Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Hoci Wall Street bola najskôr nervózna z nejasných výsledkov amerických prezidentských volieb a volieb do Kongresu, dokázala zo seba negativitu striasť a pomerne prudko rástla. Prospekty rozdeleného Kongresu medzi republikánsky Senát a demokratickú Snemovňu znižujú pravdepodobnosť zrušenia Trumpovou administratívou prijatých daňových škrtov ako aj hrozbu prísnejšej regulácie technologického sektora. Na druhej strane nervozita sa môže na trhy vrátiť, keď rozdelený Kongres zhoršuje prospekty rýchleho prijatia ďalších fiškálnych stimulov.
 • Nálada v americkej ekonomike je podľa októbrového PMI Composite najlepšia od jari 2018, v službách dokonca podľa PMI services od jari 2015.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akciové trhy zaznamenali deň po prezidentských voľbách jednu z najväčších rely so ziskom cez dve percentá a technologický index Nasdaq rástol o takmer štyri percentá. Nervozita zo stále nejasného výsledku prezidentských volieb v USA bola kompenzovaná faktom, že „demokratická modrá vlna“ nebude mať pod kontrolou vládu v USA. Aj kebyže vyhrá Biely dom demokrat Joe Biden, tak vyzerá to tak, že Kongres bude naďalej rozdelený medzi demokratov (Snemovňa) a republikánov (Senát), čo znižuje pravdepodobnosť veľkej regulácie, najmä technologických firiem a zvyšovanie korporátnych daní, ktoré mali v pláne viac doľava orientovaní demokrati. Cez republikánov v Senáte totiž prísna regulácia nemá šancu prejsť, čo trhy vnímali ako dobrú správu. Stále sa však na ne môže vrátiť volatilita a výpredaje, keďže klesá aj šanca o rýchle prijatie veľkého fiškálneho stimulačného balíka. Navyše výsledok prezidentských volieb môže byť „contested“ a je pravdepodobné, že ho budú riešiť súdy, keďže volebný tím prezidenta Donalda Trumpa už robí rôzne právne kroky týmto smerom s cieľom pokúsiť sa zvrátiť čoraz viac hroziacu volebnú porážku.

Dlhopisové trhy

Výnos 10-ročného amerického dlhopisu klesol o vyše 10 bázických bodov k 0,72 bodom, keď na jednej strane pretrváva neistota, kto sa stane víťazom prezidentských volieb v USA a súčasne obchodníci vidia veľa prekážok na ceste prijatia dodatočných fiškálnych stimulov v americkom Kongrese, keď Snemovňa bude patriť demokratom a senát republikánom.

Komoditné trhy

Zlato klesalo pod tiažou posilňujúceho sa dolára. Žltý kov klesol pod 1900 dolárovú métu, keď je sporné, aký veľký fiškálny balíček dokáže nový Kongres v USA doručiť. Snemovňu zrejme udržia demokrati, no s menšou väčšinou ako doteraz a Senát bude stále v rukách republikánov.

Devízové trhy

Dolár sa výraznejšie posilnil voči zvyšku hlavných svetových mien a vzájomný výmenný kurz eura voči doláru sa pohyboval aj pod 117 centami, keď obchodníci rozväzovali stávky na veľké fiškálne stimuly v USA, v ktoré verili pri predpoklade jednofarebného „modrého“ Kongresu pod kontrolou demokratov. Je však pravdepodobné, že Senát si pod kontrolou udržia republikáni, čo bude komplikovať prijatie ďalších podporných opatrení pre ekonomiku, nech je víťazom prezidentských volieb ktokoľvek.

Dôležité ekonomické správy

 • Stále pokračuje čakanie na výsledky amerických prezidentských volieb a volieb do Kongresu. Misky váh v boji o Biely som sa nakláňajú v prospech demokrata Joea Bidena, ktorý má už 264 nominácií z 270 potrebných na získanie úradu, keď cez noc získal hlasy v štátoch Michigan a Wisconsin a vedie aj v Nevade. Ak by tak vyhral, tak vyhrá celkovo voľby bez ohľadu na výsledky v Pensylvánii, Georgii a Severnej Karolíne, kde má tesne na vrch úradujúci prezident Donald Trump. Problémom bude, že Trump už teraz robí rôzne právne kroky s cieľom zastaviť počítanie hlasov a žiada o prepočítavania vo Wisconsine, Michigane, ale aj v Pensylvánii. Je preto možné, že definitívne výsledky nebude poznať ani dnes. Okrem toho pri voľbách do Kongresu sa zdá, že väčšinu v Snemovni reprezentantov si udržia Demokrati, aj keď o niekoľko kresiel prišli, naopak Senát by mohol byť aj naďalej republikánsky. Teda opäť rozdelený Kongres, čo môže komplikovať prijímanie zákonov vrátane fiškálnych stimulov.
 • Včera boli naprieč Európou zverejnené finálne čísla prieskumov nálady PMI v sektore služieb za október ako aj kompozitný PMI za október. Hoci boli výsledky oproti flashovým odhadom revidované nahor, celkovo sa nálada zhoršuje v dôsledku prichádzajúcej druhej vlny koronavírusu a s tým súvisiace zavádzanie reštriktívnych opatrení vlád. Nálada v sektore služieb (ktorý je pomerne intenzívny na sociálne kontakty) v Nemecku či na úrovni eurozóny, klesla pod métu 50 bodov, čo signalizuje kontrakciu. PMI kompozitné sa v eurozóne síce udržalo presne na 50-bodovej méte, no oproti augustu a septembru ide o mierny pokles. V Nemecku ostalo PMI Composite prekvapujúco vysoko na 55-bodovej méte, čo ide najmä na vrub silnému sektoru výroby.
 • Zo Spojených štátov takisto dorazili finálne čísla PMI služieb za október, ktoré sa oproti septembru zlepšili na najvyššiu úroveň od apríla 2015. Kompozitný PMI dosiahol najlepšie hodnoty od mája 2018. Oba indexy sa pohybujú nad 56 bodmi, čo sú nezvyčajne vysoké, priam stratosférické hodnoty a naznačujú, že by ekonomika mala pokračovať v rýchlom raste. Je otázne či sa to naplní vzhľadom k ďalšej vlne koronavírusu, keď sa všeobecne očakáva spomalenie sa rastu ekonomiky vo štvrtom kvartáli, okrem iného aj pre odznievanie fiškálnych stimulov. Včera z USA dorazil aj októbrový prieskum ISM nevýrobného sektora, ktorý klesol oproti septembru na 56,6 bodu z 57,8 bodu. Stále je však pomerne vysoko a hovorí a rýchlej expanzii.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené nemecká dáta podnikových objednávok za september, ktoré v septembri klesli medziročne „len“ o 1,9 percenta, pričom konsenzus trhu čakal 4,7-percentný pokles.
 • Dnes zasadá Bank of England, ktorá zvýšila kvantitatívne uvoľňovanie o 150 miliárd libier s cieľom pomôcť ekonomike bojujúcej s druhou vlnou koronavírusu.      
 • Na úrovni eurozóny budú zverejnené septembrové maloobchodné tržby.
 • V USA sa dnes skončí dvojdňové zasadnutie Fedu, kde však neočakávame zmenu nastavenia menovej politiky.

Zaujalo nás

Najväčší rast amerických akcií po voľbách od roku 1900

Podľa štatistík Bloombergu rástli včera americké akciové trhy deň po voľbách najviac od začiatku 20. storočia so ziskom širokého indexu S&P 500 o 2,2 percenta. Iné štatistiky hovoria, že keď index S&P 500 rástol deň po voľbách, v nasledujúcich troch mesiacoch bol vyššie v 90 percentách času, a to v priemere o 4,4 percenta.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.