Astronauti NASA poletia do vesmíru na americkej rakete prvýkrát za posledných deväť rokov. Vtedy USA vyradili raketoplány a na dopravu ľudí či nákladu si prenajímali ruské rakety. Po 39 rokoch je to tiež prvá raketa úplne novej konštrukcie, ktorá vynesie ľudí do kozmu. Očakávaný štart rakety Falcon 9 v stredu v noci nášho času bol teda masovo sledovanou záležitosťou. Do Kennedyho vesmírneho strediska na Floride priletel dokonca americký prezident Donald Trump, aby vypustenie rakety videl osobne. Posledným americkým prezidentom, ktorý urobil niečo také, bol Bill Clinton v roku 1998.

Aj Trump, jeho viceprezident Mike Pence a milióny ľudí pri obrazovkách však vyšli naprázdno. Len 16 minút pred spustením motorov štart odvolali. Dôvodom boli nepriaznivé poveternostné podmienky. Nad Floridou bola veľká oblačnosť a v mrakoch bolo veľa elektricky nabitých častíc. Hrozil by teda zásah bleskom.

Iróniou je, že už o 10 minút neskôr by boli podmienky na štart vhodné. To si však NASA a SpaceX nemohli dovoliť. Stanica ISS prelietava nad Zemou rýchlosťou 27 000 km/h. Štart bol potrebný v presnom okamihu, inak by sa s ňou posádka rakety nedokázala spojiť. Ďalšie okno umožňujúce spojenie nastane v sobotu o 21.22 nášho času. Ak ani toto nevyjde, tretí pokus bude možný v nedeľu.

Opakované použitie

Raketa Falcon 9 má dva stupne. Doteraz slúžila len na dopravu nákladu k ISS. Prvý stupeň sa odpojí 2,5 minúty po štarte a pristane na lodi v Atlantickom oceáne. Dá sa teda opakovane použiť. Práve to je základom úspechu SpaceX. Vďaka možnosti viacnásobných štartov toho istého nosiča sú lety do vesmíru výrazne lacnejšie a práve preto si NASA najíma jej služby.

Druhý stupeň sa odpojí o ďalších šesť minút. Ten už nechajú zhorieť v atmosfére. K ISS bude pokračovať kapsula Dragon. Jej kapacita je sedem miest, no na tejto misii v nej poletia len dvaja astronauti NASA – Robert Behnken a Doug Hurley. Kapsula je plne automatická a k ISS sa navedie a pripojí sama. Pre prípad nejakého zlyhania je však k dispozícii aj manuálne ovládanie a astronauti prešli výcvikom, aby ju vedeli riadiť.

/data/MediaLibrary/articles/17481/spacex.jpgZdroj: https://twitter.com/SpaceX