Newyorský realitný trh roky patrí k lukratívnym lokalitám pre investičné nehnuteľnosti. Napriek tomu, vplyvom nepriaznivého vývoja pandémie nového koronavírusu, odhalila metropola svoje limity. Najnovšie vidia priestor na získanie najlepšej ceny aj viacerí top milionári amerického trhu, ktorí odhadujú, že rast cien vo Veľkom jablku už zrejme dosiahol svoj aktuálny strop.

Takým prípadom je aj predaj dvoch spojených mestských domov v časti Upper East Side, ktorých vlastníkom je miliardár Ron Perelman. Ten ich nedávno uviedol do ponuky za 75 miliónov dolárov. Prepojené domy na Manhattane sa nachádzajú na ulici East 63rd Street, pričom väčší z nich je ponúkaný za 65 miliónov dolárov, uviedli pre médiá zdroje blízke veci.

/data/MediaLibrary/articles/18216/manhattan.jpgZdroj: wsj.com

Ponuka, s ktorou vstupuje R. Perelman na trh a o ktorej ako prvý informoval denník Wall Street Journal, je súčasťou väčšieho predaja Perelmanovho majetku. Minulý mesiac agentúre Bloomberg povedal, že chce zjednodušiť svoj život, keďže vlastnil príliš veľa vecí, ktoré nepoužíval či dokonca nechcel. Zároveň priznal, že aktuálne jeho spoločnosti potrebovali zefektívniť fungovanie a hľadať vďaka novej hotovosti nové príležitosti na trhu.

Podnikateľ preto nedávno predal niekoľko spoločností, ktoré vlastnil, a tiež umenie v hodnote desiatok miliónov dolárov. Aukčné domy zaujal najmä jeho obraz od maliara Cy Twomblyho, ktorý sa nedávno v online aukcii Christie’s predal za 38,7 milióna dolárov, a tiež jeho iný obraz od Gerharda Richtera, ktorý našiel kupca s cenovkou 28 miliónov dolárov v hongkonskom Sotheby’s.

Predaje vplyvom koronakrízy

Ronald Perelman je americký bankár, obchodník a investor. Jeho spoločnosti investovali do firiem, ktoré sa zaoberajú potravinárstvom, kozmetikou a retailom. Tiež má podiely v automobilových značkách, bezpečnosti a šperkárskych firmách. Perelman vlastní významné podiely v spoločnostiach ako Deluxe Entertainment, Revlon, SIGA Technologies, Merisant, Scantron, Scientific Games Corporation.

V začiatkoch vlastnil väčšinu akcií spoločnosti AM General, ale tie predal práve v roku 2020 spolu s mnohými významnými umeleckými dielami. Podnikateľ uviedol, že aktuálne vidí vhodné obdobie na získanie potrebnej hotovosti na ďalšie investičné príležitosti, ktoré môžu v ďalšom období prísť. „Rýchlo sme podnikli významné kroky, aby sme reagovali na aktuálne ekonomické prostredie. Potreboval som však najmä zefektívniť svoju podnikateľskú činnosť, predať niektoré aktíva a previesť ich na hotovosť, aby som mohol v správnom čase hľadať nové investičné príležitosti. A to je presne to, čo robíme,“ uviedol R. Perelman vo vyhlásení pre médiá.