Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • ECB ponechala úrokové sadzby nezmenené. Centrálna banka rozšírila a predĺžila svoje programy nákupu aktív, avšak negatívne vyznel jej odhad o pomalšom oživovaní ekonomiky a slabšej inflácii v budúcom roku. Zdá sa tak, že aj napriek nafúknutej bilancii banky, finančné prostriedky úplne efektívne nepretekajú ekonomikou, čo tlmí ich pozitívny ekonomický dopad.

 • Ceny ropy sa posunuli na deväťmesačné maximá po správach o útokoch na iracké ropné polia.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akciové trhy predviedli zmiešané obchodovanie, keď negatívne správy o nečakanom prudkom náraste počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti negovali náznaky pokroku v rokovaniach o stimulačnom balíku pomoci v americkom Kongrese. Celkovo blue chips index Dow Jones stratil 0,23 percenta a uzavrel na 29 998 bodoch. Širší index S&P 500 klesol o 0,13 percenta na 3 668 bodov. Technologický index Nasdaq Composite naopak pridal 0,54 percenta na 12 405 bodov. Bez jasného smeru zakončili obchodovanie aj európske akcie, keď sa aj napriek prísľubom brexitová obchodná dohoda naďalej vzďaľuje. ECB síce rozšírila svoj program na podporu ekonomiky, negatívne však vyznel jej odhad o pomalšom oživovaní európskeho hospodárstva v budúcom roku. Sumárne Paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 0,44 percenta na 393 bodov, britský FTSE 100 sa zvýšil o 0,54 percenta na 6 599 bodov a nemecký DAX so stratou 0,33 percenta uzatváral na 13 295 bodoch.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesali, keď stále absentujúci fiškálny balíček pomoci americkej ekonomike posilnil záujem investorov o bezpečné prístavy. To sa odzrkadlilo aj na enormnom záujme o najnovšiu emisiu dlhu so splatnosťou 30 rokov. 10-ročný výnos poklesol o 3,5 bodu na 0,91 percenta. Európske výnosy padali s tým, ako ECB ešte viac otvorila svoje menové kohútiky, aby zmiernila dopady koronakrízy. Nemecká desiatka spadla o päť bázických bodov pod -0,6 percenta.

Komoditné trhy

Zlato skončilo mierne nižšie pod tlakom možného skorého zavedenia účinnej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v USA, ktoré by malo výrazne nakopnúť ekonomické oživenie v budúcom roku. Ropa sa z toho istého dôvodu, ktorý by mal nakopnúť aj dopyt po energii a palivách, po prvý krát od marca prehupla cez hranicu 50 dolárov za barel. Dopomohli tomu aj údajné útoky na ropnú infraštruktúru v Iraku.

Devízové trhy

Na devízovom trhu bola hlavne v popoludňajších hodinách zvýšená volatilita, ktorá vyústila k oslabovaniu dolára aj libry. Voči euru stratil dolár pol percenta k 1,215 EUR/USD a libra až 1,2 percenta. Americkej mene nepomohli ani zverejnené domáce makrodáta. Vyššie novembrové čísla inflácie boli kompenzované masívnym nárastom týždenného počtu žiadateľov o podporu v nezamestnanosti na najvyššie hodnoty za ostatné dva mesiace. Trhmi hlavne hýbalo a bolo oporou euru zasadnutie ECB. Centrálna banka si pripravila robustný menový rámec na podporu európskej ekonomiky dostať sa z koronakrízy. Libra trpí na to, že obchodná dohoda k brexitu je stále v nedohľadne.

Dôležité ekonomické správy

 • Lídri EÚ na summite v Bruseli prelomili pat okolo budúceho sedemročného rozpočtu a krízového koronavírusového fondu, ktorých schválenie doposiaľ blokovalo Maďarsko a Poľsko. Premiéry a Prezidenti krajín Európske únie sa nakoniec zhodli na pravidlách, podľa ktorých bude čerpanie únijných peňazí podmienené dodržovaním nezávislosti justície. Všetkým 27 členským krajinám tak bude od budúceho roka k dispozícii rozpočet a s ním spojený fond v celkovej hodnote presahujúcej 1,8 bilióna eur.
 • ECB na svojom menovo-politickom zasadnutí ponechala úrokové sadzby nezmenené, navýšila však svoje programy nákupu aktív. Celková hodnota pandemického programu PEPP sa navýšila o 500 miliárd eur na 1,85 bilióna eur. ECB zároveň predĺžila trvanie tohto programu o deväť mesiacov, minimálne do marca 2022. Predĺženiu o jeden rok sa dočkala i ponuka výhodných pôžičiek bankám v programe TLTRO 3. Nákupy dlhopisov, na ktoré banka použije novo vytlačené peniaze, znižujú dlhodobé náklady na úvery, pomáhajú zaistiť bezproblémový tok peňazí a ich dostupnosť spotrebiteľom, firmám i vládam. V tzv. základnom scenári ECB zverejnila aktualizovaný ekonomický výhľad, v ktorom očakáva, že HDP eurozóny v budúcom roku vykáže rast 3,9 percenta, zatiaľ čo v auguste ešte počítala s päťpercentným rastom. Odhad na rok 2022 ale o jeden percentuálny bod zlepšila a teraz očakáva rast 4,2 percenta. ECB tiež upravila odhad vývoja inflácie. V budúcom roku ho ponechala nezmenený na jednom percente, ale v roku 2022 by mal rast spotrebiteľských cien dosiahnuť tempo 1,1 percenta, namiesto predtým očakávaných 1,3 percenta.
 • Ekonomika Veľkej Británie v októbri medzimesačne posilnila o 0,4 percenta, ako sa aj očakávalo. Priemysel sa medziročne prepadol o 5,5 percenta, výroba o 7,1 percenta a stavebníctvo až o 7,5 percenta. Obchodná bilancia v rovnakom období dosiahla deficit 1,7 miliardy libier.
 • Spotrebiteľské ceny v USA v novembri medziročne vzrástli o 1,2 percenta, zatiaľ čo trh očakával spomalenie na 1,1 percenta. Jadrová inflácia sa udržala na 1,6 percentách, čo bolo v súlade s konsenzom.
 • O podporu v nezamestnanosti požiadalo v USA v minulom týždni 853 tisíc ľudí, čo je výrazný nárast oproti očakávaným 725 tisícom. Pokračujúcich žiadosti evidovali úrady 5,757 milióna, pričom trh očakával pokles na 5,335 milióna. Ukazuje sa, že oživenie na trhu práce sa s opätovným nárastom nových prípadov v USA a s tým súvisiacich reštriktívnych opatrení nateraz zastavilo.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes budú zverejnená finálna inflačná štatistika z Nemecka za november a v USA predbežný index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity za december.

Zaujalo nás

Bankové akcie porážajú trh

Víťazmi vakcínového šialenstva na svetových burzách sa stali banky. Za posledný mesiac a pol, čo svet počíta s účinnou vakcínou proti koronavírusu, ich akcie na oboch brehoch Atlantiku zdraželi o desiatky percent. Index S&P Financials, mapujúci akcie významných bankových domov na Wall Street, len od začiatku novembra posilnil o 23 percent. O polovicu tak predbehol zvyšok trhu a nechal za sebou i pandemických favoritov z technologického sektora.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.

Spotrebiteľské ceny v USA v novembri medziročne vzrástli o 1,2 percenta, zatiaľ čo trh očakával spomalenie na 1,1 percenta. Jadrová inflácia sa udržala na 1,6 percentách, čo bolo v súlade s konsenzom.

 

O podporu v nezamestnanosti požiadalo v USA v minulom týždni 853 tisíc ľudí, čo je výrazný nárast oproti očakávaným 725 tisícom. Pokračujúcich žiadosti evidovali úrady 5,757 milióna, pričom trh očakával pokles na 5,335 milióna. Ukazuje sa, že oživenie na trhu práce sa s opätovným nárastom nových prípadov v USA a s tým súvisiacich reštriktívnych opatrení nateraz zastavilo.