Na virtuálnu prehliadku napríklad múzea Louvre si teraz môže nájsť čas ktokoľvek. Múzeá sa rozhodli priniesť svoje poklady do našich domov.

Aukčný dom Christie’s najnovšie prináša prehľad desiatich najlepšie spracovaných virtuálnych prehliadok výstav v Európe. Pozrite si prvých päť.

Britské múzeum, Londýn

Veľká časť zbierky približne ôsmich miliónov predmetov Britského múzea, ktorá prekračuje dva milióny rokov ľudskej histórie a kultúry, je k dispozícii na preskúmanie online. Virtuálna prehliadka služby Google Arts & Culture je pravdepodobne najpríjemnejším spôsobom, ako ju absolvovať.

Pôsobivá je aj nová prehliadka Múzeum sveta, ktorá je jedinečnou časovou a interaktívnou mapou jednotlivých období ľudskej histórie. S opismi a fotografiami artefaktov je dokonalou encyklopédiou, ako si utriediť všetky poznatky o vývoji civilizácie.

Galéra Uffizi, Florencia

Virtuálna prehliadka galérie je veľmi dobre spracovaná, s možnosťami detailne si prezerať vystavené diela. V Uffizi sa nachádza jedna z vynikajúcich zbierok sôch a obrazov od stredoveku po novovek vrátane starobylých sôch a búst, ktoré boli súčasťou zbierky rodiny Mediciovcov. Vydajte sa na digitálnu prechádzku cez galériu a obdivujte majstrovské diela od Leonarda da Vinci a Sandra Botticelliho. Okrem virtuálnej prehliadky môžete preskúmať štyri výstavy online, z ktorých každá je venovaná vynikajúcej práci v zbierke múzea.

Louvre, Paríž

Hoci je Louvre najnavštevovanejším múzeom na svete a dočasne je zatvorené, stále môžete preskúmať časť jeho pozoruhodnej zbierky približne 380-tisíc objektov a diel online. Každá zo štyroch virtuálnych prehliadok múzea obsahuje interaktívnu mapu a podrobné vysvetlenia kľúčových diel. V prehliadke je možné navštíviť napríklad históriu Louvru, stredovekú výstavu či sa prejsť medzi egyptskými starožitnosťami.

Rijksmuseum, Amsterdam

V reakcii na súčasnú pandemickú krízu spustilo Rijksmuseum prehliadku s názvom Rijksmuseum From Home. Ide o vynikajúcu multimediálnu iniciatívu, ktorá návštevníkom ponúka desať spôsobov, ako sa zapojiť do zbierky online. Medzi hlavné novinky nového digitálneho programu patria krátke videozáznamy #Rijksmuseum z videa, v ktorom jeho kurátori diskutujú o svojich obľúbených dielach v múzeu a umožňujú pohľad na majstrovské diela zblízka. Viacero diel má po rozkliknutí aj zvukový opis.

Múzeum Guggenheim, Bilbao

Guggenheimovo múzeum v Bilbau, ktoré navrhol kanadský architekt Frank Gehry a bolo postavené v rokoch 1993 až 1997, je dominantou architektúry 20. storočia. Okolo centrálneho átria ho teraz môžete preskúmať v rôznych úrovniach.

Ak sa chcete pozrieť na vonkajšiu a vnútornú časť múzea, vydajte sa pokojnou digitálnou prechádzkou do stálej zbierky, ktorá predstavuje diela moderných a súčasných umelcov, ako sú Anish Kapoor, Anselm Kiefer a Yves Klein. Alebo si pozrite Bending Gravity, vzrušujúce krátke video, ktoré skúma budovu múzea tak, ako ju vidieť očami mestského fotografa Trashhanda. Nenechajte si ujsť napríklad krátky úvod k dielu Mamana (1997), obrovského bronzového pavúka francúzsko-americkej umelkyne Louise Bourgeois. Socha je teraz jedným z najznámejších diel tejto umelkyne.