Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy v rastovom móde, keď sa investori sústredia na „otváranie“ ekonomík.
 • Ropa rástla už piaty obchodný deň v rade pre signály zlepšenia sa dopytu a poklesu ťažby.
 • Nemecký ústavný súd rozhodol, že niektoré operácie Bundesbanky v rámci kvantitatívneho uvoľňovania ECB sú protiústavné.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy:

Americké akcie včera rástli druhý deň v rade, keď pozitívna nálada investorov pramenila z optimizmu ohľadom uvoľňovania opatrení v súvislosti s koronavírusom v niektorých amerických štátoch a vo svete, od ktorého sa očakáva, že postupne nakopne globálny dopyt. Podiel na posilňovaní mal aj rast akcií zdravotníckych spoločností a prudké zdražovanie cien ropy, ktoré sa odrazilo na akciách spoločností z energetického sektora. Sentiment negatívne neovplyvnil ani prvý pokles aktivity v službách za ostatných 11 rokov. V závere obchodovania zastavilo rastovú trajektóriu vyhlásenie viceprezidenta Fedu Richarda Clarida, ktorý očakáva, že americká ekonomiku bude k spamätaniu potrebovať viac fiškálnych a monetárnych stimulov. Index Dow Jones vzrástol o 0,56 percenta na 23 883 bodov, širší index S&P 500 sa zvýšil o 0,9 percenta na 2 868 bodov a technologický Nasdaq Composite pridal 1,13 percenta na 8 809 bodov. Európske akcie posilňovali a zastavili tak trojdennú sériu prepadov. Investori boli pozitívne naladení vďaka dobrým firemným výsledkom v USA a nebrali príliš do úvahy negatívne rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, že nákupy dlhopisov, ktorými sa snaží ECB podporiť ekonomiku eurozóny, sú čiastočne v rozpore s nemeckou ústavou.

Dlhopisové trhy:

Uvoľnená nálada na trhu zvýšila záujem investorov o rizikovejšie aktíva, čo sa prejavilo v prudšom odraze výnosových kriviek bezpečne vnímaných amerických dlhopisov. 10-ročný vzrástol o tri bázické body na 0,66 percenta. Dianie na európskom dlhopisovom trhu ovplyvňovala prestrelka medzi nemeckým ústavným súdom a ECB. Negatívne rozhodnutie súdu, ktoré by mohlo zakázať účasť Bundesbanky na programe kvantitatívneho uvoľňovania ECB s označením PSPP, sa však nevzťahuje na nový program nákupu dlhopisov ECB pre boj s ekonomickými dopadmi koronavírusovej krízy označovaný skratkou PEPP, ktorému zostáva dostatok manévrovacieho priestoru, aby pokračoval. Negatívny dopad na ceny dlhopisov by tak mal byť len minimálny a krátkodobý. To dokazuje aj vývoj nemeckej desiatky, ktorej výnos sa včera pohyboval stabilne v okolí -0,57 percenta.  

Komoditné trhy:

S ústupom rizikovej averzie a silnejším dolárom sa nedarilo ani zlatu, ktoré zaznamenalo prvú stratu po troch sedeniach, ale bezpečne sa udržalo nad 1 700 dolármi. Cena ropy naďalej prudko rástla, keď sa počíta s tým, že uvoľnenie karanténnych opatrení vo svete pomôže oživiť dopyt po energii, ktorý sa v apríli prepadol o 30 percent. Navyše sa prudko znižuje aj ťažba ropy jednak v USA pod tlakom nízkych cien a jednak v rámci OPECu+, kde od 1. mája vstúpila do platnosti dohoda o redukcii ťažby o takmer 10 miliónov barelov denne. Americká ľahká ropa WTI pridala cez 20 percent na 24,5 dolára za barel. Severomorská ropa Brent posilnila o takmer 15 percent a vyšvihla sa nad 31 dolárov za barel.

Devízové trhy:

Americký dolár pokračoval v posilňovaní voči košu hlavných svetových mien, v čom mu nezabránil ani aprílový pokles aktivity v sektore služieb, prvý od marca 2009. Analytici totiž odhadovali pád do kontrakčného pásma oveľa hlbšie, čo trh nakoniec vyfiltroval ako pozitívny signál. Euro oslabilo k úrovni 1,08 EUR/USD kvôli negatívnemu verdiktu nemeckého ústavného súdu ohľadom kvantitatívneho uvoľňovania ECB. ECB v reakcii na rozhodnutie prisľúbila, že v rámci svojho mandátu bude aj naďalej robiť všetko preto, aby zabezpečila zvýšenie inflácie smerom k jej cieľu.

Dôležité ekonomické udalosti:

 • Nemecký ústavný súd včera vydal dlho očakávané rozhodnutie ohľadne kvantitatívneho uvoľňovania ECB v rámci programu Public Sector Purchase Programme (PSPP). Vyhlásil, že niektoré kroky, ktoré v rámci neho robí nemecká centrálna banka Bundesbanka sú v rozpore s nemeckou ústavou. Okrem toho ústavní sudcovia povedali, že PSPP je v rozpore so zmluvami EÚ. Súd dal čas tri mesiace na to, aby sa program upravil, inak hrozí, že Bundesbanka sa na ňom ďalej nebude zúčastňovať. Úprava by sa mala týkať toho, aby program nebol disproporčný vzhľadom k hospodárskym a fiškálnym parametrom. Nemecký ústavný súd tak ukázal iný názor ako mal Európsky súdny dvor v decembri 2018, ktorý dokázal akceptovať nákupy štátnych dlhopisov ECB ako nástroj menovej politiky. ECB by teraz mala vyargumentovať, že program spĺňa parametre disproporcionality. Centrálna banka v chvate včera už vydala utvrdenie, že robí všetko, čo je nutné s cieľom zvýšiť infláciu vo všetkých jurisdikciách. Navyše aj keď sa podarí vyargumentovať, že PSPP nie je nezákonný, ECB nedávno spustila program pandemického nákupu dlhopisov PEPP, ktorý je ešte výrazne voľnejší, čo sa týka pravidiel nákupu, kde sa dokonca banka môže odchýliť od kapitálových váh. Tento program by na základe včerajšieho rozhodnutia Nemeckého ústavného súdu mal byť hlboko za čiarou, keď každému ekonómovi je zrejmé, že nie je uskutočňovaný s cieľom podpory inflácia a hospodárskeho rastu, ale ako záchrana najmä pre južanské krajiny eurozóny, ktoré by si bez neho sotva vedeli požičať na trhu za rozumné ceny a viac menej by čelili bezprostrednému bankrotu.
 • Nálada v sektore služieb vo Veľkej Británii sa v apríli zlepšila podľa prieskumu PMI z historického marcového dna 12,3 bodu na aprílových 13,4 bodu. Číslo však stále signalizuje hlbokú kontrakciu aktivity.
 • Zo Spojených štátov dorazili finálne čísla PMI služieb za apríl a číslo 26,7 bodu predstavuje historické dno. To isté platí o finálnom čísle kompozitného PMI na úrovni 27 bodov. Včera bol v USA zverejnený aj aprílový prieskum sentimentu v nevýrobnom sektore podľa ISM, ktorý klesol na 41,8 bodu z marcových 52,2 bodu. Do kontrakčného pásma pod 50-bodovú métu sa prepadol prvýkrát od marca 2009. Index nových objednávok pritom klesol až na 32,9 bodu z marcových 52,8 bodu a index zamestnanosti na 30 bodov z marcových 47. Z týchto čísel je zrejmé, že v druhom kvartáli možno očakávať kontrakciu americkej ekonomiky kdesi okolo 25 až 30 percent na medzikvartálnej anualizovanej úrovni.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Už ráno boli zverejnené marcové podnikové objednávky z Nemecka, ktoré medziročne klesli o 15,6 percenta a medziročne o 16,0 percenta, pod čo sa podpísal vplyv koronavírusu.
 • Dnes budú naprieč Európou zverejnené finálne aprílové čísla prieskumov nálady PMI v sektore služieb, ako aj kompozitný ukazovateľ PMI.
 • Zo Spojených štátov dorazí aprílový ADP report zmeny zamestnanosti v súkromnom sektore.

Zaujalo nás:

Tesla šľape, Musk sa môže tešiť na odmenu

Keď pred dvomi rokmi excentrický miliardár Elon Musk uzatváral v automobilke Tesla novú zmluvu, vzdal sa na obdobie 10 rokov pravidelnej mzdy. O nárok na peniaze od firmy však úplne neprišiel. Do zmluvy totiž zakomponoval až 12 hodnotových odmien, ktoré získa v prípade, že firma dosiahne určité výsedky. A práve jeden z takýchto cieľov mu aktuálne otvoril cestu k „odmene“ v hodnote zhruba 700 miliónov dolárov. Musk má vďaka tomu, že sa trhová kapitalizácia spoločnosti viac ako pol roka udržuje nad 100 miliardami dolárov, nárok na zvýhodnený nákup 1,69 milióna akcií firmy za 350 dolárov, pričom trhová cena sa pohybuje nad 760 dolármi za akciu.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.