Rezidenciu z polovice minulého storočia s veľkým pozemkom pozná v modernom susedstve ostatných technologických podnikateľov takmer každý. Tak ako aj jej majiteľa Tima Kooglea, ktorý bol prvým výkonným riaditeľom spoločnosti Yahoo! a v jej začiatkoch ju dostal na svetové trhy. Práve on má aj zásluhy na tom, že Yahoo! kedysi zaznamenala rekordný rozbeh. Dnes je z Kooglea biznis anjel a filantrop. Napriek tomu obľubuje aj realitný biznis a kalifornská usadlosť nie je jeho jedinou. V súčasnosti ju však ponúka na predaj za takmer 20 miliónov dolárov. Ako sám tvrdí, „nepotrebuje ju predať, ale pocit menšej ťarchy na pleciach víťazí“.

/data/MediaLibrary/articles/12182/rezidencia-1.jpgzdroj: Sotheby´s International Realty

Výhodná kúpa

To si zrejme nehovoril pôvodný predajca rezidencie, keď ju Koogle v roku 2003 kupoval. „Potreboval ju predať, a preto sme ju dostali za dobrú cenu,“ uviedol Koogle. Vedel pritom, že do renovácie a rekonštrukcie polstoročia starého domu bude plynúť ešte veľa peňazí, ale pocit, keď ráno môže chodiť po veľkom pozemku a tráve a byť len niekoľko kilometrov od metropol západného pobrežia krajiny, je asi na nezaplatenie. Navyše podľa realitných maklérov mohol za rezidenciu v tom čase zaplatiť zhruba osem miliónov dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/12182/rezidencia-2.jpgzdroj: Sotheby´s International Realty

Za dizajnový dom, ktorý navrhol známy architekt Bay Area John Funk (zomrel v roku 1993), je to dobrá cena. Dizajn zahŕňa aj najmä otvorenosť v internacionálnom štýle a v štýle Bay Area. Ten cieli na miestne materiály a ohľad na krajinu.

„Je nezvyčajné mať taký veľký pozemok, taký odľahlý a súkromný, zatiaľ čo je stále len asi päť minút od mesta,“ Richard C. Williamson zo Sotheby's International Realty.

Technológie verzus dizajn

Skutočne, rezidencia leží len do tridsať minút jazdy od centrál všetkých hlavných technologických spoločností ako Facebook, Apple či Google. Nie je teda vylúčené, že ďalší majiteľ vzíde z radov týchto firiem. Pre Kooglea to však bola dobrá investícia, hoci po predaji má isto aj ďalšie realitné plány.

/data/MediaLibrary/articles/12182/rezidencia-3.jpgzdroj: Sotheby´s International Realty

Dom zrenovovali v roku 2000, bol najmä modernizovaný, rozšírený a redizajnoval ho architekt Scott Johnson. Aj preto sa v značnej miere prepája dizajn s vonkajšom prírodou, steny sú čo najviac otvorené a presklené.

Technologického ducha nezaprie ani Koogle, ktorý požadoval, aby v dome boli zavedené viaceré technológie, napríklad obrie smart sklá do kúpeľne, ktoré možno v okamihu upraviť na nepriesvitné. Posúďte sami.

/data/MediaLibrary/articles/12182/rezidencia-4.jpgzdroj: Sotheby´s International Realty