Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street ale aj akcie v Nemecku sa posunuli na nové historické maximá, keď ich nahor ženie očakávanie väčších fiškálnych stimulov v USA po tom, ako demokrati získali pod kontrolu celý Kongres.
 • Konštruktívna nálada na trhoch vytlačila výnosy amerických dlhopisov nahor, 10-ročný benchmark sa pohybuje už nad 1,0 percentom.
 • Ropa WTI pokorilo métu 50 dolárov a posunula sa na 11-mesačné maximá, keď Saudská Arábia obmedzí produkciu. Ropu už dlhší čas tlačí nahor vakcína na COVID-19 a s ňou späté očakávanie rýchleho oživenia sa globálnej ekonomiky.
 • Oslabovaniu dolára ako bezpečného prístavu bránil skokovitý rast výnosov amerického dlhu a solídne makrodáta z USA.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Obchodovanie na amerických trhoch sa nieslo v pozitívnom duchu a hlavné akciové indexy tak opäť posúvali svoje historické maximá. Širší index S&P 500 pridal 1,48 percenta a po prvý krát uzatváral nad 3800 bodovou hranicou. Užší index Dow Jones pridal 0,69 percenta na 31 041 bodov. Opäť vo forme sa ukázali aj technológie, ktoré vzrástli o 2,56 percenta a technologický Nasdaq pokoril métu na 13 tisíc bodoch. Za skvelou náladou nestáli len solídne makrodáta z trhu práce, sektora služieb, či ukľudnenie situácie po stredajšom násilnom dobíjaní Kapitolu prívržencami dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ale hlavne modrá vlna eufórie, ktorá sa preliala cez Wall Street. Americká centrálna banka Fed, pravdepodobne nebude musieť niesť bremeno fiškálnych stimulov sama. Investori očakávajú po nečakanom víťazstve Demokratov v Senáte ďalšie kolo fiškálnej expanzie a voľnú cestu nastávajúcemu prezidentovi Bidenovi v presadzovaní ľavicovej politiky. A že by mala mať za cieľ aj zvyšovanie daní? V situácii akej sa aktuálne nachádza americká ekonomika tomu investori príliš neveria. Na pozitívnej vlne sa niesli aj európske akcie, ktoré navyšovali svoje predchádzajúce zisky. Prispeli k tomu dobré dáta z nemeckého priemyslu, či zlepšenie ekonomického sentimentu v eurozóne, ktoré zatienili aj kľúčový problém, ktorým je zhoršovanie pandémie koronavírusu na kontinente.

Dlhopisové trhy

Po potvrdení víťazstva Joe Bidena v prezidentských voľbách a ovládnutí Senátu Demokratmi, poslali vyhliadky na väčšie fiškálne výdavky novej vlády, strmhlav nahor výnosy amerických štátnych dlhopisov. 10-ročný výnos včera poskočil vyššie o päť bázických bodov a atakuje hranicu 1,1 percenta. V Európe k výraznejším zmenám na dlhopisoch nedošlo a výnosy sa držali v blízkosti stredajších hodnôt.

Komoditné trhy

Zlato sa nedokázalo vymaniť z tlaku rastúcich dlhopisových výnosov a posilňujúceho dolára, keď nakoniec stratilo 0,2 percenta a pokleslo na 1914 dolárov. Ropa sa pohybuje okolo 11-mesačných maxím nad 50-dolárovou hranicou, v čom jej pomáha saudskoarabský prísľub dobrovoľného zníženia vlastnej produkcie v snahe kompenzovať rast produkcie Ruska a Kazachstanu.

Devízové trhy

S rastúcimi výnosmi na dlhopisoch sa podpory dostáva doláru, ktorý naďalej posilňuje voči konkurencii. Pomohlo mu v tom aj opätovné zníženie žiadateľov o podporu v nezamestnanosti, či prekvapivé decembrové zvyšovanie aktivity v službách podľa indexu ISM. Oslabovaniu sa nevyhlo euro, ktoré napriek zlepšeniu decembrovej ekonomickej dôvery v eurozóne naďalej trápia deflačné tlaky v európskej ekonomike.

Dôležité ekonomické správy

 • Americký Kongres formálne schválil výsledky novembrových prezidentských volieb, ktoré vyhral demokratický kandidát Joe Biden. V kontexte násilností v Capitole včera dosluhujúci americký prezident Donald Trump vyhlásil, že odovzdanie moci (formálne sa nový prezident ujme Bieleho domu 20. januára) bude hladké, hoci s výsledkom volieb nesúhlasí. Trump súčasne odsúdil násilie v Capitole. Niektorí politici a média požadujú, aby prebehlo odvolanie súčasného prezidenta za násilnosti. Zamýšľajú sa však, či to necelé dva týždne pred koncom jeho mandátu má význam. Či už Trump skončí funkciu v riadnom termíne alebo o pár dní skôr, na trhy by to nemalo mať žiadny podstatný vplyv.
 • Včera zverejnené dáta z eurozóny potvrdili slabé deflačné tlaky, keď rýchly odhad inflácie na medziročnej báze dosiahol -0,3 percenta, čo predstavuje pokles už piaty mesiac v rade. V rozhodujúcej miere za tým stojí koronašok, keď aj jadrová inflácia ostáva na slabých 0,2 percentách.
 • Z eurozóny včera dorazil aj prieskum ekonomického sentimentu za december, ktorý sa zlepšil na 90,4 bodu z novembrových 87,7 bodu pri zlepšení sa spotrebiteľskej dôvery aj dôvery v priemysle. Dôvera v službách sa však mierne zhoršila v dôsledku opätovných reštrikcií súvisiacich s koronavírusom.
 • Novembrové maloobchodné tržby na úrovni eurozóny zaznamenali prekvapujúci pokles o 2,9 percenta na medziročnej báze po októbrovom raste o 4,2 percenta.
 • Hlavným zverejnením v Spojených štátoch bol prieskum ISM nevýrobného sektora za december, ktorý sa prekvapujúco zlepšil na 57,2 bodu z novembrových 55,9 bodu, čo predstavuje trojmesačné maximá a vymazanie poklesu po letných prázdninách. Americká ekonomika v závere roka, na rozdiel od Európy, ukazuje vysokú mieru expanzie.
 • V USA boli okrem toho včera zverejnené týždenné dáta z trhu práce. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahli 787-tisíc, čo je približne rovnaké číslo ako predchádzajúci reportovací týždeň. Pokračujúce žiadosti klesli na 5,07 milióna z 5,2 milióna. Inak povedané, trh práce sa postupne uzdravuje z koronašoku, no na predkrízové úrovne sa nedostane zrejme ani na konci roka 2021!

Kľúčové očakávané udalosti

 • Hlavným makrozverejnením bude decembrový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce.
 • Už ráno boli zverejnené čísla priemyselnej produkcie v Nemecku za november s medziročným poklesom o 2,6 percenta.
 • Z Nemecka dorazili aj dáta zahraničného obchodu za november, ktorý skončil v prebytku 17,2 miliardy euro pri 4,7 percentnom raste dovozov a 2,2 percentnom raste vývozov.
 • Z eurozóny dorazia dopoludnia ešte dáta novembrovej miery nezamestnanosti.

Zaujalo nás

Musk už je najbohatší na planéte

Parabolický rast akcií automobilky Tesla spravil z jej šéfa Elona Muska najbohatšieho človeka sveta. Jeho majetok podľa agentúry Bloomberg, ktorá zostavuje rebríček 500 najbohatších ľudí planéty, aktuálne dosahuje 195 miliárd dolárov. Musk, ktorý stojí i za úspechom spoločnosti SpaceX, tak predstihol doterajšieho lídra, zakladateľa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezosa, ktorý bol najbohatším človekom sveta od októbra 2017. Muskovi sa však darí takto mimoriadne len posledný rok, kedy jeho majetok stúpol vďaka „Tesla horúčke“ o neuveriteľných 150 miliárd dolárov. To je tiež rekordné tempo rastu, aké nemá medzi bohatými obdobu.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.