Parížsky Louvre sa totiž vlani stal dejiskom nakrúcania klipu známej speváčky Beyoncé a jej manžela Jaya Z, čo prinieslo ohlasy. Podľa výročnej správy múzea sa zrejme aj táto udalosť podpísala pod rekordnú návštevnosť v roku 2018, keďže hudobný klip prezentoval okrem iného aj viaceré diela. Celkovo tak vlani navštívilo múzeum viac ako desať miliónov ľudí, k čomu Beyoncé určite prispeli aj úspešné výstavy mnohých umelcov, napríklad majstra Delacroix.

Videoklip Beyoncé, v ktorom sa predstavil obraz Mona Lisy a ďalšie svetovo preslávené umelecké diela, dosiahol na YouTube viac ako 146 miliónov pozretí. Múzeum podľa svojej oficiálnej správy tiež uviedlo, že zaznamenáva výrazné zvýšenie počtu zahraničných návštevníkov – takmer tri štvrtiny z celkového počtu návštevníkov sú väčšinou zo Spojených štátov, z Číny, iných európskych krajín a z Brazílie. Cestovný ruch vo francúzskom hlavnom meste vzrástol od roku 2017 po prudkom poklese po teroristických útokoch v roku 2015.

Vlani sa pritom darilo aj sesterskému múzeu Louvre v Abú Zabí, ktoré okrem iného oslávilo prvé narodeniny, a to hneď zapísaním vyše milióna návštev v priebehu roka. Oproti historickému Louvru v centre Paríža síce ide o desatinu počtu návštev, napriek tomu je to veľký úspech. Oň sa s určitosťou postaral aj najdrahší obraz na svete, ktorý je súčasťou výstavy v múzeu.

Od otvorenia 11. novembra 2017 múzeum prezentovalo štyri medzinárodné výstavy, uviedlo prvú galériu na svete a podporilo ďalšiu generáciu kultúrnych lídrov emirátov. Architektonická ikona zároveň oslávila svoje výročie jedinečným programom, ktorý privítal ľudí z celého sveta.

„Pred rokom sme hovorili o Louvri Abu Dhabi ako o dare tohto mesta svetu a dnes sme hrdí na to, že sme sa oň podelili už s viac ako jedným miliónom návštevníkov. Louvre Abu Dhabi sa stal ikonou a obľúbenou destináciou v Abú Zabí, a to tak pre naše miestne komunity, ako pre návštevníkov mesta. Naša silná spolupráca s francúzskymi a regionálnymi partnermi podporuje poslanie múzea rozprávať univerzálne príbehy. Napriek tomu naším najväčším úspechom po dekáde výstavby je ďalšia generácia profesionálov, ktorí sú vyškolení na najvyššiu úroveň v oblasti kultúry a sú lídrami vo svojej oblasti,“ uviedol ešte v novembri minulého roka Mohamed Khalifa Al Mubarak z Ministerstva kultúry a turizmu v Abú Zabí.

Okrem toho vo februári 2018 tamojšie múzeum úspešne otvorilo veľkolepú „diaľničnú galériu“, ktorá je prvou svetovou cestnou galériou a ktorá sa rozprestiera pozdĺž stokilometrovej diaľnice medzi metropolami Dubaj a Abú Zabí.

„Vízia Louvra Abu Dhabi spočíva v oslavovaní medzikultúrnych vzťahov, ktoré presahujú geografické oblasti a civilizácie, vidia ľudstvo v novom svetle. Rozmanitosť divákov v Louvri nielenže odráža multikultúrnu spoločnosť Abú Zabí, ale tiež ilustruje jej ambície vytvoriť mosty medzi kultúrami a podporiť dialóg medzi komunitami,“ dodal Al Mubarak.