Patrik Hudec
  • Patrik Hudec
  • analytik
  • +421 904 744 519
  • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
  • Stanislav Pánis
  • analytik
  • +421 911 821 577
  • panis@jtbanka.sk
  • Obnovený tlak rastúcich dlhopisových výnosov prevážil v zámorí nad ekonomickým optimizmom. Výpredaj doľahol hlavne na technológie, ktoré sa zrazu s rastúcimi výnosmi stávajú pre investorov menej atraktívnymi.
  • Ekonomika eurozóny sa kvôli prísnym protipandemickým opatreniam nachádza v tzv. dvojitej recesii ako ukázali finálne čísla indexov nákupných manažérov za február.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Akcie na Wall Street v stredu oslabovali, nakoľko po pár dňoch relatívneho pokoja už neuniesli strmý nárast výnosov na štátnych dlhopisoch. Nervozitu spôsobil aj slabší prírastok zamestnaných v súkromnom sektore ako sa očakávalo. Obnovený tlak doľahol hlavne na technológie, ktoré so sebou stiahli aj zvyšné indexy a zatienili tak postupné zotavovanie energetického a fiškálneho sektora. Tie ťažia z rýchleho priebehu vakcinácie v zámorí, ktoré by malo umožniť skoršie otváranie ekonomiky a jej silnejšie naštartovanie sa. To podporil prezident Joe Biden, ktorý oznámil, že USA budú mať dostatok vakcín k naočkovaniu všetkých dospelých Američanov na konci mája. Celkovo index Dow Jones stratil 0,39 percenta, širší index S&P 500 poklesol o 1,31 percenta a technologický Nasdaq sa vylial až o 2,7 percenta. Na európskych trhoch zavládol mierny optimizmus, aj keď situácia okolo očkovania nie je v eurozóne zďaleka tak ružová ako v Amerike. Paneurópsky index STOXX 600 pridal 0,05 percenta a nemecký DAX spevnil o 0,29 percenta. Najlepšie si viedol britský index FTSE 100, ktorý vzrástol o 0,93 percenta, nakoľko sa zdá, že domáca ekonomika by sa mala zotaviť skôr ako sa predpokladalo, a to i vďaka novým fiškálnym stimulom v objeme 65 miliárd libier.

Dlhopisové trhy

Pozitívne informácie okolo vakcinácie proti Covid-19 podporili optimizmus okolo rýchleho ekonomického oživenia ekonomiky a vystrelili výnosy štátnych dlhopisov opäť prudko nahor. Americký 10-ročný výnos vzrástol o sedem bázických bodov na 1,47 percenta a nemecká desiatka podobným tempom dosiahla -0,3 percenta.

Komoditné trhy

Pod tlakom rastúcich dlhopisových výnosov a silnejšieho dolára opäť strácalo zlato, ktoré pokleslo o 1,3 percenta na nové deväťmesačné minimum 1 715 dolárov. Naopak darilo sa rope, ktorá sa vrátila nad 60 dolárovú hranicu, keď sa objavili správy, že by mohol kartel OPEC+ predsa len udržať svoju produkciu v najbližšom období ešte zmrazenú. Rastu ceny nezabránil ani obrí nárast zásob komodity na americkom trhu v minulom týždni o viac ako 21 miliónov barelov.

Devízové trhy

Na devízovom trhu posilňoval americký dolár vďaka očakávaniam, že s rýchlou vakcináciou bude rýchlejšie aj ekonomické oživenie v USA ako v iných regiónoch sveta. Na atraktivite mu pridali aj rastúce dlhopisové výnosy a fakt, že eurozóne reálne hrozí dvojitá recesia, čo zráža silu eura.

Dôležité ekonomické správy

  • Už ráno bol zverejnený súkromný prieskum nálady v čínskej ekonomike podľa Caixin PMI za február. Viac menej potvrdil spomalenie tempa expanzie, čo signalizovali štátne PMI dáta. PMI Composite klesol na 51,7 bodu z januárových 52,2 bodu. Je však možné, že vychýlenia boli spôsobené najmä sviatkami čínskeho nového roka. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že čínska ekonomika ďalej rastie, a koronašok už dávnejšie prekonala.
  • Ekonomika eurozóny sa kvôli prísnym protipandemickým opatreniam nachádza v tzv. dvojitej recesii ako ukázali finálne čísla indexov nákupných manažérov za február. Kompozitný PMI sa síce zvýšil z 47,8 na 48,8 bodu, naďalej však zostáva pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od poklesu podnikateľskej aktivity. Index PMI v službách vzrástol len nepatrne z 45,4 na 45,7 bodu. Obdobná situácia je aj v Nemecku, kde však výrazná aktivita v priemysle dokáže držať kompozitné PMI nad 50 bodmi, konkrétne 51,1 bodu. Aktivita v službách naopak poklesla z 46,7 na 45,7 bodu. Potvrdilo sa tak, že zatiaľ čo spracovateľský sektor sa dokázal vysporiadať s druhou vlnou pandémie prekvapivo dobre, služby trpia na prísne karanténne opatrenia a tvrdé lockdowny v mnohých regiónoch sveta.
  • Nemecká centrálna banka Deutsche Bundesbank nedosiahla v minulom roku z dôvodu tvrdých dopadov koronakrízy žiadne zisky, a preto prvý krát od roku 1979 nepošle do štátneho rozpočtu žiadne peniaze.
  • Údaje z USA v podobe februárových finálnych dát PMI zo služieb a kompozitného ukazovateľa PMI naznačili svižné tempo rastu ekonomiky, keď obe stúpli na takmer 60 bodov. Index IMS zo sektoru služieb síce zaostal za očakávaniami, keď vo februári poklesol z 58,7 na 55,3 bodov, ale naďalej ukazuje solídne oživenie a hlavne ďalší nárast inflačných tlakov v ekonomike.
  • V americkom súkromnom sektore získalo vo februári prácu 117 tisíc ľudí, čo po januárovom náraste o 198 tisíc výrazne zaostalo za očakávaniami analytikov, ktorí dúfali v prírastok 177 tisíc.
  • Minulý týždeň vzrástli ropné zásoby na americkom trhu o rekordných 21,563 milióna barelov.
  • V pravidelnej situačnej správe nazývanej Béžová kniha Fed uviedol, že hospodárska aktivita v USA od začiatku roka do polovice februára mierne rástla a zástupcovia biznisu sú prevažne optimistickí vo výhľadoch na ďalších 6 – 12 mesiacov. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes dopoludnia budú zverejnené maloobchodné tržby a miera nezamestnanosti v eurozóne za január.
  • Popoludní dorazia z Ameriky pravidelné týždenné čísla z trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ako aj priemyselné objednávky za rovnaké obdobie. 

Zaujalo nás

Ľudia počas pandémie ušetrili takmer tri bilióny dolárov

Spotrebitelia v najväčších ekonomikách sveta ušetrili v čase obmedzeného pohybu a zavretých obchodov, v dôsledku pandémie koronavírusu, až 2,9 bilióna dolárov. Pravdepodobne v tom budú ešte pokračovať, pretože reštrikcie v mnohých krajinách naďalej pretrvávajú a vlády rozdávajú ďalšiu stimulačnú pomoc. Takáto značná hotovosť vytvára potenciál pre silné oživenie z recesie, akonáhle sa podarí dostať Covid-19 pod kontrolu.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.