Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Spojené štáty stále nepoznajú meno nového prezidenta, no podľa najnovšieho spočítavania hlasov je krok od Bieleho domu demokrat Joe Biden. Je vysoko pravdepodobné, že Kongres bude opäť rozdelený medzi demokratickú Snemovňu a republikánsky Senát. Takisto je pravdepodobné, že porazený prezidentský kandidát Donald Trump bude odporovať výsledky volieb na súdoch, čo môže vyvolať na trhoch nervozitu.
 • Akciové trhy pokračujú v rely po prezidentským voľbách v USA založenej na tom, že Demokratická strana nezískala úplnú kontrolu nad krajinou, čo znižuje pravdepodobnosť prísnej regulácie biznisu a rastu firemných daní.
 • Výnosy amerických štátnych dlhopisov sú nižšie ako pred voľbami, keď klesajú prospekty skorého prijatia veľkého deficitného fiškálneho balíka a súčasne rastú očakávania väčšieho menového uvoľňovania centrálnymi bankami.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie spevňovali štvrtý deň v rade o viac ako percento, čo je ich najdlhšia séria za ostatných 38 rokov. Eufóriu podporuje vidina patovej situácie v Kongrese, kde by si väčšinu v Snemovni reprezentantov mali udržať demokrati, ale pravdepodobne sa im nepodarí získať aj Senát. Takéto rozloženie síl by efektívne blokovalo extrémne prvky programu nového prezidenta, ktorým má bližšie sa stať Joe Biden. Ten mal v pláne reguláciu ceny liekov v rámci zdravotného systému, vyššie korporátne dane a výraznejšiu reguláciu technologického sektora. Tieto skutočnosti sa pretavili do abnormálnych ziskov hlavne technologických spoločností. Takmer bez povšimnutia zostalo zasadnutie Fedu. Centrálna banka ponechala nastavenie menovej politiky nezmenené, pričom zjavne vyčkáva na fiškálnu pomoc zo strany Kongresu, ktorú by v prípade núdze vedela podporiť ďalšími menovými stimulmi. Súhrnne blue chips index Dow Jones vzrástol o 1,95 percenta na 28 390 bodov, širší index S&P 500 rovnakým tempom spevnil na 3 510 bodov a technologický Nasdaq Composite si pripísal až 2,59 percenta na 11 890 bodov. V raste pokračovali aj európske akcie, ktoré uzatvárali na dvojtýždňových maximách. Prispeli k tomu dobré výsledky firiem, nové stimulačné opatrenia v Británii a hlavne vývoj amerických prezidentských volieb, keďže od Bidena sa očakávajú korektnejšie vzťahy s Európou. Celkovo paneurópsky index STOXX 600 vzrástol o 1,05 percenta na 367 bodov, britský FTSE 100 sa zvýšil o 0,39 percenta na 5 906 bodov a nemecký DAX 30 posilnil až o 1,98 percenta na 12 568 bodov.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov zostali stabilné. Rozdelený Kongres bude mať pravdepodobne vplyv aj na rozsah fiškálnych stimulov, ktoré budú zrejme menšie ako sa očakávalo. V tom prípade by do finančného systému mohol napumpovať peniaze Fed, ktorý si nechal pootvorené zadné dvierka ponechaním úrokových sadzieb blízko nule. Európske výnosy zostali po vzore Ameriky taktiež bez výrazného pohybu.     

Komoditné trhy

S oslabujúcim sa dolárom vyskočilo zlato prudko nad 1900 dolárovú métu, keď si pripísalo 2,3 percenta. So zúriacou pandémiou koronavírusu, ktorá ohrozuje dopyt po energii, sa nedarilo rope, ktorá výraznejšie redukovala predchádzajúce zisky. Ropa WTI stratila 1,6 percenta a poklesla na 28,5 dolárov. Severomorská ropná zmes brent poklesla o 1,3 percenta na 40,7 dolárov za barel.

Devízové trhy

S volebnou nervozitou na devízovom trhu oslaboval americký dolár, ktorý voči konkurencii poklesol až na dvojtýždňové minimum. Vyzerá to tak, že jednofarebný „modrý“ Kongres nebude, čo skomplikuje prijatie ďalších fiškálnych stimulov pre domácu ekonomiku s veľkou dierou vo verejných financiách, čo dostávalo dolár pod tlak. Všeobecný optimizmus na trhoch nahrával rizikovým menám v čele s eurom, ktoré sa voči doláru vyhuplo nad úroveň 1,18 EUR/USD. Darilo sa aj libre, keď síce Bank of Englad ponechala úrokové sadzby nezmenené, ale v boji s dopadmi pandémie koronavírusu navýšila objem nakupovaných dlhopisov o ďalších 150 miliárd libier.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera skončilo dvojdňové zasadnutie Fedu, ktorý základné nastavenie menovej politiky nezmenil. Príliš sa nezmenil ani slovník z vyhlásenia po zasadnutí. Centrálna banka opäť konštatovala, že hoci ekonomika pokračuje v obnove (čo je oproti septembru menej optimistický slovník), je stále značne pod úrovňami z pred vypuknutia pandémie koronavírusu. Hlava Fedu Jay Powell súčasne uistila, že Fedu sa neminula munícia ako pomôcť ekonomike. Centrálni bankári dodali, že ekonomika bude potrebovať ďalšie fiškálne a aj menové stimuly.
 • Včera sa skončilo aj zasadnutie Bank of England, ktorá zvýšila kvantitatívne uvoľňovanie o 150 miliárd libier pri nezmenenom nastavení úrokových sadzieb (hoci už v septembri vyhlásila, aby sa bankový sektor pripravil na prípadné negatívne sadzby). Cieľ je jasný- pomôcť ekonomike, ktorá sa ešte nespamätala z prvej vlny koronavírusu a už na ňu útočí druhá, pričom stále nie je isté, či sa Londýnu podarí dosiahnuť obchodnú dohodu s Bruselom po skončení prechodného obdobia po brexite.
 • Z makrodát boli včera zverejnené septembrové maloobchodné tržby na úrovni eurozóny, ktoré rástli medziročne 2,2-percentným tempom po 4,4 percentnom raste v auguste. Ide sčasti o efekt odloženej spotreby po jarných lockdownoch. Spomaľujúce sa tempo má na svedomí prichádzajúca druhá vlna koronavírusu, neistota s ňou spojená podkopáva spotrebiteľskú dôveru, čo má vplyv na spomalenie výdajov a spotreby.
 • Z USA včera dorazili pravidelné týždňové dáta z trhu práce. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahli 751-tisíc, čo je síce mierne nižšie číslo ako prechádzajúci reportovací týždeň, no viac oproti 730-tisícovému konsenzu. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 7,29 milióna z predchádzajúcotýždňových 7,82 milióna, no konsenzus čakal úroveň 7,19 milióna.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Ráno boli už zverejnené dáta septembrovej priemyselnej produkcie z Nemecka, ktorá rástla 1,6-percentným medziročným tempom.
 • Hlavnou udalosťou dňa z pohľadu makrodát však bude októbrový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce.

Zaujalo nás

Trhoví víťazi amerických volieb

Okolo výsledku volieb v USA aj naďalej panuje neistota, avšak rysujúca sa situácia prípadného víťazstva Joea Bidena a udržania Senátu republikánmi je pre trhy veľmi priaznivá. Okrem klasických rizikových aktív sa darí aj alternatívnym investíciám. Na rastovej vlne sa nesie aj najrozšírenejšia kryptomena bitcoin, ktorá včera posilnila o viac ako 10 percent na 15 700 dolárov a obchoduje sa tak najvyššie od januára 2018. Až o štyridsať percent vyleteli nahor akcie konopnej firmy Aurora Cannabis a mohutne rástli aj iné spoločnosti v odvetví, ktorým sa pozdávajú demokratické sľuby dekriminalizovať užívanie marihuany na federálnej úrovni.  

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.