Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Rast akcií technologického sektora, víťaza koronakrízy, zabránil poklesu akciových trhov v Spojených štátoch.
 • Americká ropa WTI prvý krát od polovice apríla zatvárala nad 20-dolárovou hranicou, keď začína zapínanie svetovej ekonomiky a klesá ťažba.
 • Americké ministerstvo financií oznámilo, že v druhom kvartáli si plánuje požičať rekordné tri bilióny dolárov s cieľom financovať koronavírusové fiškálne stimuly.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy:

Americké akcie zahájili nový týždeň rastom, keď sa im pred koncom obchodovania podarilo zmazať predchádzajúce straty. K posilneniu pomohli hlavne veľké technologické a internetové spoločnosti v čele s Microsoftom a Netflixom, ako aj postupne stabilizujúca sa cena ropy, ktoré prevážili nad obnovením napätia medzi USA a Čínou kvôli zodpovednosti za pandémiu a výpredaj aeroliniek v reakcii na odpredaj svojich podielov zo strany legendárneho investora Warrena Buffetta, ktorý sa kvôli tvrdým dopadom koronavírusu na letecký priemysel sťahuje z odvetvia. Strácali aj samotné akcie Buffettovej Berkshire Hathaway, pretože konglomerát vykázal rekordnú kvartálnu čistú stratu a aj napriek prudkým marcovým výpredajom na akciových trhoch, spoločnosť neurobila žiadne signifikantné nákupy. Index Dow Jones stúpol o 0,11 percenta na 23 749 bodov, širší index S&P 500 sa zvýšil o 0,42 percenta na 2 842 bodov a index technologického trhu Nasdaq Composite pridal až 1,23 percenta na 8 710 bodov. Po predĺženom víkende európske akcie výrazne strácali. Hlavnými faktormi poklesu bolo rastúce napätie medzi USA a Čínou, ako aj pokles ekonomickej aktivity v Európe na historické minimum. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 2,65 percenta na 328 bodov, britský index FTSE 100 odpísal 0,16 percenta na 5 753 bodov a nemecký DAX poklesol až o 3,64 percenta na 10 466 bodov.

Dlhopisové trhy:

Výnosy bezpečne vnímaných amerických dlhopisov len stagnovali, keď rastúce napätie medzi USA a Čínou potom, ako Washington zostril svoji kritiku voči Pekingu v súvislosti s pôvodom koronavírusovej pandémie, vyvážilo opatrný optimizmus s postupným otváraním ekonomík po celom svete. Americký 10-ročný výnos sa tak aj naďalej pohybuje tesne nad 0,6 percentami. Vývoj spoza Atlantiku nasledovali aj nemecké štátne dlhopisy, ktorých 10-ročný výnos len nepatrne vzrástol na -0,56 percenta.

Komoditné trhy:

Slabosť akciových trhov a náznaky obnovenia obchodného sporu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami- USA a Čínou, nahrávali zlatu, ktoré si pripísalo 0,61 percenta na skončilo na 1711 dolároch. Stúpala aj cena ropy, ktorej udávalo smer uvoľňovanie karanténnych opatrení i znižovanie ťažby vo svete spolu s prvými signálmi pomalého oživovania sa dopytu po komodite. Silnejší rast brzdí roztržka medzi USA a Čínou ohľadne pôvodu koronavírusu, ale i tak sa cena dostala po dlhšom čase nad 20 dolárov. Americká ľahká ropa WTI vystúpila o 7,23 percenta na 21,21 dolárov za barel a severomorský benchmark, ropa Brent, pridal 5,7 percenta k 28 dolárom za barel.

Devízové trhy:

Obavy z obnovenia minuloročného obchodného sporu medzi USA a Čínou nahrávali doláru, v ktorom hľadali investori bezpečné útočisko v čase neistoty. Pod 109 dolárových centov prudko oslabilo euro, keď súčasná ekonomická situácia v Európe nie je vôbec ružová. Podnikateľská aktivita sa v apríli v eurozóne takmer zastavila a jej index sa prepadol až na rekordné minimum. Výraznejšie nenadchlo ani mierne zvýšenie májovej dôvery investorov v ekonomiku eurozóny, keď ukazovateľ hodnotenia súčasnej situácie kvôli koronakríze zostúpil tiež na historické dno.

Dôležité ekonomické správy:

 • Naprieč Európou boli v pondelok publikované finálne čísla indexov nákupných manažérov PMI vo výrobnom sektore za apríl. Nemecké PMI na úrovni 34,5 bodov znamená 133-mesačné minimá v dôsledku koronavírusu, francúzske či talianske PMI dokonca dosiahli historické dná. Na úrovni eurozóny dosiahol ukazovateľ hodnotu 33,4 bodu predstavuje 134- mesačné dno. Okrem toho bola včera z eurozóny zverejnená aj investorská dôvera Sentix za máj, ktorá sa oproti aprílu marginálne zlepšila na -41,8 bodu z aprílových -42,9 bodu. Fakt, že sa už výrazne nezhoršuje môže naznačovať, že aj ekonomická aktivita by sa mohla postupne odrážať od dna.
 • Zo Spojených štátov včera dorazili marcové podnikové objednávky, ktoré viac menej v súlade s očakávaniami klesli medzimesačne o 10,3 percenta, keď koronakríza začala hrýzť aj výrobnú aktivitu.
 • Americké ministerstvo financií oznámilo, že si v priebehu druhého kvartálu chce požičať rekordných 3,0 bilióna dolárov emisiou dlhu na trhoch. Ide o takmer 12 percent hodnoty aktuálneho celkového verejného dlhu. Počas prvého kvartálu dosiahlo refinancovanie 477 miliárd dolárov. Na tretí kvartál je naplánovaných zhruba 677 miliardová emisia dlhopisov. Rekordná pôžička je nutná na financovanie gigantického fiškálneho stimulu s cieľom uľaviť ekonomike v súvislosti s koronavírusom. Vzhľadom k programu kvantitatívneho uvoľňovania Fedu by nemalo ministerstvo najmenší problém si lacno požičať.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Dnes sa očakáva rozhodnutie nemeckého Ústavného súdu ohľadom zákonnosti kvantitatívneho uvoľňovania ECB v rámci programu PSPP. Vo všeobecnosti sa neočakáva protiústavnosť tohto opatrenia, no je možné, že súd uvalí rôzne obmedzenia na nákupy. To by následne mohlo obmedziť manévrovací priestor ECB, špeciálne v prípade PEPP programu (núdzový pandemický nákup dlhopisov) ktorý je ešte voľnejší s ešte menej podmienkami.
 • Z Veľkej Británie a aj zo Spojených štátov budú zverejnené finálne čísla prieskumov sentimentu PMI v službách za apríl. V USA navyše bude zverejnený aj kompozitný PMI a aprílový prieskum ISM nevýrobného sektora.
 • Pozorne bude sledované aj vystúpenie šéfa Bundesbanky Jensa Weidmanna.

Zaujalo nás:

Európa sa topí vo víne

Karanténne opatrenia nie sú tragédiou len pre reštaurácie, ale doplácajú na ne aj vinári, ktorí kvôli nefunkčným odberateľským reťazcom nemajú odbyt doma, ani v zahraničí. Vinári varujú, že pokiaľ EÚ finančne nepodporí núdzovú destiláciu miliardy fliaš vína do priemyslového etanolu, Európa sa „utopí“ v prebytku vína. Bez pomoci Bruselu budú totiž vinárske sklady príliš plné na to, aby v nich mohli uchovať tohtoročnú úrodu. Obrie zásoby sa tak neskôr premietnu do prudkého poklesu cien vína. Medzinárodná organizácia pre vínnu révu a víno upozornila, že kvôli pandémii by sa mohol znížiť celosvetový predaj vína a príjmy európskych pestovateľov až o polovicu.  

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.