ktorá by už nemala tak výrazne vyčnievať nad zvyškom sveta. Mínusom pre silu dolára boli aj už spomínané útoky amerického prezidenta Trumpa na šéfa Fedu Powella a kritika jeho sprísňovania menovej politiky. Trhy sa začali reálne obávať jeho odvolania a jeho nahradenia človekom, ktorý by nemusel byť úplne nezávislí a mohol by vychádzať vláde v ústrety pomalším sprísňovaním menovej politiky. Dolárový index tak klesol za dva týždne z najvyšších úrovní od júna 2017 o takmer 1,5 percenta. Euro sa aj preto posilnilo zo 113 na 114,5 dolárové centu.