Akciové trhy

Akciové trhy v posledný februárový týždeň výrazne skorigovali svoj predchádzajúci rast a americké indexy masívne ustúpili zo svojich rekordných maxím. Pod tlakom boli hlavne technológie, kde najviac rezonujú obavy z ich vysokého ocenenia. Akciovú rely zastavil predovšetkým prudký rast výnosov štátnych dlhopisov, ktorý znervózňuje investorov, že je viac ťahaný infláciou ako ekonomickým oživením. Tieto obavy aspoň čiastočne tlmil šéf Fedu Jerome Powell, ktorý zatiaľ nevidí problém v rastúcej inflácii, ktorej môže trvať až tri roky, pokiaľ dosiahne dvojpercentný cieľ centrálnej banky.

Navyše vyzýva k ďalšej podpore ekonomiky, keďže ekonomický výhľad zostáva neistý, čo značne neguje šance na skorú zmenu monetárnej politiky a zvyšovanie sadzieb. Sumárne v zámorí blue chips index Dow Jones stratil 1,8 percenta a uzatváral na 30 932 bodoch, širší index S&P 500 poklesol o 2,45 percenta na 3 811 bodov a technologický Nasdaq Composite odpísal 4,92 percenta na 13 192 bodov. V Európe paneurópsky index STOXX 600 klesol o 2,32 percenta na 404,99 bodu, britský FTSE 100 odpísal 2,12 percenta na 6 483 bodov a nemecký DAX uzavrel so stratou 1,48 percenta na 13 786 bodoch. Nedarilo sa ani trhom v Ázii, kde japonský Nikkei 225 spadol o 3,5 percenta na 28 966 bodov.

Dlhopisové trhy

Celý týždeň sa niesol jasne v znamení rastúcich výnosov štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Ich pozvoľné zvyšovanie v dôsledku oživujúcej sa ekonomiky aj inflácie nabralo na dynamike s nízkym záujmom o najnovšiu aukciu sedemročných amerických bondov, ktorá priliala nervozitu do systému, keďže investori boli nútení upraviť svoje portfóliá, čo technicky urýchlilo pohyb nahor. Americký 10-ročný výnos tak atakoval aj 1,6 percenta, čo je viac ako dvojnásobok hodnoty spred roka. Nakoniec však túto hodnotu neudržal, i tak sa však drží ročných maxím 1,4 percenta.

Komoditné trhy

Skokovitý rast výnosov doľahol spolu so silnejším dolárom negatívne aj na zlato, ktoré sa usadilo na minimách z júna minulého roka, na úrovni 1 730 dolárov. Očakávania výrazného oživenia globálnej ekonomiky a tým pádom aj dopytu po energii a palivách vyniesli ropu na nové 22-mesačné maximá. Z rastovej trajektórie ropu nevychýlila ani obnova americkej produkcie v Texase po vlne mrazivého počasia na juhu USA a tým pádom aj prekvapivý nárast amerických zásob v minulom týždni takmer o 1,3 milióna barelov. Celkovo americká ľahká ropa WTI vzrástla o 4,4 percenta na 61,7 dolára a severomorský benchmark, ropa Brent, pridala 2,8 percenta na 64,6 percenta.

Devízové trhy

Jasný holubičí tón z Fedu dostal pod predajný tlak dolár, ktorý spočiatku strácal voči širokej konkurencii, hlavne menám naviazaným na komodity. Z tohto tlaku sa však dokázal vymaniť vďaka solídnym makrodátam z priemyslu, trhu práce aj retailu, ktoré sú dôkazom postupného hospodárskeho oživovania domácej ekonomiky. Darilo sa tiež libre, ktorá sa voči doláru vyšplhala vďaka rýchlemu očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 a vidine skorého otvárania ekonomiky v Británii na trojročné maximum 140 dolárových centov. Z dôvodu horšieho výhľadu európskej ekonomiky porovnaní s tou v zámorí sa v úzadí držalo euro, ktoré oslabilo na 1,2 EUR/USD.