Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Definitívne výsledky amerických prezidentských volieb v čase písania nášho reportu nie sú známe. Súboj o Biely dom je však tesnejší ako sa predpokladalo oproti predvolebných prieskumom, kde so značným náskokom viedol demokrat Joe Biden. Obaja kandidáti- republikánsky úradujúci prezident Donald Trump aj jeho vyzývateľ Joe Biden získali cez 210 nominácii, na víťazstvo je potrebných 270. Je otázne, či sa definitívne výsledky dozvieme ešte dnes vzhľadom k potrebe sčítania veľkého množstva hlasov poštov.
 • Tesný je aj súboj o Senát ako aj Snemovňu reprezentantov amerického Kongresu, kde predvolebné prieskumy dávali navrch demokratom.
 • Americké akciové trhy sa v deň volieb prudko odrazili, keď obchodníci očakávali jasný výsledok volieb bez jeho spochybňovania jedným z porazených kandidátov a následne Kongres rýchlo doručí ďalší fiškálny balík.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie predviedli vo volebný deň masívnu rely, keď investori vsádzali na jasné víťazstvo jedného z kandidátov- a v podstate Joea Bidena, ktorý jasne viedol v prieskumoch, bez ďalších zbytočných prieťahov a následné rýchle schválenie balíčka fiškálnych stimulov pre americkú ekonomiku, vo väčšom objeme aký navrhovali republikáni a súčasná administratíva Donalda Trumpa. Najviac sa darilo bankám, ktoré si pripísali okolo troch percent. Naopak aj napriek rastúcej cene ropy sa nedarilo energetickému sektoru, ktorého favorit je republikánsky prezident a príliš mu nevonia Biden a „zelená“ energetika. Sumárne blue chips index Dow Jones stúpol o 2,06 percenta na 27 480 bodov, širší index S&P 500 vzrástol o 1,78 percenta na 3 369 bodov a technologický Nasdaq Composite pridal 1,85 percenta na 11 160 bodov. Na pozitívnej volebnej vlne sa niesli aj európske akcie, ktoré pokračovali vo vymazávaní strát z minulého týždňa. Prípadná Bidenova výhra by bola pre európske akcie reflačným obchodom. Za jeho prezidentovania by totiž mala americká ekonomika viac podporovať akciové trhy, čo by bolo perfektné pre cyklické sektory, ktoré môžu prekonávať zvyšok trhu. Celkovo paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 2,34 percenta na 356 bodov, britský FTSE 100 pridal 2,33 percenta na 5 786 bodov a nemecký DAX uzavrel so ziskom 2,55 percenta na 12 088 bodoch.

Dlhopisové trhy

Vo všeobecnom optimizme na trhoch rástli aj výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov. 10-ročný výnos poskočil o päť bázických bodov na 0,9 percenta, čo je jeho najvyššia hodnota od začiatku júna. Investori sa vrátili k myšlienke, že s jasným víťazstvom demokratov a následným prijatím ďalšieho reflačného fiškálneho balíčka, by sa mohli po voľbách postupne začať zvyšovať úrokové sadzby. Európa viac-menej kopírovala americký scenár a mierne rástli aj výnosy v jadre eurozóny.

Komoditné trhy

S oslabovaním dolára sa darilo zlatu, ktoré pridalo viac ako pol percenta poskočilo na týždňové maximum 1910 dolárov. V korigovaní strát z predchádzajúceho týždňa pokračovala ropa, v čom jej pomohlo oživovanie finančných trhov a vidina predĺženia ťažobných škrtov aliancie OPEC+. Ešte výraznejšiemu posilňovaniu komodity bránia obavy z rýchleho šírenia koronavírusu vo svete a s tým súvisiace reštriktívne opatrenia, ktoré ohrozujú dopyt po energii. Americká ľahká ropa WTI včera pridala tri percentá a usadila sa tesne pod 38 dolárovou hranicou. Ropa brent vzrástla o 2,5 percenta na 40 dolárov.

Devízové trhy

S ústupom rizikovej averzie sa investori odvracali od bezpečia dolára a svoje investície smerovali do rizikovejších mien. Situáciu využilo euro, ktoré voči doláru posilnilo o 0,6 percenta na 1,1716 EUR/USD.

Dôležité ekonomické správy

 • Hlavnou udalosťou dňa bude spočítavanie hlasov v amerických prezidentských voľbách a možné oznámenie ich výsledku. Pre trhy bude rovnako podstatné aj to, ako skončia voľby do Kongresu, či bude „jednofarebný“ a či prezident a zákonodarcovia budú z jednej alebo rôznych strán, čo môže zrýchľovať resp. spomaľovať tvorbu legislatívy a komplikovať vládnutie.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Z makrodát boli dnes už v skorých ranných hodinách zverejnené októbrové prieskumy aktivity Caixin PMI v čínskom sektore služieb ako aj kompozitný ukazovateľ PMI. Nálada sa zlepšila v oboch ukazovateľoch. PMI Composite je dokonca na najvyššej úrovni od júla. Inak povedané, čínska ekonomika potvrdzuje, že koronavírus má už za chrbtom a aj v tomto roku by mala zaznamenať rast HDP.
 • V Európe budú zverejnené finálne čísla októbrových prieskumov PMI v sektore služieb a kompozitný PMI, ktorý zachytáva sentiment približne v dvoch tretinách príslušnej ekonomiky.
 • Z USA dorazia takisto finálne čísla PMI za október ako aj pozorne sledovaný prieskum aktivity v nevýrobnom sektore podľa ISM za rovnaký mesiac. Okrem toho bude zverejnený aj ADP report z trhu práce za október.

Zaujalo nás

Milovníci stávkarského adrenalínu si prišli na svoje.

Aktuálne americké prezidentské voľby sa totiž s veľkou pravdepodobnosťou stanú doposiaľ najväčšou jednorazovou stávkovou udalosťou v histórii. Celosvetovo by mali stávky prekonať finále majstrovstiev sveta vo futbale medzi Francúzskom a Chorvátskom v roku 2018, kedy ľudia prestávkovali až 7,2 miliardy eur.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.