Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street aj v závere minulého týždňa prepísala historické rekordy.
 • Prezidentka ECB Christine Lagardová očakáva výraznejšie oživenie sa ekonomiky eurozóny počas leta.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie si nepokazili najlepší týždeň od novembrových prezidentských volieb a v piatok opäť pokračovali v prekonávaní svojich maxím. Nezabránili tomu ani neuspokojivé dáta z amerického trhu práce, ktoré naznačili, že sa trh horšie vysporiadava s jesennou a zimnou vlnou pandémie a v niektorých odvetviach sa až teraz prejavili problémy s reštrikciami. Na druhú stranu tak ale síli tlak na rýchle prijatie fiškálneho balíka pomoci, ktorý už v Kongrese pomaly prechádza schvaľovaním a dostal zelenú v Senáte. Sentiment drží hore aj očkovacia kampaň, ktorá dáva nádej na rýchle hospodárske oživenie predovšetkým v USA a Veľkej Británii, ako aj solídna výsledková sezóna, keď z doteraz takmer 200 reportujúcich spoločností až 84 percent prekonalo odhady ziskovosti. Index Dow Jones vzrástol o 0,3 percenta na 31 148 bodov, širší index S&P 500 pridal 0,39 percenta na 3 886 bodov a technologický Nasdaq posilnil o 0,57 percenta na 13 856 bodov. Európske akcie v piatok len stagnovali, nakoľko šéfka ECB Christine Lagardová upozornila, že opätovne zavádzané reštriktívne opatrenia zbrzdili oživovanie európskej ekonomiky a návrat hospodárskej aktivity na predkrízovú úroveň tak možno očakávať najskôr až v polovici budúceho roka. Paneurópsky index STOXX Europe 600 zostal bez zmeny na 409,54 bodoch, britský FTSE 100 stratil 0,22 percenta na 6 489 bodov a nemecký DAX poklesol o 0,03 percenta na 14 056 bodov.

Dlhopisové trhy

Výnosy na štátnych dlhopisoch spočiatku len ťažko hľadali svoje smerovanie. Po počiatočnom rozčarovaní investorov po slabej januárovej tvorbe pracovných miest v USA, ale s vidinou schválenia fiškálnej pomoci zamierili opäť nahor. Americký 10-ročný výnos vzrástol o tri bázické body na 1,17 percenta. Podobne sa tiež chovali výnosy v Európe, kde nemecká desiatka atakuje –0,4 percenta.

Komoditné trhy

Zlato vďaka oslabenému doláru dokázalo odčiniť štvrtkové zaváhanie, keď sa rastom o necelé percento vrátilo 10 dolárov nad 1800 dolárovú hranicu. Nezastaviteľná sa javí cena ropy, ktorá sa blíži k 60 dolárovej hranici a je tak najdrahšia od januára minulého roka. Napriek tomu, že pandémia koronavírusu aj naďalej oslabuje ekonomickú aktivitu, negatívne dopady druhej vlny sú na komoditu oveľa menšie ako na jar. Obchodníci naviac stávkujú na ekonomické oživenie a s tým spojenú obnovu dopytu po rope, ktorý už súčasne prevyšuje ponuku aj pre obmedzenia ťažby OPEC-u plus pri klesaní zásob komodity vo svete.

Devízové trhy

Záver týždňa sa na devízovom trhu niesol v znamení oslabovania dolára, ktorý výrazne strácal po slabom reporte z trhu. Slabá tvorba pracovných miest predstavuje totiž riziko pre rastúcu dynamiku súkromnej spotreby a tým pádom aj celej ekonomiky. Z tlaku sa tak dokázalo vymaniť euro, ktoré voči zelenej bankovke posilnilo zhruba o 0,7 percenta na 1,2048 USD.

Dôležité ekonomické správy

 • Hlavným piatkovým makrozverejnením bol januárový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý ukázal na čistý prírastok 49-tisíc pracovných miest, čo bolo v súlade s očakávaniami. Miera nezamestnanosti klesla prekvapujúco na 6,3 percenta z 6,7 percenta, čo značí, že mnoho nezamestnaných odišlo z trhu práce a prestalo si hľadať prácu. Priemerná hodinová mzda naďalej rastie robustných 5,4-percentným medziročným tempom, čo je však spôsobené najmä tým, že počas koronaproblémov prišli o prácu najmä nízkokvalifikovaní zamestnanci.
 • Americký Senát v piatok schválil tzv. rezolučný proces rozpočtu, ktorý umožní demokratom presadiť nové fiškálne stimuly za 1,9 bilióna dolárov jednoduchou väčšinou (50 senátorov plus predsedajúci- ktorým je demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová) namiesto 60 potrebných hlasov, ktoré demokrati nemajú (kreslá v Senáte sú rozdelené presne 50:50 medzi republikánov a demokratov). Demokrati sa tak vyhnú dlhému hľadaniu kompromisu s republikánmi, čo znamená, že stimuly v pôvodnej navrhovanej výške by mohli byť skôr prijaté.
 • Cez víkend mala prezidentka ECB Christine Lagardová rozhovor vo francúzskom denníku Le Journal du Dimanche, v ktorom sa vyslovila, že prudšie oživenie sa ekonomiky eurozóny očakáva v lete. Lagardová súčasne vyjadrila presvedčenie, že eurozóna vyjde z krízy silnejšia, viac digitálna a zelenšia. Súčasne vyzvala vlády, aby urýchlili prácu na pláne obnovy. Lagardová dodala, že tvorcovia politík nezopakujú chyby z minulosti, keď náhle stiahli monetárnu aj fiškálnu podporu, ale budú to robiť postupne.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené čísla priemyselnej produkcie z Nemecka za december, ktorá na medzimesačnej báze len stagnovala a na medziročnej klesla o 1,0 percenta. Inak povedané, výrobný sektor sa takmer zotavil z koronašoku, a to platí viac menej všade vo svete.
 • Dopoludnia by mala byť zverejnená ešte investorská dôvera Sentix z eurozóny za február.
 • Popoludní zo Spojených štátov už nedorazia žiadne podstatnejšie makrodáta.
 • Trhy budú naďalej sledovať kvartálnu podnikovú výsledkovú sezónu za štvrtý kvartál.
 • Popoludní by mala mať vystúpenie prezidentka ECB Christine Lagardová.

Zaujalo nás

Netradičný zberateľský artikel

Do dražby v USA sa dostala záchodová doska nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Vyvolávacia cena tohto netradičného kúska z čias druhej svetovej vojny je stanovená na päť tisíc dolárov, pričom sa odhaduje, že skutočná cena by sa mohla vyšplhať až na trojnásobok tejto sumy.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.