Kým iní hudobníci prepožičiavajú značkám svoju tvár a zarábajú na reklame, Jay-Z značky aktívne buduje. To je podľa Forbesu hlavný dôvod jeho úspechu. Miliarda dolárov je pritom iba konzervatívnym odhadom jeho majetku. Pomerne veľkú sumu Forbes odrátal, lebo bral do úvahy veľké náklady na „celebritný život“.

Jay-Z sa narodil pred 49 rokmi v New Yorku ako Shawn Carter. Vyrastal v tých najdrsnejších štvrtiach, čo ho naučilo obracať sa v živote. Slávu dosiahol debutovým albumom Reasonable Doubt v roku 1996. Známy je výrokom „I'm not a businessman, I'm a business, man“ (Nie som biznismen, som biznis, človeče).

Hudba tvorí len zlomok

Základom raperovho majetku sú investície do akcií spoločností vyrábajúcich značkový alkohol a firmy Uber. Tie dosahujú spolu takmer pol miliardy dolárov. Jay-Z spoločne s manželkou Beyoncé vlastnia viacero nehnuteľností vo vychytených štvrtiach New Yorku a Los Angeles. Mimochodom, hodnota majetku Beyoncé sa odhaduje na 335 miliónov dolárov a ako pár ich vyhlásili za miliardárov pred dvomi rokmi. Jay-Z sa teraz stal jedným z mála hudobníkov, ktorí dosiahli status miliardárov aj samostatne. Hudba pritom tvorí iba zlomok jeho majetku. Práva na jeho skladby majú hodnotu 75 miliónov dolárov. Rovnakú hodnotu má aj jeho firma Roc Nation, ktorá zastupuje iných hudobníkov (napríklad Rihannu), ale aj športovcov a produkuje filmy a televízne šou. Ďalších 100 miliónov stojí jeho streamovacia služba Tidal, ktorá konkuruje Apple Music a Spotify. Raper tiež vlastní zbierku umenia, ktorej cena sa odhaduje na 50 miliónov dolárov.

Ďalší veľkí hráči

V minulosti sa už za miliardára vyhlásil raper Dr Dre, ktorý v roku 2014 predal spoločnosti Apple svoju značku slúchadiel Beats. Forbes však jeho majetok odhadol „iba“ na 770 miliónov dolárov. Ďalšie veľké meno medzi rapermi, Diddy, má majetok v hodnote 825 miliónov dolárov.