Akciové trhy

Bezprostredne pred Vianocami prestal byť omicron variant koronavírusu veľkým strašiakom pre akciové trhy, ktoré sa opäť prepli do modu rely, pričom americké akcie sa vrátili k rastu s prepísaním historických maxím a ďaleko od rekordov neboli ani európske. Najnovšie štúdie totiž ukázali, že riziko hospitalizácií pri omicrone je o 80 percent nižšie ako v prípade iných variantov. Navyše, keď už príde k hospitalizáciám, ľudia ostávajú v nemocniciach kratšie. Náladu medzi trhovými hráčmi povzbudilo aj schválenie prvých dvoch liekov proti covidu-19 od spoločností Pfizer a Merck americkými regulátormi či fakt, že tretie dávky doteraz vyvinutých vakcín dokážu pomerne účinne ochrániť očkovaných proti ochoreniu. Široký americký index S&P 500 si pripísal 2,3-percentný rast na týždennej báze pri 1,8-percentnom raste paneurópskeho indexu STOXX 600.

Dlhopisové trhy

Pokles obáv z omicron variantu koronavírusu, ktorý by mal podľa dát vytvárať menší tlak na nemocnice vďaka percentuálne nižšiemu počtu nutných hospitalizácií infikovaných ľudí, znamenal v minulom týždni pokles cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov, ktorých výnosy tak rástli. 10-ročný americký výnos sa posunul z 1,40 percenta na 1,47 percenta tesne pred Vianocami, pričom nemecká „desina“ rástla z -0,40 až k -0,24 percenta. K rastu výnosov prispel aj predpoklad, že ak koronavírus nebude predstavovať zásadný protivietor pre ekonomický rast, centrálne banky by mali začať/pokračovať v ohlásenej politike odoberania menovej akomodácie a zvyšovania sadzieb. Konštruktívna nálada na trhoch zároveň znamenala rast cien podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme pri kompresii ich rizikových prirážok. Podnikové dlhopisy v investičnom pásme strácali podobne ako štátne dlhopisy.

Komoditné trhy

Úpadok strachu z omicron variantu koronavírusu sa pretavil do rastu cien ropy, keď Brent v minulom týždni rástol o 3,6 percenta a zatváral tesne nad 76 dolármi, pričom WTI si pripísala 4,1-percentný zisk, ktorý ju dostal tesne pod 74-dolárovú métu. Medzi obchodníkmi rástlo presvedčenie, že hoci koronavírus môže v najbližšom čase spôsobovať určité protivetry ekonomického rastu, v zásade si s ním svet dokáže poradiť a hospodárske vyhliadky sú priaznivé, čo znamená aj pozitívne vyhliadky pre rast dopytu po komodite, kde by ponuková strana mohla dlhodobo štrukturálne zaostávať. Aj keď výnosy amerických štátnych dlhopisov rástli, zlato si dokázalo pripísať marginálne zisky s pevnejším udomácnením sa nad 1 800-dolárovou hladinou, pod čo sa podpísalo oslabenie dolára.

Devízové trhy

Zníženie averzie voči riziku na základe faktu, že omicron variant koronavírusu by nemal predstavovať napriek vyššej infekčnosti zásadnejšie riziko pre svetovú ekonomiku, sa odzrkadlil v oslabení dolára voči košu hlavných svetových mien. Voči euru stratil dolár 0,7 percenta, keď sa vzájomný výmenný kurz posunul o 100 bázických bodov vyššie na 113,9 centa. Straty dolára však boli limitované, keďže trhy predpokladajú, že ak sa zásadne nezhorší epidemiologická situácia, tak Fed by mal už približne o pol roka doručiť prvé postpandemické zvýšenie sadzieb, kým ECB zatiaľ nemá v pláne ísť týmto smerom, hoci aj ona bude redukovať objem nákupu dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania.