Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Americké akcie vstúpili do nového týždňa rastom, keď paradoxne americký prezident Donald Trump oznámil predĺženie karanténnych opatrení. Investorov to potešilo, keďže sa obávali, že by prezident mohol reštrikcie odstrániť príliš skoro, čo by viedlo k ešte väčšiemu šíreniu koronavírusu. Plusom bol aj pokrok týkajúci sa rýchlotestovania koronavírusu. Index S&P 500 rástol štvrtý z ostatných piatich dní.
 • Ropa je naďalej pod tlakom, udržala sa nad 20- dolárovou hranicou, keď na jednej strane prudko klesá dopyt po nej v dôsledku odstávok ekonomiky pre koronavírus, na druhej strane rastie ťažba, keď Saudská Arábia a Rusko vedú otvorenú cenovú vojnu, na čo doplácajú najviac americkí bridlicoví producenti.
 • Nálada v čínskej ekonomike sa v marci podľa prieskumov PMI výrazne zlepšila na úrovne, ktoré hovoria o expanzii, nie o kontrakcii aktivity.
 • Americká vláda údajne pripravuje ďalších záchranný balík pre ekonomiku.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Optimizmus ohľadom podpory ekonomiky naďalej poháňal americké akcie, ktoré posilňovali aj v úvode týždňa. V zotavovaní ich podporila nádej na pokrok týkajúci sa testovania nového koronavírusu a výskumu vakcíny, ktorý ťahal nahor predovšetkým sektor zdravotnej starostlivosti. Ukazuje sa však, že prudký akciový rast z minulého týždňa v podmienkach supermedvedieho trhu by nemusel vydržať príliš dlho. Investori sa naďalej obávajú dopadov koronavírusu na ekonomiku. Súčasný rast v prostredí nelichotivých makrodát by tak mohol byť poháňaný len technickým rebalancovaním portfólií v sezónne silnom období pred koncom kvartálu. Včera si index Dow Jones pripísal 3,19 percenta a uzatváral na 22 327 bodoch. Širší index S&P 500 pridal 3,35 percenta na 2 626 bodov a technologický Nasdaq 3,62 percenta na 7 774 bodov. Európske akcie sa väčšinu dňa pohybovali pod nulou, keď ich vystrašili prognózy dopadu koronavírusu na európsku a hlavne nemeckú ekonomiku, ktorá by sa mohla v tomto roku prepadnúť aj o viac ako päť percent. Akciové trhy si však v uplynulých dňoch vyvinuli neuveriteľnú odolnosť voči zlým správam. V závere obchodovania zosilnil nákupný apetít a európske benchmarky sa dostali do plusu. Paneurópsky index STOXX 600 pridal 1,28 percenta a uzatváral na 314 bodoch. Britský FTSE 100 spevnil o 0,97 percenta na 5 563 bodov a nemecký DAX vzrástol o 1,9 percenta na 9 815 bodov.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov a Nemecka s dlhou dobou splatnosti v pondelok klesali v rastúcich obavách, že celosvetové vypínanie ekonomickej aktivity spôsobené koronavírusovou pandémiou by mohlo trvať ešte celé mesiace, čo by malo ďalekosiahle negatívne účinky na globálny rast, produkciu a zamestnanosť. Americký 10-ročný výnos poklesol o necelé dva bázické body na 0,72 percenta. Nemecký výnos s rovnakou splatnosťou sa znížil o štyri bázické body pod hranicu -0,5 percenta.

Komoditné trhy

Zlato sa ustálilo po prudkom minulotýždňovom raste a pod tlakom silnejšieho dolára len stagnovalo okolo hodnoty 1 630 dolárov. Ropa sa nedokáže vymaniť z tlaku klesajúceho dopytu po energii a záplavy komodity na trhu, ktorú momentálne nikto nepotrebuje. Jej cena spadla až k 18-ročnému minimu. Severomorský Brent odpísal 9,6 percenta a uzatváral na 22 dolároch za barel. Americká ľahká ropa WTI stratila 5,1 percenta a skončila na dvadsiatich dolároch, pričom z rána nazrela aj pod túto hodnotu.

Devízové trhy

Na začiatku týždňa posilňoval americký dolár, ktorý pri neistote okolo šírenia koronavírusu a jeho hospodárskych dopadov húfne dopytovali investori ako bezpečné útočisko. Výrazne voči nemu strácalo euro, ktorému škodili vyhliadky nevyhnutej recesie v Nemecku. Nepotešili ani slabé makrodáta v podobe rekordného prepadu marcovej ekonomickej nálady v eurozóne a spomalenie nemeckej inflácie v rovnakom období hlboko pod cieľ ECB.

Dôležité ekonomické správy

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené dáta nálady z čínskej ekonomiky za marec podľa prieskumov PMI. Nálada vo výrobnom sektore sa posunula na 52,0 bodu z „koronavírusových“ februárových 35,7 bodu. Konsenzus trhu čakal odraz len na 44,8 bodu. Ide o jasný dôkaz toho, že čínska ekonomika sa vracia do normálu. Nálada v sektore služieb narástla na 52,3 bodu z februárových 29,6 bodu, čo takisto prekonalo konsenzus na úrovni 42 bodov. Kompozitný ukazovateľ tak skončil na úrovni 53 bodov a odrazil sa z februárových historických miním na úrovni 29,6 bodu, kam klesol pre odstávku ekonomiky v dôsledku boja s koronavírusom. Hoci čísla na prvý pohľad vyzerajú povzbudivo, sprievodný komentár hovorí aj o tom, že firmy majú stále určité prevádzkové komplikácie, čelia nedostatkom zdrojov, ako aj klesajúcemu dopytu.
 • Ekonomická dôvera v eurozóne klesla v marci pre koronavírus zo 103,5 bodu na 94,5 bodu. Spotrebiteľská dôvera klesla na -11,6 bodu. Dôvera v priemysle poklesla na -10,8 bodu z februárových -6,2 bodu a v službách na -2,2 bodu z 11,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci.
 • Prezident saintlouiského Fedu James Bullar predpovedá v dôsledku koronavírusu vyše 30- percentnú nezamestnanosť v USA. Očakáva však, že bude len krátkodobá.
 • V médiách sa objavujú správy, že Biely dom chystá ďalší fiškálnych záchranný balík, už teraz registruje dopyt o pomoc za 600 miliárd amerických dolárov.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Hlavným makrozverejnením dopoludnia budú marcové čísla z nemeckého pracovného trhu.
 • Dopoludnia budú zverejnené aj finálne čísla HDP z Veľkej Británie za štvrtý kvartál 2019.
 • Na úrovni eurozóny bude zverejnený aj prvý odhad inflácia za marec, čo však vzhľadom ku koronasituácii a kvantitatívnemu uvoľňovaniu ECB nebude až tak podstatný údaj.
 • Hlavným makrozverejnením z USA bude marcová spotrebiteľská dôvera a indikátor aktivity Chicago PMI takisto za marec.

Prečítajte si rozhovor o tom, ako sa investične správať v čase poklesu trhov

https://hnonline.sk/expert/2122025-najvacsou-chybou-je-zbavit-sa-teraz-akciovych-investicii

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.