Viete, čo sa stane, keď vám spadne smartfón na podlahu? Rozbije sa mu dotykový displej. A viete, čo sa stane, keď vám spadne Nokia 3310? Rozbije sa podlaha... To je len jeden z mnohých vtipov, ktoré ospevujú odolnosť starej dobrej Nokie. Mohla spadnúť hocikam a väčšinou sa jej nič nestalo. Ak sa aj rozletela, stačilo kúsky pozbierať, poskladať a mobil veselo fungoval ďalej.

Tento model sa začal vyrábať v roku 2000 a do skončenia produkcie o päť rokov neskôr vzišlo z neho 126 miliónov prístrojov. Bol to prvý masový mobilný telefón na svete. Stal sa prvým mobilom aj pre mnohých Slovákov. Pomohli mu tiež operátori, k vybraným paušálom ho ponúkali v akcii za jednu korunu.

Britský denník The Sun našiel minulý mesiac muža, ktorý ho používa dodnes. Dave Mitchell kúpil svoju Nokiu 3310 v roku 2000 a neplánuje ju vymeniť za novší telefón. Bývalý vojak ju mal so sebou aj v Iraku a v Afganistane, prežila pobyt v práčke, podupanie aj ponorenie do omáčky. Stále spoľahlivo funguje a nabíjať ju stačí raz za 10 dní.

Nová verzia

Na popularitu Nokie 3310 teraz nadviazala fínska firma HMD Global, ktorá ju v licencii opäť púšťa na trh. Tradičné tvary so zaoblenými rohmi sa nezmenili, novinka je približne iba o polovicu tenšia. Predsa len, starší model prišiel na svet ešte v čase, keď kraľovali „tehly“. Na prvý pohľad sa výrazne zmenil aj displej – nový je takmer dvakrát väčší a farebný.

Aj nová verzia je primárne určená tomu, kto potrebuje mobil najmä na telefonovanie a na posielanie SMS správ. V obmedzenej miere však ponúka aj pripojenie na internet. Využíva technológiu 2,5G, ktorá má pomalší prenos dát ako 3G či 4G. Jeho operačný systém Nokia Series 30+ má tiež výrazne menší výber aplikácií ako Android alebo iOS.

V telefóne pribudol fotoaparát, ktorý pôvodná verzia nemala. Jeho rozlíšenie je 2 megapixely. Zlepšili sa aj pamäťové možnosti. Vstavaná pamäť má 16 MB, možno si však dokúpiť externú kartu s kapacitou až 32 GB.

/data/MediaLibrary/articles/11128/nokia-1.jpgZdroj: Nokia

Mesiac bez nabíjania

Čo sa nezmenilo, je výdrž batérie. Výrobca sľubuje až 31 dní v pohotovostnom režime a 22 hodín nepretržitého telefonovania. Pri počúvaní hudby vo formáte mp3 vydrží 51 hodín a pri zapnutom FM rádiu 39 hodín.

Nová verzia Nokie 3310 je k dispozícii vo viacerých farebných variantoch a jej základná cena je 49 eur. Spolu s telefónom sa vracia aj populárna hra Snake, u nás prezývaná aj „Hadík“. Aj ona však prešla obmenou a je plne farebná.

Firma HMD zároveň oznámila niekoľko nových smartfónov pod značkou Nokia. Práve oživenie modelu 3310 však bol podľa odborníkov geniálnym ťahom. Viaže sa k nemu totiž veľká dávka nostalgie a bez neho by si uvedenie smartfónov málokto všimol. Podľa riaditeľa HMD Arta Nummelu je to prístroj pre toho, kto ide na dovolenku alebo potrebuje digitálny detox. „Keď sa chcete do určitej miery odpojiť, ale stále potrebujete mobilnú linku, je to ideálne riešenie,“ povedal pre BBC.

 

Pôvodná Nokia 3310

Rozmery: 113 mm x 48 mm x 22 mm

Uhlopriečka: 38 mm

Hmotnosť: 133 g

 

Nová Nokia 3310

Rozmery: 115,6 mm x 51 mm x 12,8 mm

Uhlopriečka: 61 mm

Hmotnosť: 79,6 g