Akciové trhy

Akciové trhy v Amerike aj Európe pokračovali minulý týždeň vo svojej rely a úspešne prepisovali historické maximá, keď sa globálna ekonomická nálada posunula podľa JP Morgan Global PMI Composite Indexu na sedemročné vrcholy a jasne signalizuje akceleráciu rastu svetovej ekonomiky pri tom, ako sa uvoľňujú reštriktívne opatrenia súvisiace s koronavírusom. Investori si takmer nevšímajú správy o zámeroch zvyšovať korporátne dane z príjmov v USA či rodiacu sa medzinárodnú dohodu o minimálnej úrovni zdanenia firiem. A to aj vďaka pokračovaniu uvoľnenej menovej politiky, ktorá má moc tlačiť aj valuačne bohaté rizikové aktíva ďalej nahor, a masívnym fiškálnym stimulom v USA, ktoré podporia celý svet. Najsledovanejší index sveta, americký S&P 500, si v minulom týždni pripísal 2,7 percenta a paneurópsky STOXX 600 rástol o 1,2 percenta. Emerging trhy len stagnovali, keď trpia pomalým tempom vakcinácie proti covidu-19 bez perspektív skoršieho zlepšenia sa, čo bude limitovať aj ich ekonomický rast.

Dlhopisové trhy

Napriek zvýšenej ochote podstupovať riziko rástli ceny amerických štátnych dlhopisov po opätovných holubičích slovách šéfa Fedu Jaya Powella o tom, že zvyšovanie sadzieb ešte dlho nebude prichádzať do úvahy pri len dočasnom odraze inflácie a nedokončenom oživení ekonomiky a trhu práce po koronašoku. V podobnom duchu sa pritom nieslo aj zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu. Desaťročný americký výnos klesol k méte 1,65 percenta o šesť bázických bodov na týždennej báze. Nemecké výnosy len stagnovali s „desiatkou“ na úrovni -0,3 percenta, keď zlepšené makrofundamenty v Európe boli kompenzované predlžovaním reštrikcií pri pomalom tempe vakcinácie proti covidu-19. Rizikové prirážky podnikových dlhopisov však klesali, čo sa pretavilo do mierneho rastu ich cien. Oslabenie dolára podporilo aj ceny podnikových dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré boli v minulých týždňoch v defenzíve pre lepšie prospekty rastu americkej ekonomiky a pomalý rollout vakcíny proti koronavírusu.

Komoditné trhy

S oslabujúcim sa dolárom a klesajúcimi americkými dlhopisovými výnosmi sa odrazilo zlato, ktoré sa posunulo na päťtýždňové maximá na úrovni 1 750 dolárov. Napriek zlepšovaniu makrofundamentov a vyhliadok dopytu po rope komodita stratila v minulom týždni približne tri percentá a benchmark WTI sa ponoril pod 60 dolárov pri poklese benchmarku Brent k 63 dolárom, keď sa kartel OPEC a s ním spolupracujúce krajiny prekvapujúco dohodli na zvýšení ťažby už od mája.

Devízové trhy

Americký dolár po prudkom marcovom posilňovaní pomaly vypratáva svoje pozície a voči košu hlavných svetových mien poklesol až k trojtýždňovým minimám. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru sa tak posunul k 119 centom v reakcii na pokles americkej výnosovej krivky a zníženú rizikovú averziu, čo zatienilo faktor nadtrendového rastu americkej ekonomiky, ktorá by mala prekonať zvyšok sveta.