Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Americké akcie neudržali masívne zisky z úvodu utorkového obchodovania a končili v miernej strate, keď investori prišli k presvedčeniu, že odraz búrz z ostatných dní v dôsledku spomalenie šírenia sa koronavírusu predbehol realitu a ekonomika bude ešte ďalej trpieť pre rôzne reštriktívne opatrenia, ktoré sa budú uvoľňovať len postupne.
 • Ropa skončila v stratách, keď sú obchodníci frustrovaní z odloženia mítingu OPECu+, keď sa na jednej strane hovorí, že Rusko a Saudská Arábia sú blízko dohody na znížení ťažby, na druhej strane OPEC požaduje, aby sa k zníženiu pridali aj nečlenské a nepridružené krajiny na čele so Spojenými štátmi.
 • Dnes by mala Eurogroup predstaviť spoločnú európsku odpoveď na tlmenie dopadov koronavírusu na ekonomiku.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie po sľubnom začiatku dňa začali kolísať, neudržali svoje solídne zisky na úrovni troch percent z priebehu obchodovania a skončili mierne v strate. Prvotný rast bol podporený optimizmom, že najprudší nápor epidémie koronavírusu v amerických epicentrách poľavuje. K obratu prispel predovšetkým robustný prepad cien ropy, keď čierne zlato stratilo veľkú časť svojich predchádzajúcich ziskov. Index Dow Jones odpísal 0,12 percenta na 22 653 bodov, S&P 500 stratil 0,16 percenta na 2 659 bodov a technologický Nasdaq prišiel o 0,33 percenta a uzatváral na 7 887 bodoch. V nádeji, že vrchol epidémie spôsobenej koronavírusom má už Európa za sebou, zahájili aj európske akcie obchodovanie vysoko v zelených číslach, keď už nestihli zareagovať na americký pokles. Na záver utorkovej seansy o časť ziskov prišli. Napriek tomu sa udržali pomerne vysoko nad nulou, keď paneurópsky index STOXX 600 stúpol o 1,88 percenta na 326 bodov, britský FTSE 100 pridal 2,19 percenta na 5 704 bodov a nemecký DAX vzrástol o 2,79 percenta na 10 356 bodov.

Dlhopisové trhy 

Utlmovanie šírenia nákazy vo svete pomohlo stabilizovať aj dlhopisový trh a podporiť v odraze výnosy amerických aj nemeckých dlhopisov. Americký 10-ročný výnos vzrástol o päť bázických bodov nad 0,7 percenta. Vývoju pomohol aj vlažný dopyt po najnovšej aukcii 10-ročných amerických dlhopisov v objeme 25 miliárd dolárov, ktorý spôsobil, že obchodníci obchodovali s cenou v „koncesii“, čo je proces, v ktorom tlačia výnosy vyššie pred samotnou aukciou. Nemecký 10-ročný výnos sa dostal až k -0,3 percentu.

Komoditné trhy

Vyberaniu ziskov naprieč celým trhom sa nevyhlo ani zlato. Jeho cena sa po predchádzajúcom prudkom náraste stabilizovala pod hranicou 1 700 dolárov. Ropa stratila veľkú časť predchádzajúcich ziskov, keď nádej na zníženie produkcie zo strany kartelu OPEC a jeho partnerov v čele s Ruskom je podľa hlavných predstaviteľov kartelu podmienená znížením ťažby zo strany USA. K poklesu prispel aj kolabujúci dopyt, ktorý sa v dôsledku pandémie koronavírusu prepadol o viac ako tretinu, čo predstavuje zhruba o 30 miliónov barelov denne menej. Americká ľahká ropa WTI stratila viac ako sedem percent a uzatvárala na 24 dolároch za barel. Výrazne menej strácala ropa Brent, ktorá poklesla o tri percentá na 32 dolárov za barel.

Devízové trhy

Vlna optimizmu, že prijaté opatrenia vo svete spomaľujú šírenie koronavírusu priala rizikovejším menám a naopak do úzadia šiel dolár, ktorý strácal voči konkurencii. Euro voči nemu posilnilo zhruba o percento na 109 dolárových centov. Potešila priemyselný výroba v Nemecku, ktorá vo februári pred vypuknutím pandémie nečakane vzrástla. V najbližších troch mesiacoch ju už ale pravdepodobne čaká prepad. Index očakávaní pre výrobu sa totiž prepadol na najnižšiu hodnotu od začiatku meraní v roku 1991.

Dôležité ekonomické správy:

 • Včerajšie rokovanie ministrov financií eurozóny zatiaľ neprinieslo definitívne riešenie, aká by mala byť spoločná fiškálna odpoveď EÚ na koronakrízu. Diskutovalo sa o troch návrhoch. Prvým bolo použitie úverových liniek ESM (eurovalu), čo by umožňovalo získať kladivo veľkosti 2 percentá HDP eurozóny, druhým bolo vytvorenie paneurópskeho garančného fondu spravovaného Európskou investičnou bankou, ktoré by mohlo mobilizovať 200 miliárd eur likvidity pre firemný sektor a tretím bol fond na podporu zamestnanosti, ktorý navrhla Európska komisia, s veľkosťou 100 miliárd eur. Mnoho krajín, najmä južanských, tvrdilo, že tieto tri riešenia sú nedostatočné a požadovali aj emisiu spoločných dlhopisov, voči čomu sa postavilo Nemecko, Holandsko či Rakúsko.
 • Európska centrálna banka včera upravila kolaterálové požiadavky smerom k uvoľneniu, keď začala akceptovať aj grécke vládne dlhopisy a znížila haircuty o 20 percent.
 • Už zajtra by sa malo v americkom Senáte hlasovať o ďalšej pomoci malým firmám, kde by mal byť rámec úverovej pomoci navýšený o ďalších 250 miliárd dolárov. Už v rámci 2,2 biliónového balíku bolo pre nich vyčlenených 350 miliárd dolárov. Ide o návrh republikánskej väčšiny. Okrem toho aj Demokrati, ktorí vládu Snemovni reprezentantov, pripravujú plán dodatočnej pomoci vo výške 1 bilión dolárov.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Trhy budú s napätím očakávať tlačovú konferenciu Euroskupiny o 10.00 h nášho času, kde by mohli byť prezentované výsledky včerajších dlhých rokovaní o spoločnej odpovedi na stlmenie dosahov vírusu, ktoré sa natiahli do noci.
 • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Večer však bude publikovaná zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu v marci.

Zaujalo nás:

Koronavírus škrtal počet miliardárov

Najbohatším človekom sveta zostáva šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Ten má podľa časopisu Forbes majetok vo výške 113 miliárd dolárov a na prvom mieste je aj podľa rebríčka agentúry Bloomberg, ktorá odhaduje jeho majetok na 123 miliárd dolárov. Podľa Bloobmergu je dokonca jediným z prvej päťky najbohatších ľudí, ktorý si od začiatku roka polepšil, keď počas súčasnej pandémie zažíva internetové obchodovanie nevídaný boom. Druhý v oboch rebríčkoch je zakladateľ Microsoftu Bill Gates, ktorý má majetok vo výške 101 miliárd dolárov. Trojkou Forbesu je vládca luxusného impéria LVMH Bernard Arnault, zatiaľ čo Bloomberg má na treťom mieste legendárneho investora Warrena Buffetta.

Svetoví miliardári si kvôli koronavírusu v tomto roku výrazne pohoršili. Turbulencie na finančných trhoch spôsobili aj im extrémne straty. Ešte v polovici marca prišlo 500 najbohatších ľudí planéty o takmer bilión dolárov. Straty v priebehu jedného dňa dosiahli až 331 miliárd dolárov, čo bol najväčší jednodenný prepad v osemročnej histórii rebríčka Bloomberg 500. Za posledné dva týždne sa celkový počet miliardárov vo svete znížil o 226 a v porovnaní s minulým rokom ich je o 58 menej. Celkovo je vo svete aktuálne 2 095 dolárových miliardárov.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.