Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Nálada na trhoch sa v priebehu celého októbra zhoršovala a s ňou klesali aj ceny rizikových aktív z neskoroletných maxím v dôsledku druhej vlny koronavírusu a odloženia fiškálnych stimulov v USA až na začiatok budúceho roka.
 • Ekonomika eurozóny v treťom kvartáli s rekordným rastom 12,7 percenta na medzikvartálnej báze po rekordnom poklese o 11,8 percenta v druhom štvrťroku v dôsledku koronašoku.
 • Nálada v nevýrobnom sektore Číny podľa októbrového prieskumu PMI najlepšia za sedem rokov.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Záver minulého týždňa sa na amerických akciových trhoch odvíjal naďalej v negatívnom duchu a hlavné indexy dokonali najvýraznejší týždňový pokles od marca. Na trhu panuje neistota z nárastu nových prípadov nákazy koronavírusu v zámorí a blížiacich sa prezidentských volieb. Trhy by zdá sa radšej privítali znovuzvolenie súčasného prezidenta Donalda Trumpa, ten ale podľa aktuálnych prieskumov výrazne stráca na demokratického kandidáta Joea Bidena. Obavy z ďalšieho vývoja kalia i pohľad na firemné výsledky, akokoľvek dobré. V čele poklesu stáli súčasní lídri trhu, technologickí giganti Apple, Amazon a Facebook, pričom za slabé by sme mohli označiť len výsledky prvého z nich. Problémom je neschopnosť poskytnúť výhľad na nasledujúce obdobie práve pre neistú ekonomickú situáciu v dôsledku koronavírusu. Súhrne blue chips index Dow Jones poklesol o 0,59 percenta na 26 501,60 bodov, širší index S&P 500 stratil 1,21 percenta na 3 269,96 bodov a index technologického trhu Nasdaq Composite odpísal až 2,45 percenta na 10 911,59 bodov. Európske akcie majú za sebou taktiež najhorší týždeň od marca, keď tvrdý prepad odráža realitu a obavy zo zhoršovania epidemiologickej situácie a sprísňovania reštriktívnych opatrení v Európe, ktoré zrážajú krátkodobé ekonomické i firemné vyhliadky. Piatok bol však viac menej pokojný, keď k zlepšeniu trhového sentimentu aspoň dočasne prispel rekordný rast HDP za tretí kvartál v kľúčových európskych ekonomikách. Sumárne si paneurópsky index STOXX Europe 600 pripísal 0,18 percenta na 342,36 bodov, britský benchmark FTSE 100 sa znížil len o 0,08 percenta na 5577,27 bodov a nemecký DAX oslabil najvýraznejšie o 0,36 percenta na 11 556,48 bodov.

Dlhopisové trhy

Vedľa akciového výpredaja investori odignorovali útek k bezpečným štátnym dlhopisom, ktoré sa naopak taktiež predávali a to viac v zámorí ako Európe. Situáciu podporil aj Fed, ktorý zmiernil podmienky úverovania malých firiem. Americký 10-ročný výnos tak vystúpil o štyri bázické body na týždňové maximum 0,87 percenta. S optimizmom z rekordného rastu európskej aj nemeckej ekonomiky v treťom kvartáli sa mierne zvýšili výnosy nemeckej desiatky o jeden bázický bod na -0,63 percenta. Vyššiemu odrazu bránil fakt, že dáta HDP za tretí kvartál sú pohľadom do spätného zrkadla, a štvrtý kvartál bude výrazne horší, možno s opätovným poklesom HDP v Európe.

Komoditné trhy

Miernu rekonvalescenciu má za sebou zlato aj keď to vyzerá tak, že preferovaným aktívom je momentálne skôr hotovosť. Žltý kov ale aspoň čiastočne skorigoval časť svojich predchádzajúcich strát, keď vzrástol o 0,6 percenta na 1 877 dolárov. Ropa v piatok uzavrela poklesom najhorší týždeň od apríla, pričom zaznamenala druhý mesačný pokles po sebe. Dôvodom je rýchle šírenie koronavírusu, ktoré núti svetové vlády prijímať nové karanténne a reštriktívne opatrenia, čo zhoršuje vyhliadky dopytu po komodite. Americká ľahká ropa WTI klesla o 1,5 percenta na päťmesačné minimum 35,7 dolárov za barel. Severomorská ropná zmes brent poklesla o oslabila o 0,84 percenta na 37,94 dolárov za barel.

Devízové trhy

Z redukcie rizikových pozícií ťažil americký dolár, ktorý investori aj naďalej využívajú ako bezpečné útočisko v čase neistoty. Pomohli mu aj dobré domáce dáta v podobe zlepšujúcej sa spotrebiteľskej dôvery a rastúceho osobného príjmu Američanov, ktorý by mohol nakopnúť domácu spotrebu, ktorá je hlavným motorom americkej ekonomiky. Naopak vzhľadom k zhoršovaniu epidemiologickej situácie v európskych krajinách a chystaným plošným karanténam v západných ekonomikách, pokleslo euro voči doláru až na mesačné minimum 1,165 EUR/USD. K posilňovaniu mu nepomohli ani rekordné čísla rastu západných ekonomík v treťom kvartáli, ktoré znegovali deflačné tlaky v eurozóne, kde aj v októbri zostávajú spotrebiteľské ceny na najnižších hodnotách za ostatné štyri roky.

Dôležité ekonomické správy

 • V piatok bol zverejnený prvý rýchly odhad rastu HDP eurozóny za tretí kvartál. Na medzikvartálnej báze rástla ekonomika rekordným tempom 12,7 percenta, čo prekonalo konsenzus na úrovni 9,4 percenta po 11,8 percentnom rekordnom poklese v druhom štvrťroku v dôsledku koronašoku a reštriktívnych opatrení vlád na spomalenie šírenia sa koronavírusu. Na medziročnej báze dosiahol pokles ekonomiky menovej únie 4,3 percenta pri konsenze 7,0 percenta a 14,8-percentnom páde v druhom kvartáli. Najväčšia ekonomika EÚ a eurozóny - Nemecko dosiahla 8,2-percentným medzikvartálny rast (vs. 7,3 percenta konsenzus) po 9,8-percentnom páde v druhom štvrťroku. Medziročný pokles dosiahol 4,3 percenta (vs. 5,3 percenta konsenzu) po 11,3-percentnom páde za obdobie apríl-jún.
 • Ešte cez víkend boli zverejnené prieskumy PMI nevýrobného sektora z Číny za október podľa organizácie CFLP, ktorý ukázal na zlepšenie sa aktivity na 56,2 bodu zo septembrových 55,9 bodu. Ide o číslo vysoko v pásme expanzie, najlepšiu úroveň od októbra 2013. Nálada vo výrobnom sektore sa podľa PMI CFLP oproti septembru zmenila len minimálne na 51,4 bodu z 51,5 bodu. Aj toto číslo však ukazuje na expanziu ekonomiky.
 • Z eurozóny dorazili aj čísla rastu spotrebiteľských cien za október, kde sa podľa očakávaní pokračuje v deflačnom scenári poklesu cien na medziročnej báze 0,3-percentným tempom pri slabých dopytových tlakoch v dôsledku koronašoku a pri poklese cien energií. Predpokladáme, že ceny sa pod nulou budú držať až do začiatku roka 2021. Okrem toho bola na úrovni eurozóny zverejnená aj miera nezamestnanosti za september, ktorá stagnovala na septembrových číslach na 8,3-percentnej úrovni.
 • Zo Spojených štátov dorazili čísla PCE inflácie za september, ktorá na medziročnej báze rástla 1,4 percentným tempom po 1,3-percentnej dynamike v auguste. Jadrový ukazovateľ rástol 1,5-percentným tempom po 1,4-percentnej miere v auguste. Inak povedané, inflačné tlaky v USA sú takisto utlmené a Fed len uvíta, keď sa odrazia, a v rámci novej stratégie menovej politiky - inflačného priemerovania - nechá infláciu aj na vyšších ako dvojpercentným úrovniach. Teda základné úrokové sadzby a krátky koniec výnosovej krivky ostanú naďalej v nasledujúcich rokoch na nízkych úrovniach v záporných reálnych hodnotách.
 • V USA boli v závere minulého týždňa zverejnené aj dáta osobných príjmov a výdajov za september, ktoré prekonali očakávania. Príjmy rástli medzimesačne 0,9-percentným tempom po 2,5-percentnom poklese v auguste, výdaje 1,4-percentnou dynamikou po 1,0-percentnom tempe za posledný prázdninový mesiac. Spotreba domácností je zatiaľ stále to, čo je hlavným ťahúňom americkej ekonomiky. Je však možné, že v dôsledku ďalšej vlny koronavírusu sa tieto čísla v nasledujúcom mesiaci zhoršia.
 • Z USA dorazili aj finálne čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za október. Headline číslo dosiahlo 81,8 bodu (vs. 80,4 bodov v septembri), čo je najvyššia úroveň od koronašoku. Zlepšuje sa síce úroveň očakávaní do budúcnosti, no určitým výstražným trojuholníkom je, že hodnotenie súčasnej situácie kleslo pri neistote ohľadne ďalších fiškálnych stimulov a helikoptérových peňazí pre domácnosti a ďalšej vlny koronavírusu.
 • Okrem toho bol v USA zverejnený aj októbrový prieskum aktivity Chicago PMI, ktorý klesol na 61,1 bodu z 62,4 bodu v septembri. Neistota okolo koronavírusu a ekonomického vývoja pri absencii rýchlych fiškálnych stimulov sa podpisuje pod tento fakt.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený súkromný prieskum aktivity PMI vo výrobnom sektore Číny za október podľa organizácie Caixin, ktorý sa zlepšil na 53,6 bodu z septembrových 53,0 bodu a ukazuje na pokračovanie expanzie ekonomiky, ktorá sa už vysporiadala s koronašokom.
 • V priebehu dopoludnia budú zverejnené finalizácie PMI výrobného sektora za október naprieč Európu a takisto aj zo Spojených štátov, kde bude zverejnený aj prieskum ISM výrobného sektora.

Zaujalo nás

V cestovnom ruchu môže zaniknúť až 174 miliónov pracovných miest

Svetová rada cestovania a turizmu (WTTC) upozornila, že z dôvodu pandémie koronavírusu a aktuálne zavádzaných prísnych reštriktívnych opatrení zanikne v tomto roku v turizme až 174 miliónov pracovných miest. Hoci je počet ohrozených pozícií alarmujúci, oproti predošlému odhadu je o 23 miliónov lepší, a to vzhľadom na silné zotavenie vnútroštátneho cestovania v Číne a iných krajinách. WTTC zároveň dodala, že dlhotrvajúce cestovné obmedzenia, by mohli z príspevku tohto odvetvia ku globálnej ekonomike v tomto roku vymazať až 4,7 bilióna dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.