Ponuka prenájmov na Manhattane totiž v ostatnom období prudko stúpa a tlačí počet voľných ubytovaní na nové rekordy. Začína to ovplyvňovať aj cenotvorbu na polostrove.

Podľa najnovších informácií už mesto, ktoré nikdy nespí, nie je so svojím realitným trhom v najlepšej kondícii. Dokazujú to najmä aktuálne údaje z trhu nájmov, pričom ceny nájomného poklesli v ostatnom období takmer o 8 percent, zatiaľ čo prenajímatelia ponúkajú rôzne zľavy až v 54 percentách prípadov.

Voľné kapacity a nájmy je čoraz náročnejšie naplniť a realitný trh sa obáva výraznejších prepadov v ďalšom období, najmä ak sa situácia okolo nákazy novým koronavírusom bude zhoršovať.

Podľa realitnej spoločnosti Miller Samuel a sprostredkovateľskej firmy Douglas Elliman Real Estate počet voľných prenájmov koncom augusta vzrástol na rekordných 15 025 bytov a jednotiek, čo je viac ako dvojnásobok oproti predchádzajúcemu roku.

Miera neobsadenosti v mestskej časti Manhattanu dosiahla nové maximum a výšku 5,1 percenta. Vlani v auguste to bolo pod 2 percentami.

Podľa realitných brokerov nájomníci majú aktuálne vážne obavy o ďalší vývoj a nechcú podpisovať drahé nájomné zmluvy na prenájom na Manhattane. Kancelárie v centre mesta sú väčšinou prázdne a opätovné otvorenie verejných škôl je nevyriešenou otázkou.

Nie všetci, ktorí opustili Manhattan počas jeho uzatvorenia, sa aj vrátili. Na druhej strane tí, ktorí chcú zotrvávať na polostrove a platiť si nájomné, majú aktuálne možnosť získať ho za výrazne nižšie ceny ako pred rokom. A to najmä v častiach Brooklyn či Queens.

Posun na trhu s prenájmami bol náhly a výrazný v krátkom časovom období,“ tvrdí šéf spoločnosti Miller Samuel Jonathan Miller.

Na prilákanie nájomcov najnovšie ponúkajú prenajímatelia na Manhattane zľavy v podobe mesiacov nájmu zadarmo či úhrady poplatkov sprostredkovateľom. Ani to však aktuálne nezabránilo, že nájomné na Manhattane pokleslo o 7,7 percenta a dosiahlo v priemere výšku 3 161 dolárov za mesiac.