To podporilo odraz výnosov amerických dlhopisov aj silu dolára a, naopak, stiahlo nadol zlato. Ropa sa dostala na 12-mesačné maximá a Brent sa blíži k 60-dolárovej hranici, keď systematicky klesajú zásoby komodity vo svete a na trhu je aj vďaka regulácii ťažby OPEC-om plus previs pomaly oživujúceho sa dopytu nad ponukou.

Akciové trhy

Mánia obchodovania amatérskych obchodníkov združených na sociálnej sieti Reddit a ich nákupy prevažne neperspektívnych akcií na čele s GameStop utíchajú a ich ceny prudko klesajú. A to ukončilo aj krátkodobú disrupciu rastového trendu akciových trhov, ktorá bola iniciovaná najmä short squeezmi profesionálnych inštitucionálnych investorov nútených vyberať kapitál z inak ziskových akciových pozícií na krytie strát shortovaných akcií, ako aj všeobecným znižovaním expozícií pri zvýšenej volatilite. K slovu sa opäť dostáva perspektíva robustnej obnovy globálnej ekonomiky vďaka vakcinácii populácie proti COVID-19 pri pokračovaní uvoľnenej menovej politiky, ako aj fiškálnej stimulácie, špeciálne ďalšieho balíka pomoci v Spojených štátoch predstaveného establišmentom nového prezidenta Joea Bidena, čo americké akcie, ale aj globálne indexy posunulo na nové historické maximá.

Trh sa pritom zatiaľ povznáša nad aktuálnymi protivetrami obnovy v podobe stále neskroteného koronavírusu, ktorý vedie, špeciálne v Európe, k predlžovaniu a sprísňovaniu lockdownov. Vzhľadom na uvoľnenú menovú politiku trh nevníma ako problém ani sa neobáva príliš vysokých valuácií, ktoré sa pohybujú v blízkosti historických maxím. Široký americký index S&P 500 si v minulom týždni polepšil o 4,7 percenta, paneurópsky index STOXX 600 si pripísal 3,5 percenta a index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets si polepšil o necelých päť percent.

Dlhopisové trhy

Konštruktívna nálada na trhoch tlačila nahor aj výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov pri určitej kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov, špeciálne v neinvestičnom pásme. Rizikové prirážky korporátnych dlhopisov pritom už teraz dosahujú úrovne, ktoré analytici veľkých bánk predikovali až na koniec roka. Výnosy amerických či nemeckých vládnych dlhopisov posúva nahor aj odraz inflácie a rast inflačných očakávaní pri výhľade oživovania globálnej ekonomiky a dodatočné deficitne financované fiškálne stimuly. Trhy sa v minulom týždni pritom dokázali, špeciálne v Európe, povzniesť nad fakt, že koronavírus a lockdowny s ním spojené budú v prvom štvrťroku ešte veľkým protivetrom obnovy. 10-ročný americký index sa posunul v minulom týždni nahor o osem bázických bodov na 1,17 percenta a nemecký s rovnakou splatnosťou urobil posun nahor o šesť bázických bodov k –0,44 percenta.

Komoditné trhy

Ropa rástla v minulom týždni o vyše deväť percent a Brent je už len kúsok od 60-dolárovej hranice a 12-mesačných maxím. Obchodníci stávkujú na ekonomické oživenie a s tým spojenú obnovu dopytu po rope, ktorý už súčasne prevyšuje ponuku aj pre obmedzenia ťažby OPEC-u plus pri klesaní zásob komodity vo svete. Zlato v minulom týždni odovzdalo takmer dve percentá a priblížilo sa k méte 1 800 dolárov, keď sa stalo obeťou posilnenia dolára a vyšších výnosov amerických dlhopisov. Nepriala mu navyše ani znížená averzia voči riziku. Zo strednodobej perspektívy by však nemuselo strácať vzhľadom na masívny rast zadlženia štátov a predpoklad pokračovania veľkého kvantitatívneho uvoľňovania.

Devízové trhy

Očakávania lepšieho vývoja americkej ekonomiky v najbližších mesiacoch, ktorá by mala aj vďaka giganticky veľkej fiškálnej stimulácii (decembrový balík 0,9 bilióna dolárov a 1,9-biliónový balík v procese schvaľovania) pokračovať v oživovaní, podporili silu dolára, ktorý sa miestami obchodoval pod úrovňou 120 centov za euro. Spoločná mena trpí čiernymi prospektmi rastu eurozóny na hrane recesie v prvom štvrťroku, čo znamená pokračovanie poklesu zo záveru roka v dôsledku neschopnosti dostať koronavírus pod kontrolu pri pomalej vakcinácii populácie proti tomuto vírusu, ktorá výrazne zaostáva za Spojenými štátmi.